Від витоків до головного русла

Прес-реліз

Партнерство «Жінки для води» веде боротьбу проти бідності
шляхом об’єднання зусиль жінок в управлінні водою

Напередодні Міжнародного жіночого дня 2005 року, відбулася унікальна конференція у Нідерландах. Велика кількість різних жіночих організацій з Півдня та Півночі, зі Сходу та Заходу зібралися разом та протягом двох днів інтенсивно працювали разом з експертами водного сектору та організацій розвитку, фінансових інституцій, представниками місцевих органів влади задля того, щоб розробити рішення конкретних місцевих проблем водопостачання і санітарії та, в цілому, проблем водного менеджменту. Ці конкретні проблеми були підготовані самими жіночими організаціями.

Як підсилити процеси на місцевому, національному та міжнародному рівнях; чи можна конкурувати широко масштабним інфраструктурним проектам, чи є доступні для місцевих громад технічні рішення; чи треба, коли і як співпрацювати державі та приватному сектору, необхідність тренінгів та підвищення кваліфікації, хто є відповідальний за утримання та управління водопостачанням та водовідведенням; всі ці аспекти обговорювалися та для конкретних випадків були розроблені практичні рішення.

Жінки, що вперше перетнули кордон своєї країни разом з експертами брали участь у обговоренні як краще подолати існуючі проблеми. Консультанти та менеджери отримали первинний досвід щодо підсилення гендерного підходу. З підкресленим взаєморозумінням обговорювалися особливості різних культур і укладів життя та специфіка впливу культури на вирішення проблеми. Партнерські відносини були встановлені між різними сторонами з абсолютно різними вихідними позиціями.

В результаті конференції були отримані творчі рішення, яких не очікували на початку заходу.

Так для Румунії, мер села Гарла Маре буде заохочувати населення вирішувати проблеми санітарії шляхом заохочення тих, хто інвестує у санітарію, шляхом звільнення на рік від сплати податків. Заміна протягом 2—3 років вигрібних ям на еко-туалети приведе до значного скорочення мікробіологічного забруднення колодязів. Більше того, виробництво та продаж таких еко-туалетів дасть підтримку місцевої економіки. Жінки, що сформулювали ці ідеї стимулювали стійкий розвиток у місцевостях, де вони живуть.

Жінки з Сурінама знайшли партнерські зв’язки з водною компанією Амстердама для встановлення сонячних насосів, УФ–фільтрів та водонапірної башти у селі , що знаходиться у віддалених районах, де живуть майже тільки жінки, діти та старі люди через активну міграцію чоловіків у пошуках роботи. У ході конференції у Соестерберзі були розроблені плани створення жіночих водних комітетів для навчання жінок доглядати та лагодити водне обладнання. Жіноча група Тегемео з Танзанії вирішувала схожу проблему щодо утворення організації у віддалених селах для спільного вирішення проблем води у регіоні, де вони живуть. Вони просили допомогу з боку партнерства «Жінки для води» на стадії ініціювання процесу.

Представники WOPD — організації, яка створена як партнерство між жіноками сільських громад з Філіппін та партнери 4 сільських жіночих організацій з Нідерландів, розповіли конференції про проблеми питної води та про відсутність досвіду місцевої громади з Гуіндулман вирішувати ці питання. Протягом семінару був розроблений план щодо проведення тренінгів з допомогою організації «Aqua for all» для жінок про те, як доглядати за водопровідними кранами, будувати системи накопичення води та організувати малий бізнес, що дасть можливість заробляти гроші. WOPD буде активно залучена до виконання цього плану.

У роботі конференції у Соестерберзі взяла участь Міністр розвитку співпраці — Агнес ван Арденне. Вона була присутня під час звітування робочих груп. Деякі важливі тези доповіді Міністра були такі:

  • Цілі розвитку тисячоліття №7, що стосується водопостачання та санітарії, будуть виконані якщо дійсно будуть спрямовані на покращення доступу до води та санітарії найбільш бідних та ізольованих громад.
  • Такі громади можуть бути ефективно залучені через існуючу мережу жіночих організацій, що залучені у конструктивне партнерство, спрямоване на пошук та впровадження інтегрованих рішень на найнижчому необхідному рівні;
  • Однак нагальним та обов’язковим для досягнення цих завдань має бути фінансова підтримка як для початку діяльності на місцях, так і довготривала допомога та розбудова місцевих жіночих організацій.
  • Приватний бізнес, як правило, може бути залучений лише на більш пізній стадії для пошуку рішення, але є і винятки, наприклад компанія Голландських виробників води, яка передбачила невелику частину доходу на технічну допомогу людям, що потерпають в умовах екстремальної бідності.
  • Жіноче партнерство у прийнятті рішень може призвести до перерозподілу пріоритетів у місцевих витратах, наприклад, як це було у Дар-ес-Саламі, де були пробурені колодязі питної води раніше, ніж побудовані дороги;
  • Ще буде доведено, що досягнення ЦРТ 7 не можливе лише за допомогою традиційних технологій, суттєвий внесок має зробити впровадження нових підходів та інноваційних технологій, таких як використання роздільних сухих туалетів та рослинних фільтрів.

У своїй підсумковій промові Ван Арденне закликала експертів організації «Вода для всіх» (співорганізатором цієї конференції) підтримати ці та інші проекти фінансово. Вона попросила жіночі організації розширити їх піонерську діяльність та партнерство, також задля підтримки особистого пріоритету Міністра — репродуктивних прав жінок. Вона запросила учасників брати участь у UNICEF програмі з питань санітарії та гігієни у школах, що фінансово підтримується голландським урядом.

Організатори конференції: Голландська жіноча організація, Жінки Європи за спільне майбутнє та Жінки бізнесмени професіонали можуть розглядати цю конференцію як дуже успішну та надихаючу. Вони разом із своїми партнерами будуть докладати зусиль для втілення результатів конференції. Представник жінок у офіційній делегації, Катарин Тервисша ван Шелтинга буде представляти рекомендації конференції у Комісії зі стійкого розвитку ООН у Нью Йорку.