Перше червня — День захисту майбутнього! Печать
01.06.10 19:32

07Сила родини, держави, суспільства — у здорових, розумних і сильних нащадках. Водночас діти є найуразливішим до всіх негараздів — усе недодумане, недороблене й недосконале в середовищі шкодить, в першу чергу, саме їм.

Нещодавно Україною прокотилася трагічна звістка про двох немовлят, які померли від гострого нітратного отруєння у Тернопільській та Вінницькій областях. І це чорна мітка для українського суспільства, яка говорить — екологічні негаразди убивають!

На жаль, ВЕГО «МАМА-86» добре відомо, що випадки гострого нітратного отруєння, або водно-нітратної метгемоглобінемії, не поодинокі. Широко розповсюджена думка, що нітратне забруднення колодязів є наслідком інтенсивного ведення сільського господарства, однак насправді основними джерелами забруднення є біологічні відходи життєдіяльності людини та тварин і нераціональне застосування добрив у приватних садибах. Сотні лабораторних та експрес-аналізів, здійснених нашою організацією впродовж більше ніж десяти років, дозволяють стверджувати, що проблема нітратного забруднення джерел питної води є актуальною для всієї України, а відтак тисячі немовлят щодня ризикують захворіти й навіть померти від води, яку отримують з люблячих материнських рук.

За офіційною статистикою (Національна доповідь про якість питної води та стан питного водопостачання в Україні у 2006 році), лише 4 млн. сільських мешканців з 14,8 млн (27%) користуються послугами централізованої системи водопостачання, близько 19% використовують розбірні вуличні колонки, а решта — місцеві джерела, більшість із яких перебувають у незадовільному стані. Під постійний контроль санітарно-епідеміологічних станцій підпадають лише джерела громадського користування, тоді як приватні — а вони є чи не в кожному сільському подвір’ї — перевіряються лише на запит власників. Лабораторний аналіз води на основні показники коштує в середньому 500 гривень, тож і не дивно, що селяни не поспішають витрачатися, оскільки часто навіть не підозрюють, які небезпеки таїть прозора на вигляд вода. Отже, більшість сільських мешканців України п’ють воду невідомої якості і вкрай недостатньо знають про загрози, які вона таїть.

Показовим для всіх регіонів є ситуація з питною водою в Полтавській області. Аналізуючи умови забезпечення населення питною водою, експерти «МАМА-86-Полтава» виявили, що колодязною водою користується 36 % населення області, кількість дітей серед них — 107 тисяч (35 % від загальної кількості дитячого населення області), із них понад 60 тисяч (56%) вживали воду з перевищеним вмістом нітратів. Разом з цим, кількість випадків гострого нітратного отруєння, які потребували реанімаційної допомоги, на кінець 90-их збільшувалася з кожним роком. Обласна СЕС підійшла до справи відповідально та віднайшла метод подолання проблеми на регіональному рівні: активізувала інформаційно-просвітницьку роботу серед фахівців і населення та зобов’язали кожну вагітну жінку, яка стає на облік, разом з іншими документами надати результати аналізу води, яку вона використовує в побуті, на вміст нітратів. Вартість аналізу для майбутньої мами становила суму, доступну для кожного Завдяки цьому заходу вже наступного року показники гострого нітратного отруєння серед немовлят істотно зменшились. Полтавцям вдалося конструктивно підійти до вирішення цієї проблеми і вони створили приклад, який сьогодні має стати орієнтиром для всієї України.

Прем’єр-міністр України Микола Азаров у зв’язку з широко розповсюдженою завдяки ЗМІ інформацією щодо загибелі немовлят, доручив відповідним органам виконавчої влади протягом двох місяців провести перевірку якості питної води в усіх джерелах, якими користуються громадяни. Однак здійсненність цього наказу викликає великі сумніви з огляду хоча б на те, що в державі не існує реальної статистики щодо кількості приватних криниць, а проведення лабораторних аналізів потребує величезних коштів і часових затрат.

Натомість ми вважаємо, що єдиним шляхом термінового убезпечення немовлят від нітратного забруднення питної води є системне й фінансово забезпечене запровадження наступних заходів:

  • Активне інформування та підвищення рівня обізнаності власників індивідуальних колодязів щодо ризиків, пов’язаних із забрудненням води.
  • Забезпечення санітарно-епідеміологічних служб засобами проведення експрес-аналізів, що дозволило б суттєво скоротити вартість, витрати часу та спростити процедуру визначення вмісту нітратів.
  • Запровадження обов’язкового здійснення аналізу питної води на вміст нітратів для вагітних жінок і дитячих установ у населених пунктах з децентралізованим водопостачанням.

 

СХАМЕНІТЬСЯ! НАШЕ МАЙБУТНЄ ПІД ЗАГРОЗОЮ, ЯКЩО ДІТИ ПОМИРАЮТЬ ВІД ЕКОЛОГІЧНО ЗУМОВЛЕНИХ ХВОРОБ!

 

Дивіться також

«Прес-тур «Немовлят убивають екологічні негаразди!»

«Нітратне забруднення джерел питної води в Україні». Дослідження ВЕГО «МАМА-86», 2001—2008 роки.

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Главная Экологизация Новости Перше червня — День захисту майбутнього!
Google+