14 березня — Всесвітній день дій проти гребель, на захист річок, води і життя |
14.03.16 13:13 | |||
Цей день започатковано з метою об’єднати зусилля людей у боротьбі за існування річкових екосистем. Щороку, 14 березня, відбуваються різноманітні акції та демонстрації, флешмоби та просвітницькі заходи на підтримку річок з метою ознайомлення громадськості з кращими водними та енергетичними практиками. Єднання громад різних країн доводить, що доля річок — це питання не лише місцевого, а й глобального масштабу. Будівництво Каховської ГЕС-2, оцінка «за» чи «проти»? 16 грудня 2015 року та 24 лютого 2016 на Херсонщині відбулись громадські слухання щодо будівництва Каховської гідроелектростанції — ГЕС-2. Слухання ініціювали гідроенергетики та місцева влада для обговорення з громадою:
«Будівництво Каховської ГЕС-2, — зі слів енергетиків, — це основа енергозабезпечення країни». Чи насправді це так? І що за цим стоїть? Будівництво планується за кредитні кошти 10 млрд грн. Кредитор — Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Європейський інвестиційний банк. ЄБРР вже сплачує розробку ТЕО і планує надати кредит на 70–80 % загальної кошторисної вартості будівництва ГЕС-2. Кредит під мінімальний відсоток = 1,5–2 % річних с урахуванням пільгового періоду на час будівництва і строком погашення 15–20 років. Будівництво планується з 2018 року на 6 років. Отримувати кредити ми вміємо, от чи вміємо доцільно використовувати? Один з прикладів, як у 2011 році КП «Міський водоканал», брав участь у реалізації проекту «Відкритого компоненту» спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Розвиток міської інфраструктури» шляхом залучення кредиту у сумі 2029720,78 дол. США з метою впровадження інвестиційного проекту «Реконструкція та модернізація обладнання систем водопостачання та водовідведення комунального підприємства «Міський водоканал» м. Нова Каховка Херсонської області». «На даний час, березень 2016 р., чи ми дійсно бачимо, що ситуація в КП «Міський водоканал» покращилась? — питає Таїсія Федорівна Козак, голова «МАМА-86-Нова Каховка». — «Весь час КП «міський водоканал» відчуває брак коштів, боржники в основному — великі підприємства, які не сплачують кошти за користування як водою, так і каналізацією впродовж багатьох років. Ці борги перекладаються на плечі пересічних споживачів — населення, яке з кожним роком сплачує все більш високі тарифи за воду та каналізацію». Оцінку потенційних наслідків впливу ГЕС-2 на навколишнє середовище надали наукові установи: ТОВ «Міжвідомчий центр інженерних досліджень», Інститут рибного господарства НААНУ, Національний науково-природничий музей НАНУ, Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАНУ, Інститут гідробіології НАНУ, Український НДІ екологічних проблем, Український НДІ водогосподарсько-екологічних проблем. Серед можливих джерел впливу будівництва та експлуатації ГЕС-2 на довкілля віднесено:
Загалом фахівці не прогнозують суттєвих екологічних наслідків, проте:
При роботі ГЕС-2 прогнозуються: невеликий підйом рівня води в р. Дніпро, буде збільшена зона підтоплення для незахищених територій іпереформування берегів (на ділянках з високими берегами); Вивчаючи думку фахівців, «МАМА-86-Нова Каховка» дійшли до висновку, що ті дані, які надали автори проекту на громадських слуханнях (24 лютого 2016 року), замовником якого є «Укргідроенерго», не дали чіткого розуміння, а чи, насправді, все так безпечно? «Здивувала впевненість у покращенні самоочищення річки Дніпро. А яким чином? Коли зі слів авторів проекту, самоочищення Каховського водосховища ніяк не зміниться. Мул, який знаходиться на дні Каховського водосховища не досліджувався. Цвітіння водосховища з кожним роком збільшується. Вода стає як кисіль не тільки в Каховському водосховищі, а й погіршується питна вода, особливо в літній час, — каже Таїсія Федорівна