Увага! Це архівна версія сайту. Новий сайт ВЕГО «МАМА-86» знаходиться ТУТ

22 грудня 2005 року
Прес-реліз

Екологічна політика в Україні до і після виборів:
як досягти позитивних змін?

22 грудня 2005 року з 13:00 до 14:00 в прес-центрі УНІАН відбулася прес-конференція «Екологічна політика в Україні до і після виборів: як досягти позитивних змін?». В ній взяли участь:

  1. Ганна Голубовська-Онісімова, президент ВЕГО «МАМА-86».
  2. Сергій Таращук, голова Національного екологічного центру України.
  3. Тетяна Тимочко, заступник голови Всеукраїнської екологічної ліги.
  4. Володимир Березін, директор еколого-культурного центру «Бахмат», Донецьк.
  5. Олександр Стегній, с.н.с. Інституту соціології НАНУ.
  6. Ірина Вихристюк, голова НУО «Відродження», м. Татарбунари.
  7. Сергій Федоринчик, директор інформаційного центру Української екологічної асоціації «Зелений Світ» (позапартійний).

Досвід Майдану і пост-Майдану чітко продемонстрував, що справжньою національною об’єднавчою ідеєю, яка надихне український народ на злагоджену працю на благо своєї держави та кожного українця, є реалізація конституційного права громадянина керувати власною країною. Тобто, здійснювати результативний вплив на владу, яку ми обираємо і яка на період отриманого мандата визначає і реалізує політику розвитку країни.

Минуло більше року від Помаранчевої революції, а українські екологісти так і не дочекалися змін у ставленні уряду до екологічних проблем. Очікування не було бездіяльним. Громадські екологічні організації писали, виступали, зверталися, переконували і вимагали від Міністра охорони навколишнього природного середовища, Прем’єр-міністра, Президента надати екологічній політиці в державі пріоритет, відповідний кризовому стану довкілля та здоров’я населення, а також привести підходи до формування соціально-економічного розвитку держави у відповідність до сучасних міжнародних вимог екологічної збалансованості.

«Відповідно сучасним стандартам, стратегічні дії щодо розвитку держави повинні включати в себе вимоги охорони довкілля. Інтеграція екологічної політики до всіх галузей економіки є необхідною умовою переходу України до екологічно збалансованого розвитку. Для цього на найвищому рівні повинно бути прийнято політичне рішення щодо обов’язковості інтеграції екологічної політики для всіх галузей економіки, що наразі є одним з положень Угоди про ЄС», — заявила Ганна Голубовська-Онісімова.

Сергій Таращук наголосив, що технократичні вчинки нового уряду, такі як будівництво Дунайського каналу та Ташлицької ГАЕС, нав’язування планів будівництва нових атомних реакторів і багато інших, зчиняються з грубими порушеннями екологічного законодавства без оцінки економічної доцільності та обговорення з громадськістю.

Тетяна Тимочко повідомила, що організації, які брали участь в Президентських слуханнях, створили відкриту Робочу групу з підготовки проекту Указу Президента про пріоритизацію екологічної політики в державі. В основу пропозицій, які готує робоча група, покладене бачення, що без надання екологічній політиці державного пріоритету, без демонстрації політичної волі найвищого рівня щодо обов’язковості інтеграції екологічної складової до всіх секторів економіки, ми не досягнемо зрушень в ліквідації екологічної кризи. «Екологісти готуються до зустрічі з Президентом», — зазначила вона.

«Лист 125 громадських організацій України «СУСПІЛЬСТВО ПОТРЕБУЄ ЕФЕКТИВНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ ПОЛІТИКИ» було надіслано президенту в лютому 2005 року», — говорить Сергій Федоринчик і додає, що відповіді не було отримано. В листі екологісти писали Президенту, що слабкість української екополітики проявляється у «неповноті та неякісності державної екоінформації для громадян; у повсюдному та повсякденному недотриманні екозаконодавства; у непрозорому, неефективному, використанні природоохоронних коштів, включно з міжнародною допомогою; у безкінечному реформуванні структури та штатів Мінприроди».

В Україні вперше за часів незалежності відбудуться вибори до Верховної Ради України на пропорційній основі. Пропорційна система надає громадянам потенційну можливість обрати політику розвитку держави, визначити її ідеологічні та управлінські засади за програмами партій, що йдуть на вибори. «Наразі спостерігається тенденція більшої уваги політичних партій і блоків до екологічних проблем. Водночас, формування передвиборчих програм партій та блоків відбувається непрозоро, і, за незначним виключенням, без врахування думок громадян. Особливо це стосується місцевих осередків», — повідомив Володимир Березін.

Олександр Стегній підкреслив, що не дивлячись на різні погляди, політичні вподобання, залучення активістів екологічних громадських організацій до роботи в різних партіях, блоках та виборчих командах, треба йти на компроміси, об’єднуватися, координувати діяльність, щоб  зберегти зелений рух, тому що тільки спільними зусиллями екологісти можуть вплинути на владу, стати її рівноправним партнером, щоб покращити стан довкілля.

Ганна Голубовська-Онісімова сповістила, що на круглому столі, який передував прес-конференції, близько сорока представників екологічних громадських організацій вирішили підготувати і координовано впроваджувати власний план лобіювання необхідних державних рішень ДО і ПІСЛЯ виборів. Вона сказала, що екологічні громадські організації сподіваються ще до Нового року почути відповідь Президента на заяву екологістів, яка пролунала на президентських слуханнях. «Президент міг би зробити Україні новорічний подарунок — видати указ про пріоритизацію екологічної політики в державі», — додала Ганна.

«Якщо помаранч — справжній, у нього має бути зелене листя!» — цими словами учасники прес-конференції закінчили виступ.

За докладнішою інформацією звертайтеся до ВЕГО «МАМА-86».
Контактна особа — Олександра Заруцька <[email protected]>,
тел. 278–77–49, 279–55–14.