Увага! Це архівна версія сайту. Новий сайт ВЕГО «МАМА-86» знаходиться ТУТ
ЕкоМама
№1, червень 2005 року
Вітаємо Вас на сторінках часопису Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86». Цього року нам виповнюється 15 — вік поважний. Ми вирішили зробити собі подарунок до дня народження й втілити нашу мрію — створити власний журнал, цікавий для давніх знайомих і привабливий для нових.
Тож «ЕкоМама» запрошує Вас в екологічну кухню на філіжанку кави, щоб попліткувати про довкілля та здоров’я, державні стратегії та громадські негаразди, виховання дітей і майбутнє людства.
Ми довго думали над тим, на чому зосередитися в нашому першому випуску. Це як зустріч із давньою подругою після тривалої перерви — не знаєш, з чого почати. І поки ми вагалися, на що пожалітися в першу чергу, стара влада пішла і прийшла нова, за яку ми щиро вболівали. Отож, жалітися і критикувати поки що не будемо, а перший номер часопису «ЕкоМама» присвячуємо нашим очікуванням — очікуванням сталого мислення, екологічних рішень, співпраці з владою, виробництва за новими стандартами, нової людини.
У рубриці «Європейський вибір» ми наводимо уривки з Плану дій «Україна—ЄС», Програми Уряду, перелік пріоритетів діяльності Мінекології на 2005 рік, а також проект довгоочікуваної адміністративної реформи в галузі охорони довкілля, висловлюючи сподівання, що ці документи нарешті виведуть Україну на шлях сталого розвитку. Свої думки з приводу окремих стратегічних та законодавчих ініціатив висловлюють голова Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Г. Б. Руденко, голова Постійної комісії Київради з питань екологічної політики Д. Т. Карабаєв. А Ганна Голубовська-Онісімова, засновниця й Почесний Президент ВЕГО «МАМА-86», пропонує кілька готових рішень для підвищення якості екологічного управління в Україні. Про те, як заповідні зони України переживають прихід нової влади, — в матеріалі О. Листопада «...Вихід із крутого піке?» Чи виконує Україна зобов’язання, визначені Оргуською Конвенцією? — Відповідь шукайте в матеріалі О. Білобран «Оргуська Конвенція: поспішаємо повільно». Також у рубриці друкуємо звернення ВЕГО «МАМА-86» до Дня Води, в якому нагадуємо владі про критичний стан у галузі забезпечення жителів країни чистою питною водою та про міжнародні зобов’язання України, взяті на Йоганнесбурзькому саміті зі сталого розвитку.
Рубрику «Довкілля та здоров’я» відкриває звернення до вищих посадовців з приводу негативного впливу кризового стану довкілля на здоров’я жителів України і необхідності включити екологічну складову до політики різних галузей. Один із механізмів цієї інтеграції — метод оцінки ризиків для здоров’я людини під впливом чинників довкілля й урахування результатів цієї оцінки в управлінських рішеннях. Про це в матеріалі О. Турос «Вплив довкілля на здоров’я населення — час оцінити ризики». Не потрібно повторювати, що загрози, які становить довкілля, — справа рук людини. Не остання з них — стійкі органічні забруднювачі. У матеріалі «Діоксини для кожного...» читайте про «брудну дюжину», а також докладно про групу найтоксичніших її представників — діоксини.
Стале виробництво та стале споживання — сьогодні єдина запорука виживання всього людства. У рубриці «Зелений баланс» в матеріалі Н. Бородачової «Органічні продукти для українського споживача: хто забезпечить доставку?» Ви зможете прочитати про важкі будні екологічно дружнього методу господарювання.
Якщо для виробництва головним аргументом є й залишатиметься економічна категорія, то в людині можна виховати бажання робити свідомий вибір на користь здоров’я та довкілля. Краще починати зі шкільної лави, докладніше — у статті «Екологічна освіта: пацієнт швидше мертвий, аніж живий...». Виховання в дитині гармонійної та сучасної особистості вимагає від батьків та педагогів винаходити п’ятий, шостий, сьомий виміри щодня. «Покоління-ХХІ» — рубрика для тих, хто хоче бути почутим власними дітьми. А самі малюки познайомляться тут із Гешею та зможуть підготуватися до справжнього екологічного походу. А ще на дітлахів чекає захоплююча настільна гра «ЕкоГалявина», яка навчить їх правильно поводитися зі сміттям і сортувати його.
У рубриці «Сторінка зеліонера» Ви зможете дізнатися про головні події останніх місяців, що відбулися в рамках проектів ВЕГО «МАМА-86» в Україні та за кордоном. Також пропонуємо Вашій увазі висновки соціологів щодо стану сучасного екологічного руху в Україні в матеріалі О. Стегнія «Українські “зелені” на сучасному етапі».
Якщо Ви шукаєте практичного застосування екологічному досвіду, зверніться до матеріалів рубрики «Екотолефон інформує» і дізнайтеся, як зменшити шкідливий вплив діоксинів на побутовому рівні та чим можуть бути корисні біологічно активні додатки.
У рубриці «Світська подія» Ви зможете прочитати про святкування Дня Землі на Майдані Незалежності, яке стало справжньою масовою акцією еколо-просвітницького спрямування.
Бажаємо Вам корисно та приємно провести час на сторінках журналу «ЕкоМама».
Щиро Ваша,
ЕкоРедакція
|