Last News



Last Publications


Мінприроди України затвердило Методичні рекомендації (Інструкцію) з проведення загальної інвентаризації непридатних та заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів на території України Print
Wednesday, 08 July 2015 15:33

minpryrodyМіністерство екології та природних ресурсів України своїм наказом від 19 червня 2015 р. №199 затвердило Методичні рекомендації з проведення загальної інвентаризації непридатних та заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів на території України.

Рекомендації буди підготовлені у рамках виконання проекту ВЕГО «МАМА-86» — «Підвищення рівня поінформованості та комунікацій, створення потенціалу для остаточного вирішення проблеми непридатних пестицидів в Україні» (2014–2016) за підтримки Шведського агентства міжнародного розвитку та співробітництва SIDA на основі Інструкції з проведення загальної інвентаризації непридатних та заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів на території України, проект якої було розроблено при виконанні проекту ВЕГО «МАМА-86» — «Зниження гострих ризиків від непридатних пестицидів в Україні» (2008–2010) .

Методичні рекомендації розроблено з метою надання методично-консультативної допомоги при забезпеченні реалізації положень Законів України «Про відходи», «Про пестициди і агрохімікати», з урахуванням положень Порядку державного обліку наявності та використання пестицидів і агрохімікатів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 листопада 1995 р. № 881, Порядку вилучення, утилізації, знищення та знешкодження непридатних або заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів та тари від них, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 березня 1996 р. № 354, Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 1998 р. № 1217 і Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 листопада 1999 р. № 2034.

Методичні рекомендації окреслюють підходи і критерії до порядку проведення загальної інвентаризації непридатних та заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів (НП) на території України та містять вимоги до проведення відповідних робіт; правила ідентифікації НП; оцінки ризиків та ранжування місць накопичення НП за ступенем небезпеки; правила технічної безпеки при проведенні усього комплексу робіт за міжнародними стандартами і базуються на використанні програми PSMS (прикладна програма, розроблена Продовольчою і сільськогосподарською організацією ООН ФАО для реєстрації і моніторингу результатів інвентаризації пестицидів та їх застосування). Методичні рекомендації передбачають безпосередній виїзд відповідної інвентаризаційної комісії до складів (або їхніх залишків) з метою реальної оцінки кількості НП шляхом обмірів та переводу об’єму у вагу за допомогою відповідних коефіцієнтів. На базі попередньої оцінки розраховуються реальні видатки для забезпечення робіт з перезатарювання, транспортування НП до місць їх безпечного знешкодження та знищення.

З відповідним наказом Мінприроди України та текстом Методичних рекомендацій з проведення загальної інвентаризації непридатних та заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів на території України можна ознайомитися тут.

Nakaz menr

Довідка:

Однією з гострих екологічних проблем в Україні і на сьогодні залишається проблема належного поводження з небезпечними відходами і, насамперед, вирішення проблеми непридатних та заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів (НП), остаточна кількість яких до цього часу залишається невизначеною.

Мінприроди України у 2007 р. започаткувало виконання робіт із вивезення непридатних пестицидів за межі України для знешкодження на діючих підприємствах Європи, діяльність яких відповідає нормам міжнародного права. У 2007–2008 рр. за кошти Державного фонду охорони навколишнього природного середовища (ДФОНПС) вивезено за межі України для знешкодження у Німеччині 935,38 т НП (ТОВ «НВТ Динаміка») та 178,27 тонн НП для знешкодження у Польщі («Сарпі Доброва Горніча СП ТОВ», Польща).

З 2010 р. Мінприроди України за рахунок ДФОНПС та обласних фондів охорони навколишнього природного середовища розпочало реалізацію масштабної трирічної програми з очистки України від небезпечних відходів. Зокрема, планувалось нарешті повністю вирішити проблему непридатних пестицидів в Україні, і це завдання вважалось однією з пріоритетних програм Міністерства, яке заявляло, що територія України до кінця 2012 р. буде повністю очищена від непридатних пестицидів.

