2.08.2003
Прес-реліз
Проект «Київ-2003»: кожен фініш це, по суті, старт
2 серпня 2003 року в приміщенні Будинку Кіно відбулася презентація результатів діяльності мережевого проекту «Київ-2003», що здійснювався з 2001 року Всеукраїнською екологічною громадською організацією (ВЕГО) «МАМА-86», Коаліцією українських екологічних неурядових організацій «Альтер-Еко» у партнерстві з організацією Stakeholder Forum for Our Common Future (Великобританія) за фінансової підтримки Community Fund (Великобританія) та мав на меті широке інформування громадськості про процес «Довкілля для Європи» та залучення широких верств населення до процесу підготовки 5-ї Всеєвропейської конференції міністрів охорони довкілля.
Крім власне учасників проектів на презентації були присутні представники Міністерства екології та природних ресурсів України, Посольства Великобританії в Україні, наукових установ та екоНУО з усієї України, журналісти.
Презентацію відкрила Президент ВЕГО «МАМА-86» Ганна Голубовська-Онісімова, яка у своїй промові розповіла про діяльність ВЕГО «МАМА-86» в контексті процесу «Довкілля для Європи» та передумови виникнення проекту «Київ-2003». Вона наголосила на тому, що цей проект мав на меті «підвищити обізнаність широких верств зацікавленої громадськості України щодо процесу Довкілля для Європи, порядку денного та значення 5-ої Міністерської конференції, а також щодо того, як інструменти пан-європейської екологічної політики можуть бути застосовані громадянами для вирішення нагальних екологічних проблем на національному та місцевому рівнях». Зокрема, вона вказала, що «надзвичайна важливість процесу Довкілля для Європи для регіону ЄЕК ООН в цілому і для кожної його країни окремо була знов підтверджена на Київській конференції після 12 років його існування» і наголосила на тому, що «в подальшому пан-європейська екологічна політика буде здебільшого концентруватися на впровадженні існуючих багатосторонніх екологічних договорів та ініціатив, і спеціальні зусилля будуть докладені для інтеграції екологічних вимог до галузевих політик для досягнення цілей сталого розвитку». Наприкінці, пані Голубовська-Онісімова відмітила, що для досягнення сталого розвитку в Україні, треба «вміло користуватися інструментами процесу Довкілля для Європи, як на своєму прикладі намагався навчити проект Київ-2003. Це вміння особливо знадобиться найбільш активним громадянам країни-господаря 5-ої Пан-європейської конференції екологічних міністрів, на якій були прийняті стратегічно важливі для всього регіону ЄЕК ООН рішення».
Оксана білобран, координатор проекту «Київ-2003», розповіла про мету та структуру діяльності проекту, наголосила на основних його здобутках, а саме підвищення рівня поінформованості населення про процес «Довкілля для Європи» та надання можливості участі у прийнятті рішень, а саме в процесі розробки особливо важливих для нашого регіону документів, що були підписані на Міністерській конференції, таких як Карпатська конвенція та Екологічна стратегія для країн СЄКЦА, участь партнерів проекту в самій Міністерській конференції та її паралельних подіях. У свої промові пані білобран висвітлила основні чинники, що сприяли успіху проекту бажання, ефективна співпраця з усіма зацікавленими органами влади, науковими структурами, НУО, кваліфікованість експертів, що працювали в проекті, та широкий спектр засобів інформування бюлетень, веб-сторінка, семінари, кампанія із залучення ЗМІ. Як було нею зазначено проект здійснювався в пяти регіонах України в рамках створеної мережі з 56 організацій західному, південному, східному, центральному та АР Крим, кожен з яких мав свою специфічну тематичну направленість діяльності.
Юрій Васідлов, регіональний координатор проекту «Київ-2003» в Західному регіоні та голова асоціації «Наш Дім», розповів, що тематичною направленістю діяльності Західного регіону було створення базису для обговорення проектів Карпатської конвенції, підготовка коментарів до неї, проведення Міжнародного року гір тощо. Зокрема він відмітив, що завдяки проекту, в західному регіоні створено потужно діючу мережу з екологічних організацій, які зараз продовжують займатися питаннями впровадження Карпатської конвенції та сталого розвитку регіону. Крім того, він продемонстрував як громадськість була залучена до процесу підготовки Київської конференції міністрів довкілля Європи на прикладі участі проекту в розробці Карпатської конвенції, яка була підписана Міністрами шести карпатській держав під час 5-ої Всеєвропейської конференції міністрів охорони довкілля (22 травня 2003, Київ, Україна), зокрема, завдяки її участі та ініціативі на всіх етапах розробки до тексту Карпатської конвенції була розроблена та включена стаття 13 «Підвищення поінформованості, просвіти та участі громадськості».
Олександр Стегній, директор Центру політичних та соціальних досліджень «SOCIS», у своїй промові оцінив динаміку змін у свідомості громадськості про процес «Довкілля для Європи» до і після закінчення проекту і, наприкінці, зазначив, що проект досягнув своєї мети «задовольнив інформаційні потреби зацікавленої громадськості та створив соціальну інфраструктуру організацій, яка дозволяє вирішувати певні екологічні проблеми». Але поряд з цим, наголосив на тому, що базуючись на багаторічних дослідженнях соціальної активності, він приходить до висновку, що в Україні лише 50-60 тис. громадськості є екологічно свідомою.
Крім того, під час презентації увазі учасників було представлено останній бюлетень проекту «Київ-2003» (№6), присвячений результатам 5-ої Всеєвропейської конференції міністрів охорони навколишнього середовища «Довкілля для Європи», її основні здобутки, а можливо й втрати очима фахівців, людей, що не один рік працюють у сфері міжнародного процесу «Довкілля для Європи», та фінальний звіт діяльності проекту впродовж 2001-2003 рр. Ці публікації незабаром будуть розмішені на веб-сторінці проекту www.kyiv2003.org, а також їх можна буде отримати, звернувшись до київського офісу ВЕГО «МАМА-86», що знаходиться за адресою: вул. Михайлівська 22, Київ, 01001, Україна.
Проект «Київ-2003» став першим кроком до реалізації ідей процесу «Довкілля для Європи» і підготував значну базу для розробки та реалізації нового проекту «Екологічна демократія в Україні», який здійснюється ВЕГО «МАМА-86» у партнерстві з організацією Stakeholder Forum for Our Common Future (Великобританія) за підтримки гранту, наданого Посольством Великобританії в Україні та фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Великобританії, і презентація якого відбулася в рамках цієї ж події.
За додатковою інформацією звертайтеся до інформаційного менеджера ВЕГО «МАМА-86» Котляренко Валерії за телефоном (044) 228-77-49 або електронною поштою .
|
|
|