Увага! Це архівна версія сайту. Новий сайт ВЕГО «МАМА-86» знаходиться ТУТ

Звіт про проведення Дня Води 22 березня 2005 року

У Всесвітній День Води, який у цьому році згідно рішенню ООН розпочинає Декаду «Вода для життя» — десятиліття активних дій, спрямованих на покращання доступу людей до безпечної питної води та умов санітарії в усіх країнах світу, ВЕГО «МАМА-86» провела інформаційно-просвітницьку кампанію присвячену проблемам води та початку декади «Вода для життя». Заходи до Дня води були проведені у Києві та регіональними організаціями у Ніжині, Одесі, Полтаві, Феодосії, Харкові, Яремче.

Добірка інформаційних матеріалів була розрахована на широкий загал громадськості і роботу із ЗМІ. Традиційно основною аудиторією заходів Дня води стали школярі, студенти та викладачі шкіл та Вузів.

Київ

До Дня води були підготовані інформаційні матеріали «22 березня — Всесвітній День води», «День Води 2005», «Вода та здоров'я», «Про стан водних ресурсів у світі та в Україні», Декларація Першого Глобального Форуму з проблем водопостачання, санітарії та гігієни, Дакар, грудень 2004, Дакарський план дій. Ці матеріали були розіслані всім учасникам водної кампанії ВЕГО «МАМА-86». На основі цих матеріалів були підготовані та направлені листи-звернення до перших та відповідальних осіб Держави з приводу початку Декади «Вода для життя», спрямованої на підтримку досягнення Цілей розвитку тисячоліття у галузі водопостачання та санітарії та необхідності активних дій задля виконання міжнародних обов'язків та покращання доступу громадян України до безпечної питної води вже сьогодні. Листи направлені Президенту України, Прем'єр-міністру України, Міністрам охорони навколишнього природного середовища та охорони здоров'я, Голові Держжитлокомунгоспу України.

Напередодні Дня води, 16 березня ВЕГО «МАМА-86» у співпраці з КП «Водно-інформаційним центром» організувала екскурсію до Музею води для 45 студентів та 5 викладачів Інституту природничо-географічної та екологічної освіти Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова. Після чого відбувся тренінг для студентів та викладачів на тему День води 2005 року — початок декади «Вода для життя», відбулося жваве обговорення теми безпеки питної води, ризиків для здоров'я нітратного та фторного забруднення води, роль громадськості у вирішенні екологічних проблем. Учасники тренінгу отримали добірку інформативних матеріалів для проведення уроків води у школах, анкети для опитування школярів щодо умов санітарії та гігієни у школі. Після тренінгу завідувач кафедри природничо-географічної та екологічної освіти Толмачева В. С. висловила готовність співпрацювати, розвивати волонтерство та брати участь студентів факультету в усіх акціях ВЕГО «МАМА-86».

В рамках проведення практикуму з 28.02.05 до 18.03.05 студенти провели 25 уроків у 7 київських школах та ліцеях, з них після водного тренінгу було проведено 17 уроків, присвячених різним проблемам води у 7 школах і гімназіях м. Києва: гімназії № 48, № 136, Ліцей № 145, школа № 177, школа № 200, Ліцей № 241, ліцей № 272.
За цей час 25 студентів провели уроки для 701 школярів. Анкету з проблем санітарії та гігієни у школах заповнили 308 школярів віком від 13 до 17 років. Найбільше школярі не задоволені якістю водопровідної води (77,6%), екологічним станом водойм Києва (79,9%), кількістю громадських туалетів у місті Києві (52,9%) та їх станом (76,5%). Школярі відзначили незадовільний стан вулиць (60,1%). У шкільних туалетах як правило є холодна вода (93,2%) і мило (52,3%). А школярі хотіли б мати в туалетних кімнатах перш за все, сушарки для рук (71,1%), рушники (66,9%), туалетний папір (62,3%), гарячу воду (61,3%), мило (54,6%) і холодну воду (40,3%). Головними порадниками щодо вибору предметів особистої гігієни є мами дітей, перевагу щодо джерела інформування про санітарію та гігієну школярі віддають родичам та лікарям.