За оцінками експертів Мінприроди України у 2011 р. обсяг непридатних пестицидів в Україні становив близько 20 тис. т. Планувалось до кінця 2011 р. забезпечити збирання, обробку, перевезення та знешкодження непридатних до використання пестицидів та тари від них у 22 регіонах України: АР Крим, Вінницькій, Донецькій, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській та Чернігівській областях. Також планувалось, що решта регіонів будуть очищені від НП у 2012 р.

Але, аналіз ситуації щодо поводження з непридатними і забороненими до використання пестицидами та отрутохімікатами в регіонах станом на 01.01.2013 р. (http://www.menr.gov.ua/index.php/protection/protection1) показав, що згідно з офіційними даними, в Україні ще знаходилось понад 11 тис. т непридатних пестицидів, розташованих на більш ніж 1200 складах та майданчиках, стан яких у більшості є незадовільним.

Вражають розбіжності між офіційними даними щодо кількості НП в Україні (21 058 т) станом на початок 2009 р., кількістю НП, що було перезатарено та вивезено для знешкодження за кордон в період 2008–2012 рр. (понад 16 000 т) та «залишком» НП станом на кінець 2012 р. (понад 11 000 т). Різниця показує, що при перезатарюванні НП в період 2009–2012 рр. було «знайдено» додатково 6 тис. т НП, і ці результати не є несподіваними.

За висновками незалежних експертів та результатами практичних робіт з перезатарювання НП, було показано, що реальна кількість НП в Україні мінімум вдвічі більше, ніж даних, що дає офіційна статистика та їх кількість може бути не менш 40 тис. т (http://mama-86.org.ua/index.php/uk/chemsec/chemsec-news/57-2009-10-15-12-02-26.html).

Оцінка кількості непридатних і заборонених до використання пестицидів та отрутохімікатів в регіонах станом на 01.01.2014 р., проведена за даними Екологічних паспортів регіонів України показала, що згідно з офіційними даними, тільки у 8 областях (Волинській, Дніпропетровській, Закарпатській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Львівській, Харківській. Чернівецькій ) непридатних пестицидів немає. У 4 областях кількість НП, які знаходяться на їх території перевищує 500 т: Вінницька — 2778,60 т, Херсонська — 1921,80 т, Сумська — 563,09 т, Одеська — 554,26 т). А загалом у країні ще знаходилось близько 9 тис. т непридатних пестицидів, розташованих на більш ніж 800 складах та майданчиках, стан яких не покращився у порівнянні з попередніми роками.

Більш того, з регіонів, де впроваджується проект ВЕГО «МАМА-86» — «Підвищення рівня поінформованості та комунікацій, створення потенціалу для остаточного вирішення проблеми непридатних пестицидів в Україні» надходять відомості про наявність так званих «схованок отрути» — невідомих раніше місць знаходження НП, у ЗМІ є повідомлення про склади начебто очищені від НП та тари з під них, але тут ще залишаються рештки пестицидів, скрізь розкидана тара з-під пестицидів, а ґрунт у деяких місцях просякнутий пестицидами на глибину (наприклад, http://ok.ru/group/56797878485032/album/56797882417192/531389075752).

Тому проведення загальної інвентаризації непридатних та заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів згідно із затвердженими Методичними рекомендаціями дасть змогу отримати повні та достовірні дані щодо місць та обсягів накопичення НП, їх фізико-хімічних властивостей, асортименту та стану зберігання цих небезпечних відходів, а також подальшого використання отриманих даних для оцінки ризиків на здоров’я людей і навколишнього природного середовища та визначення найбільш ефективних і безпечних шляхів їх утилізації, знищення та знешкодження.

 
Home Chemical Safety News Мінприроди України затвердило Методичні рекомендації (Інструкцію) з проведення загальної інвентаризації непридатних та заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів на території України
Google+