IPEN (the International POPs Elimination Network)
Міжнародна мережа НУО по ліквідації СОЗ (the International POPs Elimination Network — IPEN) являє собою глобальну мережу неурядових організацій, які представляють інтереси громадськості й об'єднані навколо Єдиної Платформи про СОЗ. Утворена на початку 1998 року невеликою кількістю НУО мережа IPEN формально почала свою діяльність з організації суспільного форуму на першій сесії МКП (INC1) у Монреалі в червні 1998 року. За час усього переговорного процесу мережа IPEN значно розширилася, об'єднавши навколо своєї платформи з СОЗ більш 350 громадських неурядових організацій, які займаються охороною навколишньої природного середовища й здоров'я людини, з 65 країн світу.
ВЕГО «МАМА-86» приєдналась до Платформи IPEN у вересні 1999 року під час роботи МПК-3 (Третьої зустрічі Міжнародного переговорного комітету по створенню Стокгольмської конвенції про СОЗ, Женева, 1999 р.), у якої представники «МАМА-86» (О. Кисельова, Л. Грінкевич) приймали участь.
Представник ВЕГО «МАМА-86» (О. Цигульова) також приймала участь у роботи МПК-4 (Бонн, березень 2000 р.) та МКП-5 (Йоханенесбург, грудень 2000 р.).
В травні 2001 р. представник «МАМА-86» (Д. Імшєнецька) взяла участь у роботі Дипломатичної конференції у Стокгольмі з прийняття Конвенції.
Прагнучи мобілізувати увагу світової громадськості до процесу розробки й прийняття глобальної угоди по СОЗ, IPEN координувала проведення конференцій і робочих зустрічей на кожній з п'яти сесій МКП.
В 2004 р. «МАМА-86» (Цигульова О.) стала національним координатором IPEN.
Результатами діяльності мережі IPEN стали:
- Розробка і затвердження Єдиної Платформи по ліквідації СОЗ, яка включає аналіз наслідків впливу СОЗ на навколишнє середовище й здоров'я людини, а також відбиває ключові принципи, які повинні бути реалізовані в глобальній угоді про СОЗ.
- Організація процесу участі неурядових організацій у рішенні проблем із СОЗ на шести континентах за допомогою їхнього схвалення й підтримки платформи IPEN.
- Установлення організаційної структури IPEN, яка складається з тимчасового Комітету Регулювання, Секретаріату, і двох співголів мережі. Формування системи регіональних і національних представників (focal points) в Африці, Латинській Америці, Тихоокеанському регіоні і Південно-Східній Азії, Східній і Західній Європі, метою якої є координація й налагодження тісних зв'язків організацій-учасників IPEN за принципом поділу їх по географічних областях (регіонам), і надання інформації Мережі про регіональні проблеми, діяльність і перспективи. У березні 2004 р. ВЕГО «МАМА-86» стала IPEN Focal Point в Україні.
- Установа робочих груп по визначеним проблемам і питанням, які пов'язані з використанням, виробництвом і ліквідацією СОЗ, метою яких є розробка й реалізація конкретних рішень і дій з боку неурядових організацій у різних країнах. В даний час утворені три основні робочі групи: By-products Working Group / PCBs; Body Burdens / Community Monitoring; Pesticides Working Group.
Деятельность IPEN в поддержку вступления в силу стокгольмской конвенции
17 февраля 2004 г. Франция, ратифицировав Стокгольмскую конвенцию о СОЗах, стала той самой 50-й страной, которую так долго ждали, поскольку для вступления Конвенции в силу необходимо, чтобы ее ратифицировали (или к ней присоединились 50 стран). С этого момента начался 90-днейный отчет времени перед вступлением Конвенции в силу 17 мая 2004 г.
17 мая 2004 года Международная сеть по ликвидации стойких органических загрязнителей (IPEN) отметила вступление в силу Стокгольмской конвенции о стойких органических загрязнителях (СОЗ) и провела IPEN Global Day of Action — широкую кампанию, направленную на повышение осведомленности граждан о СОЗах и Стокгольмской конвенции.
Международный проект по ликвидации стойких органических загрязнителей (International POPs Elimination Project — IPEP)
Этот проект был инициирован Международной сетью по ликвидации стойких органических загрязнителей (International POPs Elimination Network — IPEN) и начало его работы планировалось на январь 2004 г.
В проекте предполагается участие общественных организаций-членов IPEN из 40 развивающихся стран и стран с переходной экономикой.
Деятельность в рамках IPEP будет осуществляться на 5 языках ООН (английский, испанский, французский, русский, арабский). IPEP будет координироваться на международном уровне, его координацию на региональном уровне будут осуществлять 8 Координационных центров, расположенные в следующих регионах:
- англоговорящая Африка
- франкоговорящая Африка
- Латинская Америка
- Южная Азия
- Юго-Восточная и Восточная Азия
- Центральная Европа
- Новые независимые государства (страны бывшего СССР)
- Арабские страны.
Каждый Координационный центр будет работать с НПО своей страны и стран-соседей.
Координационным центром по проекту IPEP в регионе стран Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии (ВЕКЦА) выбран Центр «Эко-Согласие».
Основные приоритеты IPEP:
- Выявление «горячих точек», представляющих собой источники стойких органических загрязнителей (СОЗ) (запасы устаревших пестицидов, свалки бытовых отходов, мусоросжигательные заводы, металлургические предприятия и т.д.);
- Проведение обзора в странах по анализу общей ситуации с СОЗ;
- Анализ воздействия СОЗ на здоровье людей на примерах конкретных регионов;
- Разработка предложений по снижению негативной нагрузки СОЗ на здоровье людей;
- Вовлечение общественности в выявление фактов несанкционированного хранения и использования устаревших и запрещенных к использованию пестицидов;
- Разработка предложений по очистке территорий, загрязненных СОЗ, анализ существующих национальных стратегий в этой области;
- Анализ существующих в странах технологий по ликвидации СОЗ, с точки зрения их опасности для состояния окружающей среды и здоровья людей;
- Участие НПО в работе по подготовке и осуществлению Национальных планов выполнения Стокгольмской конвенции;
- Проведение информационных кампаний, направленных на информирование широких слоев населения о работе по подготовке и осуществлению Национальных планов выполнения Стокгольмской конвенции, о выявлении «горячих точек» и других проблемах, касающихся СОЗ.
З вересня 2004 року «МАМА-86-Харків» проводить роботу по здійсненню проекту «Партнерство між неурядовими організаціями і науковими структурами для створення потенціалу по зниженню негативного впливу СОЗ на навколишнє середовище та здоров'я людей», який є часткою глобального IPEProject.
Мета цього проекту — сприяння зниженню негативного впливу СОЗ на здоров'я людей і навколишнє природне середовище в Україні.
Задачі проекту:
- Зміцнення партнерства між громадськістю, науковими структурами и органами влади при прийнятті рішень по зниженню негативного впливу СОЗ на здоров'я людей і стан навколишнього середовища.
- Підвищення поінформованості населення про вплив СОЗ на здоров'я і про діяльність щодо зменшення цього впливу.
- Розширення участі громадськості в розробці і наступному виконанні Національного плану імплементації Стокгольмської конвенції про СОЗ.
До участі в цьому проекті запрошено неурядові організації, громади, наукові, освітянські структури, представників промисловості, бізнесу, органів влади та експертів.
|
|
|