17 березня ВЕГО «МАМА-86» та КП «Водно-інформаційний центр» провели прес-клуб, присвячений Всесвітньому Дню води. На засідання клубу були запрошені фахівці з різних проблем води та представники АК КиївВодоканалу, Київської міської СЕС та Кременчуцької СЕС, громадських та наукових організацій, а також 19 представників ЗМІ. Учасникам були представлені короткі документальні фільми про еко-санітарію як новий підхід до вирішення проблем санітарії у селі Гожули та проблеми питної води у Кременчуцькому районі та місті Кременчук, про проблему високого вмісту фтору у питній воді в Україні та ризиків для здоров'я. Всі учасники отримали пакет інформаційних матеріалів про День води.

18 березня координатор водної кампанії Цвєткова Г. М. брала участь у прямому ефірі на ТБ каналі «1+1» у програмі «Сніданок з 1+1», 22 березня виступала у прямому ефірі на радіо «Промінь», виступ повторювався 23 березня.

Напередодні дня води був проведений рейд з метою перевірки наявності та стану туалетів у центрі м. Києва та обновлення старої карти цього району. У ході рейду було заповнено 25 анкет і зроблено їх аналіз. Отримана інформація разом з результатами опитування школярів будуть направлені у відповідні структури Держадміністрації міста Києва.

На запрошення організаторів 6 квітня координатор водної кампанії Цвєткова А. М. виступила перед учасниками студентської конференції «Чиста вода — здоров'я нації». Учасники конференції були студенти 1-го курсу Академії водного транспорту, які підготували більш ніж 20 рефератів на різні теми з проблем питної води, стану водних ресурсів України, впливу забруднення води на здоров'я. Конференція проходила за підтримки директора Музею Чорнобиля та у приміщенні цього музею.

Ніжин

Громадська екологічна організація «МАМА-86-Ніжин» з нагоди Всесвітнього Дня Води провела зустріч з зацікавленою громадськістю с. Талалаївка Ніжинського району 20 березня 2005 р., під час якої була представлена робота організації у кампанії «Питна вода в Україні» та результати впровадження проектів: «Співпраця задля сталого розвитку в сільській місцевості» та «Зелений вибір України». Було проведене обстеження проб колодязної води з приватних колодязів мешканців Талалаївки (31 проба) та надані поради щодо зменшення шкоди здоров'ю від споживання неякісної води. Мешканцям села передали інформаційні матеріали «Обережно, нітрати!», «Порадник для нинішніх і майбутніх користувачів колодязів», «Вода, комфорт, бережливість».

16 березня 2005 р. був проведений Круглий стіл на тему «Екологія крізь краплю води» в Ніжинській ЗОШ № 5 (8-й клас, 22 осіб), який обговорював теми:

  • унікальні властивості води;
  • проблеми забруднення вод в світовому та всеукраїнському масштабі;
  • пошук шляхів виходу з «водної кризи»;
  • необхідність збереження води — найголовнішого природного багатства.

17 березня 2005 р. для школярів ЗОШ № 5 (молодші класи, 40 чол.) була проведена вистава «Друзі Гігіка» в розширення знань дітей про необхідність дотримання правил гігієни та санітарії. Увагу дітей було зосереджено на питаннях:

  • вода — джерело чистоти та здоров'я;
  • ознайомленню з правилами санітарії та особистої гігієни;
  • формування бережливого ставлення до води.

22 березня 2005 р. була проведена бесіда до Дня води в ЗОШ № 2 (7—8 кл. 20 чол.), присвячена висвітленню питань:

  • щодо необхідності обстеження проб колодязної води;
  • про нітратне забруднення води;
  • про Всесвітній День води, Міжнародну декаду дій (2005—2015 рр.) «Вода для життя».

