Звіт про зустріч «Глобальні аспекти сталого споживання — в напрямку до сталого способу життя» Печать
10.02.09 00:00

00006515 та 16 січня 2009 р. в м. Києві відбулася зустріч «Глобальні аспекти сталого споживання — в напрямку до сталого способу життя», яка була організована Всеукраїнською екологічною громадською організацією «МАМА-86» та Шведським Товариством Охорони Природи (SSNC).

Основна мета зустрічі — це обмін досвідом, напрацьованим в різних країнах світу, навчання та пошук нових напрямків майбутнього співробітництва з питань сталого споживання.

Це був перший крок до більш широкого обговорення питань стосовно майбутнього співробітництва в сфері захисту інтересів споживачів з урахуванням екологічних ефектів.

На початку зустрічі Сара Нільсон (Координатор проекту SSNC, Швеція) розповіла про Шведське Товариство Охорони Природи (SSNC) (PDF, 731 кб), мету і завдання зустрічі.

Після цього учасники зосередилися на обговоренні питання, який саме зміст вони особисто вкладають в поняття «стале споживання». Серед усіх запропонованих визначень були виділені основні ключові слова, а саме: «ресурси», «основні потреби», «рівновага між природою та прогресом», «частина життя», «гармонія», «рівноправ’я людей», «безпека», «наступні покоління», «довкілля», «спосіб життя», «виробництво для себе», «не використовуй одноразове», «справедливі ціни», «доступність».

На завершення дискусії учасники проглянули відео Анні Леонард “The Story of Stuff”, в якому автор на прикладі США розповідає про глобальні загрози та негативні перспективи, викликані ланцюгом споживацького способу життя. Це було підведенням підсумку стосовно того, яким важливим зараз є питання практичного впровадження пріоритетів сталого способу споживання і виробництва.

В зустрічі взяли участь 17 представників 8 громадських організацій, що працюють в сфері питань сталого споживання, захисту прав споживачів і сфері охорони навколишнього середовища з України, Білорусі, Кенії, Південної Африки, Колумбії, Великої Британії, Швеції та представники Фонду «Східна Європа» в Україні. Тому перший день було присвячено знайомству учасників один з одним і з організаціями, які вони представляють, а також обміну інформацією про їхні напрацювання та досвідом роботи в проектах з тематики сталого споживання.

Марі Мучена-Стредвік (Менеджер з програм, що впроваджуються в Африці, МОС, Велика Британія) в своїй  доповіді «Міжнародна організація споживачів» (PDF, 267 кб) розповіла про те, що ця організація зараз налічує 220 членів-організацій у 115 країнах світу, і основними напрямками її діяльності є Програма Сталого Споживання, Енергетична Хартія, Корпоративна Соціальна Відповідальність Торговців, Етичне Споживання, Зміни клімату та Стале Споживання.

Діяльність «Національного Форуму Споживачів у Південній Африці» (PDF, 74 кб), який є членом Міжнародної організації споживачів, зосереджена на таких важливих питаннях Південно-Африканського регіону, як нерівність зосередження фінансів в світі і права споживачів та їх роль в боротьбі проти бідності. Пол Кренкшоу (редактор Consumer Fair, НФС, Південна Африка), в своїй доповіді про діяльність Форуму також додав, що основними методами роботи організації є просвітницькі заходи, спрямовані на формування у споживачів правильного бачення проблеми споживання у сучасному світі та шляхів її вирішення, лобіювання інтересів споживачів щодо забезпечення їхнього права на якісну продукцію та представницькі функції в різних установах.

Самюель Очінг (Виконуючий директор ІМС, Кенія) розповів про «Інформаційну мережу споживачів в Кенії» (PDF, 27 кб), яка також є членом Міжнародної організації споживачів, та про роботу у сфері сталого споживання і необхідних заходах, що мають призвести до зміни поведінки споживачів.

Катерина Копчук (спеціаліст з комунікацій, ФСЄ, Україна) відмітила, що тема зустрічі дуже актуальна для діяльності Фонду Східна Європа в Україні, так як серед основних напрямків роботи фонду є й ті, що пов’язані з питаннями сталого споживання і охорони довкілля.

Про існуючі в Білорусі проблеми зростаючого споживання, традиційний розвиток будівництва в Білорусі доповів Євген Широков (Муніципальне відділення Міжнародної Громадської Асоціації Екологів, Білорусь). В своїй доповіді «Зелене здорове соціальне будівництво будинків з соломи» (PDF, 2,29 Мб) він розповів про один з найперспективніших напрямків вирішення проблеми несталого споживання та руйнування довкілля, а саме — про екологічне будівництво і про свої напрацювання в цій галузі.

Клаудія Хімена Роа (директор Фандаекспресьон, Колумбія) зробила акцент на актуальному для Колумбії питанні бідності та підкреслила, що рішення може бути дуже простим, тому як «бідність» це не є тим самим, що «не споживай», і всі люди багаті тому, що вони мають навколо себе рослини та тварин, тобто навколишнє середовище. Вона також підкреслила важливість розуміння різниці між правом на продукти та правом на якісну продукти: перше є проблемою країн, що розвиваються, інше є проблемою розвинутих країн. Адам Джон Ранкін (Координатор проекту, Фандаекспресьон, Колумбія) додав про один з пріоритетних напрямків Фандаекспресьон (PDF, 3,5 Мб), а саме про захист популяцій риб.

