Спільні дії задля покращення доступу до чистої питної води та умов санітарії |
02.09.09 00:00 | |||
Протягом 2003—2006 років ВЕГО «МАМА-86» була учасником проекту MATRA Міністерства закордонних справ Нідерландів, що виконувався у партнерстві з WECF (Жінки в Європі за спільне майбутнє). У рамках проекту «МАМА-86-Яремче» допомагала вирішити складну проблему водопостачання та санітарного стану селища Ворохта. Завдання проекту — покращення доступу до питної води та умов санітарії —- були успішно виконані, що в подальшому посприяло сталому вирішенню згаданих проблем. Завдяки співпраці в рамках проекту була затверджена Програма покращення санітарно-гігієнічної ситуації в смт. Ворохта (рішення виконкому Ворохтянської селищної ради № 18 від 12 квітня 2005 р.), до якої увійшли питання облаштування полігону твердих побутових відходів, завершення будівництва очисних споруд в центральній частині селища та реконструкції водозабору і водопроводу в центральній частині селища.
Відремонтоване приміщення станції водопідготовки в смт. Ворохта: За даними Яремчанської міської СЕС, у 2009 році не було жодної нестандартної проби води. Очисні споруди в смт. Ворохта: На сьогоднішній день найактуальнішим стало питання збору та утилізації твердих побутових відходів, яке потребує негайного вирішення. Такі висновки зроблено робочою групою з розробки Стратегії розвитку м. Яремче та Яремчанського регіону після аналізу опитування, проведеного серед населення, суб‘єктів малого та середнього бізнесу. 80% респондентів винесли дану проблему в число перших п‘яти, котрі першочергово необхідно вирішувати. Одне із завдань, яке потребує нагального вирішення, — це будівництво полігону твердих побутових відходів для смт Ворохта, оскільки цей населений пункт є одним із найвіддаленіших від полігону ТПВ Надвірнянського району. Іще більшої гостроти це питання набуде в недалекому майбутньому, з огляду на стратегічний напрямок розвитку регіону: розвиток туристично-рекреаційної та санаторно-курортної індустрії в умовах природо-заповідної території. Наразі місцева влада організувала проектно-пошукові роботи щодо будівництва полігону ТПВ в смт. Ворохта. За результатами дослідження «МАМА-86-Яремче», на території Ворохтянської селищної ради утворюється в середньому 350 м3 ТПВ на місяць. На даний момент укладено 160 угод з фізичними особами та 33 угоди з юридичними особами на вивезення сміття. Вартість послуги для фізичних осіб складає 5 грн. з будинку на місяць, з юридичних осіб (приватних) — 75,90 грн. за 1 м3, з бюджетних організацій — 69,40 грн. за 1 м3. У селищі вже ліквідовано два стихійних сміттєзвалища, проте проблема ще існує. Щорічно проводиться акція «Зелена толока» з саночистки території (за весняний період 2009 року вивезли 270 мішків сміття). У селищі встановлено 58 контейнерів для збору ТПВ, які вивозяться щоденно.
Місцева влада реалізує такі програми:
Вже зараз «МАМА-86-Яремче» на прикладі пілотних проектів з будівництва екосан- туалетів та піщано-гравійних фільтрів для «сірих вод», облаштування компостних майданчиків та контейнерів, демонструє ефективні екосан технології, які є доступними для окремих домогосподарств і можуть стати у нагоді власникам індивідуальних будіывель, яких в Яремчанському регіоні більше 90%. Цей практичний досвід є основою просвітянської роботи та пропаганди принципів сталої санітарії, екосан технологій, спрямованих на охорону довкілля, збереження та відновлення чистоти джерел питної води, раціональне використання та повторне використання природних ресурсів і покращення умов життя та здоров’я людей. Марта Корчемлюк, голова «МАМА-86-Яремче»
|