За матеріалами «МАМА-86-Ніжин» вийшла стаття «До 2020 року з нестачею питної води може зіткнутися все населення Землі» у газеті «Ніжинський вісник» № 23, 26 березня 2005 р. тираж 3600.

Одеса

Громадська екологічна організація «МАМА-86-Одеса» відзначила Всесвітній День Води разом з Дунайським Клубом Одеси та Одеським коледжем стандартизації, метрології та сертифікації. 24.03.05 відбулась святкова конференція, в якій взяли участь більше 500 студентів, представники управління екологічної безпеки Одеської міської Ради, управління екології та природних ресурсів Одеської області, управління молодіжної політики, сім'ї та туризму Одеської міської Ради, управління в справах сім'ї та молоді облдержадміністрації, представники ЗМІ. Зокрема були присутні представники газети «Светлый дом», «Одесские известия», радіо «Сана», ТБ програм «Середов».

Студенти підготували та виступили з доповідями про проблеми Дунаю. Під час конференції відбувалася виставка творчих робіт і малюнків, що були зроблені на конкурс до Дня Дунаю. Також у цей день відбувся показ еко-моди та пройшли читання віршованих творів, присвячених воді.

Подія широко висвітлювалася ЗМІ у Одесі.

Полтава

31.03.05 у Мар'ївській ЗОШ було проведено свято, присвячене Дню Води. У заході брали участь представники ПМЕГО «Мама-86-Полтава» — Кібенко Ю. С., Великодворська Г. М. Були запрошені: директор Гожулянської ЗОШ— Данько Ірина Іванівна, учні 7-го класу. У Мар'ївській школі навчається 56 учнів, з них на святі були присутні 40.

Директор Гожулянської ЗОШ привітала дітей зі святом, розповіла історію виникнення Дня Води та його актуальність у наш час.

ПМЕГО «Мама-86-Полтава» — Кібенко Ю. С. розповіла дітям про нітрати та нітрити, їх вплив на здоров'я людини та методи очищення води та продуктів харчування в домашніх умовах. Директору школи Котляревській Л. Г. було передано буклети «Обережно, нітрати!».

Під час свята були проведені дослідження 9 проб води з колодязів, що принесли діти показало такі результати: 6 свердловин мали показники нітратів на рівні 50 мг/л та нітритів на рівні 20мг/л, 2 свердловини мали чисту від нітратів та нітритів воду. Шкільна свердловина мала вміст нітратів у воді на рівні 50мг/л. Паралельно вимірам проводилося роз'яснення небезпеки нітратного та нітратного забруднення води.

Серед учнів була проведена вікторини на тему: «Гігієна здоров'я та спорт у нашому житті». Найбільш активними були учні 7-9 класів.

40 учнів школи дали відповіді на анкету «Вода, санітарія та гігієна для кожного». Переможці вікторини та учні молодших класів отримали подарунки (дитяче мило, зубні пасти і щітки) від директора Гожулянської школи.

Після свята відбулася зустріч представників «МАМА-86-Полтави» з педагогами та директором Мар'янівської школи. Обговорювалися основні проблеми школи, серед яких гострою виявилася проблема туалету. Вирішення її потрібне терміново, але коштів немає. Ідея теплого еко-туалету сподобалася учителям.

05.04.2005 р. Свято води пройшло в Гожулянському навчально-виховному закладі. Участь приймали 45 учнів молодших і середніх класів. Анкети заповнили 160 учнів школи. Найактивнішу участь виявили учні молодших класів, які і були нагороджені заохочувальними подарунками.