Євген Лобанов (ФРІ, Білорусь) представив Фундацію Реалізації Ідей (PDF, 916 кб) та розповів про цілі її діяльності в контексті питань сталого споживання, поточні програми, напрямки та теми міжнародного співробітництва. Іван Кузел (ФРІ, Білорусь) додатково розповів про цілі, завдання та основні напрямки діяльності Кампанії «Зелене Споживання», яка поступово набуває поширення в Білорусі, плани на майбутнє та існуючі досягнення.

Анна Голубовська-Онісімова (Президент та Координатор напрямку ССВ, МАМА-86, Україна) розповіла про ВЕГО «МАМА-86» (PDF, 726 кб), історію її створення, бачення та цілі, а також проекти та кампанії (як ті, що вже завершені, так і поточні), що впроваджуються при сприянні SSNC в рамках першого напрямку діяльності організації «Екологізація політики і практики розвитку в Україні», включаючи пріоритети сталого споживання та виробництва з особливим акцентом на екологічно дружній стиль життя та застосування еко-технологій у будівництві та господарюванні. Ірина Малишева (Координатор проекту, МАМА-86, Україна) представила новий поточний проект організації за тематикою сталого споживання і виробництва «Екологічне життя людей» (PDF, 228 кб), який фінансується  SSNC, його основні цілі та завдання, очікувані та вже отримані результати.

Після презентацій всіх організацій Марія Палм (Координатор кампанії, SSNC, Швеція) розповіла про Кампанію «Зелене Споживання» (PDF, 383 кб) SSNC в Швеції та щорічну акцію Зелений тиждень.

Другий день зустрічі був присвячений аспектам сталого споживання і учасники мали можливість обговорити окремі питання та розробити стратегії та методи для подальшої співпраці та співкоординації діяльності, що стосується сталого споживання та екологічно дружнього способу життя.

На початку роботи вони відповіли на питання «Що саме було новим для них та пробуджуючим у роботі впродовж першого дня?» У підсумку думки та враження усіх учасників були щодо того, що:

  • звичайні люди роблять те саме у сфері сталого споживання та виробництва, незважаючи на різні засади, культурні та історичні традиції, рівні економічного розвитку та загальні передумови;

  • пріоритети у сталому споживанні є спільним та добре відомим для всіх учасників зустрічі;

  • ця зустріч є великою можливістю дізнатися більше друг про друга та набути знання, досвід та наснагу для подальшої діяльності, враховуючи можливість спільних проектів;

  • екологічне будівництво та господарювання — це один з новітніх та сучасних напрямків сталого споживання та виробництва, і саме ця тема була більш цікавою;

  • нові люди принесли нові ідеї;

  • було дуже цікаво та корисним дізнатися більше про ситуацію в Україні;

  • учасники отримали інформацію щодо інноваційних методик та підходів у сфері сталого споживання та виробництва;

  • як організації споживачів, так і екологічні організації роблять схожі речі і вони мають зростаючу силу та авторитет.

На основі підсумків роботи першого дня для подальшого обговорення були запропоновані наступні теми:

  1. Екологічне житло, у тому числі господарювання на власному подвір’ї, доступність будівництва, органічне землеробство.

  2. Екологічно дружній спосіб життя: щоденна діяльність з точки зору сталого споживання.

  3. Права споживачів на здорове довкілля.

Учасники поділилися на групи у відповідності до трьох дискусійних тем.

Робота в групах була зосереджена на пошуку відповідей на наступні питання у відповідності до їхніх тем:

  • Що є головною проблемою?

  • Хто є основними зацікавленими сторонами?

  • Що може вирішити цю проблему?

  • Які основні завдання для організації, що працюють в сфері сталого споживання?

В ході роботи в групах учасники мали також звернути свою увагу на додаткові питання, а саме:

  1. Можливість організації та проведення спільного глобального тижня сталого споживання  SSNC та їх партнерами.

  2. Різниці та схожість між країнами та спільні пріоритети для діяльності стосовно зеленого споживання, можлива загальна тема, однаково важлива для всіх.

  3. The Story of Stuff: переклад відео-ролику на національні мови та його презентація в країнах.

На завершення роботи другого дня групи представили результати обговорення на загальний розсуд.

  1. результати роботи групи «Екологічне житло»

  2. результати роботи групи «Екологічно дружній спосіб життя»

  3. результати роботи групи «Права споживачів на здорове довкілля»

В цілому зустріч проходила у дружній атмосфері жвавої дискусії з багатьох питань, що стосуються тематики сталого споживання та виробництва. Наприкінці усі учасники погодилися з тим, що спільна робота має знайти своє продовження в нових спільних проектах та обміні актуальною інформацією шляхом створення списку розсилки.

Якщо Ви бажаєте отримати доступ до матеріалів зустрічі, надішліть, будь ласка, запит на електронну адресу Данный адрес e-mail защищен от спам-ботов, Вам необходимо включить Javascript для его просмотра.

 

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Главная Экологизация Новости Звіт про зустріч «Глобальні аспекти сталого споживання — в напрямку до сталого способу життя»
Google+