Козак. — «Це явище мало хто спостерігає, але факт погіршення якості питної води відмічається в водозаборі міста Таврійська — в артезіанських свердловинах, які знаходяться поруч з Каховським водосховищем. Через перевищення показників вмісту марганцю у воді прибережні свердловини міста постійно вимикають з водообігу. Кількість марганцю в питній воді не зменшується, а навіть збільшується з роками. Часто відмічаються періодичні замори риби нижче Каховської ГЕС, втрати становлять десятки тон риби». Дуже турбує і той факт, що Херсонська область недостатньо забезпечена якісною питною водою, в більшості районів вона не відповідає санітарно-гігієнічним вимогам і для питних цілей непридатна за такими показниками як: загальна жорсткість, сульфати, хлориди, сухий залишок. Через це люди вимушені шукати і використовувати джерельну воду, але не завжди дарами природи вони можуть скористатися. Обстежуючи воду джерел в селі Одрадокам’янка і селі Тягинка Бериславського району, з’ясувалося, що в селі Одрадокам’янка немає води, яка б відповідала вимогам джерельної. Тут жорсткість, сухий залишок перевищили санітарні нормативи, хоча ці джерела ближче знаходяться до Каховського водосховища ніж в селі Тягинка. «Згідно даних Херсонського обласного лабораторного центра Держсанепідслужби, вода із джерельця села Тягинка по всім показникам відповідає санітарним вимогам, хоча і знаходиться на значній відстані від Каховського водосховища. Як зміниться стан водоносного горизонту та тих джерел питної води, які знаходяться в береговій смузі Дніпра, Каховського водосховища не відомо, так як гідрогеологія на час будівництва Каховської ГЕС-2 не вивчалась.», — наголосила голова «МАМА-86-Нова Каховка». Громадськістю було поставлено багато питання, які мали часткові, або залишилися без належних відповідей:
Річковий стік в умовах зміни клімату змінюється, води в Дніпрі не вистачає на роботу існуючих турбін. За спостереженнями місцевих мешканців турбіни ГЕС-1 працюють в основному в режимі фільтрації. За останнє десятиліття значно знизилися показники водоскиду у Нижній Дніпро: у 2015 році сягнули критичного мінімуму — 20 млрд куб. метрів. Прогнози на 2016 рік передбачають обсяги весняної повені нижче норми. Голосування під час обох громадських слухань стосувалися: 1) виділення земель 2) спрямування оцінки впливу на навколишнє середовище на державну експертизу. По суті за будівництво ГЕС-2 в Новій Каховці проголосувало 57 учасників, проти — 15, утрималося — 8 осіб, а інші 78 осіб не знали, за що голосувати і не голосували. Питання залишається відкритим. Планується ще одне громадське обговорення на рівні області щодо проектів соціальної інфраструктури в пакеті з проектом будівництва ГЕС-2. Невідомо, як вплине будівництво ГЕС-2 на села Херсонської області, однак слід серйозно обміркувати всі «за» та «проти» будівництва ГЕС-2. Чи доцільно вішати ярмо на шию населення у вигляді чергового кредиту? Можливо ці питання слід вирішити в інший спосіб і зберегти кошти населення та довкілля Таврійського краю? Додатково: На слуханнях у с. Козацькому обговорювали питання погодження громадами с. Козацьке та с. Веселе додаткового виділення земельної ділянки (10 га у постійне та тимчасове користування) до земель, які знаходяться у постійному користуванні Каховської ГЕС. До того ж, окрім земель цих селищних рад, планується виділення земель водного фонду Каховського водосховища — 4 га водного дзеркала. Варіант будівництва в с. Веселому та с. Козацькому було обрано «Укргідроенерго», як оптимальний з 4 варіантів. З точки зору замовника, вибір відбувся за критеріями економічної доцільності та безпеки ведення будівельних робіт і подальшої експлуатації станції. Даний варіант не торкається житлових забудов та приватних земель прилеглих населених пунктів. Громадськість до процесу прийняття рішення не долучалась.
|