Аналіз результатів анкетування серед учнів с. Мар'ївка і с. Гожули дав такі висновки, що практично всі діти дотримуються елементарних правил гігієни (миття рук перед вживанням їжі, чищення зубів, приймання душу). Але миють руки з милом після відвідування туалету в школі приблизно 30% опитуваних у с. Мар'ївка і приблизно 80% — у с. Гожули. Це пояснюється тим, що у с. Мар'ївка немає шкільного водопроводу і каналізації. У с. Гожули діти молодшого шкільного віку (6—8 років) не користуються милом. Практично всі опитувані діти мають особисті засоби гігієни. На питання: «Якому джерелу інформації про санітарію та гігієну Ви віддали б перевагу?» 40% опитуваних дали відповідь — «лікарям», 20% — «вчителям», 20% — «книгам», 10% — «родичам», 10% — «рекламі в ЗМІ». Більша частина опитуваних дітей потребує додаткової інформації про санітарію та гігієну. У с. Гожули майже всі учні задоволені своїм шкільним туалетом. 60% відповіли, що їм зручно користуватися еко-туалетом. На питання: «Що саме не подобається у шкільному туалеті: 40% відповіли — «запах», 30% відповіли — «не зручно», іншим дітям важко пристосуватися до нових умов. Головний висновок за результатами анкетування полягає в тому, що більше потрібно звертати увагу дітей на здоровий спосіб життя, проводити просвітянські заходи для виховання культури особистої гігієни.

Було вирішено налагодити постійну співпрацю з питань пропаганди здорового способу життя, особистої гігієни та санітарії між двома школами за посередництвом організації «Мама-86-Полтави».

Феодосія

Громадська екологічна організація «МАМА-86-Феодосія» напередодні Дня Води організувала літературно-художній конкурс серед школярів 4 шкіл м. Феодосія (школи-інтернату № 1, ЗОШ №№ 13, 14, 9) та шкіл м. Старий Крим. За результатами конкурсу були проведені 2 виставки: у Феодосійському міському центрі еколого-натуралістичної творчості молоді «Інтелект» і в бібліотеці № 4 (разом з ФРО «Екологія і Мир»). Компетентна комісія визначила найкращі роботи, які отримали 22 березня 2005 р. під час Свята Чистої Води Призи переможців.

22 березня 2005 г. була зроблена об'ява про Свято Чистої Води по радіо та газетах. У святі взяли участь 57 осіб: 32 учня, з яких 11 дітей з малозабезпечених та багатодітних сімей, представники Ради ветеранів міста, громадські екологічні організації «Мама-86-Феодосія» и «Екологія і Мир», ЗМІ, вчителі ЗОШ і Центру «Інтелект». Були проведені виставка дитячих малюнків та виставка народних майстрів. Під час свята кожний учасник отримав календарик «Екотелефон», брошури та буклети, які були видані ФМГЕО «Мама-86-Феодосія» за проектом «Питна вода в Україні» и «Джерела життя та здоров'я», а також інформаційні листи, підготовлені «Мама-86-Феодосія» з питань якості води. Зйомку свята здійснили Молодіжна група телекомпанії «Візит». Матеріали, що були доповнені зйомкою струмків, придатних та небезпечних для пиття, демонструвались по місцевому кабельному телебаченню (10-хвилинна передача). Інформація про результати конкурсу та про Свято Чистої Води були передані по радіо «Феодосія» и надруковані в газетах «Победа» и «Все для Вас».

24 березня 2005 року у Феодосійському музеї старовини відбулася презентація Виставки «Екологічні організації м. Феодосія», експозиція якої буде демонструватися до червня місяця. Значну частину експозиції складають матеріали, що готувались «МАМА-86-Феодосія» з водних питань. Виступ директора ФМГЕО «Мама-86-Феодосія», транслювався по радіо Феодосія 30 березня 2005 р. На базі виставки будуть проходити уроки природи, тематичні класні години для студентів і школярів

До Дня Води провели роботи з підготовки до робочого сезону 2005 року фонтану «Дельфінчик»: косметичний ремонт фонтану, побудували сходинки для додаткового підходу до фонтану, продовжено Договір з Симферопольською дистанцією громадянських споруд та водозабезпечення про подачу води у фонтан з 7 квітня до 31 жовтня 2005 р.

Напередодні Дня Води 1.03 и 10.03 були проведені акції з розповсюдження інформаційних листівок з водної тематики серед населення м. Феодосії і Старого Криму. 15.03.2005 р. відбувся круглий стіл «Системна екологічна освіта та виховання молоді», на якому тех. Розповсюджувалися матеріали до Дня води.

Харків

Громадською екологічною організацією «МАМА-86-Харків» 18 березня 2005 р. у 6 навчальних закладах міста (ЗОШ №165, 122, НВК №116, ліцей ХНАМГ, СЕПШ ХГУ «НУА») було організовано бесіди з дітьми про Всесвітній День Води (в акції прийняло участь близько 500 дітей).

До Всесвітнього Дня Води — 2005 підготовлено презентацію двох дитячих екологічних проектів, присвячені водним проблемам (ці проекти виконуються в рамках проекту «Зелений вибір України»).

В рамках проекту «Врятуємо крапельку» екологічною групою учнів ЗОШ № 165 було розроблено та надруковано анкету «Вивчення джерел водокористування мешканців мікрорайону «Північна Салтівка» (300 примірників), проведено соціологічне опитування 300 сімей мешканців мікрорайону «Північна Салтівка». Також було розроблено та встановлено інформаційний куточок «Вода — найдорожчий скарб на Землі» з питань раціонального водокористування, присвячений співробітництву ЗОШ № 165 та ВЕГО «МАМА-86».

Силами екологічної групи учнів розроблено та надруковано листівку-звернення «22 березня — Всесвітній День Води» (200 примірників) до мешканців мікрорайону та 22 березня 2005 р. було розповсюджено серед мешканців мікрорайону «Північна Салтівка».

До 22 березня 2005 р. екологічною групою учнів СЕПШ ХГУ «НУА» була виконана перша частина проекту «Якісна питна вода як необхідна умова сталого розвитку», присвяченого Міжнародній декади дій ООН (2005—2015 рр.) «Вода для життя». Було досліджено ситуацію з питною водою в м. Харків: екологічний стан джерел водопостачання, водопровід, очищення води, мінеральна вода, мікроелементи. Проект перейшов до виконання другого етапу, що включає соціологічне дослідження (підготована анкета), аналіз водопровідної та мінеральної води, розробку (відбувся відбір проб води на аналізи) та друк інформаційної листівки за результатами роботи (300 примірників).

22 березня 2005 р. в рамках проекту «Зелений вибір України» (напрямок «Екологічна освіта») було проведено круглий стіл «Екологічна освіта як складова освіти для сталого розвитку» (присутні 60 учасників). Дві доповіді на цьому круглому столі було присвячено водним питанням. Під час роботи круглого столу було організовано виставку творчих робіт екологічного спрямування вчителів та учнів навчальних закладів м. Харкова. Роботи 3-х учнівських груп були присвячені водним питанням.

Яремче

Громадською екологічною організацією «МАМА-86-Яремче» напередодні Дня води був підготовлений бюлетень «22 Березня — Міжнародний День Води» (100 шт.). У газеті «Карпатський національний» опубліковано статтю «22 березня — Міжнародний День Води».

В рамках інформаційно-просвітницької діяльності був проведений тиждень екологічних знань «Вода знайома і незнайома». Еко-уроки «Вода для життя» були проведені в 5 школах (Татарівська ЗОШ — 4 березня; Ворохтянська ЗОШ — 10 березня; Микуличинська ЗОШ — 11 березня; Яремчанська ЗОШ № 1 — 16 березня; Яремчанська ЗОШ № 3 — 18 березня). Також було започатковано акцію «Жива вода», яка триває до 1 жовтня 2005 р. (практична акція для дітей «Чи чисту водицю ми п'ємо з криниці?» — експрес-аналіз на вміст нітратів у воді у смт. Ворохта). Було проведено дитячий конкурс в рамках Шостого Європейського дитячого водного парламенту «Відчувай Дунай, святкуй День Дунаю!»

Під час свята розповсюджувалися інформаційні листівки «Річки вимагають уваги», «Збережемо воду-колиску всього живого на Землі», «Здоровому довкіллю — чисті ріки».