Про Всеукраїнську екологічну громадську організацію «МАМА-86» Print
Thursday, 31 December 2009 08:52

mama-86-logo-240x160

У 1990 році молоді мами з університетською освітою, стурбовані впливом наслідків Чорнобильської катастрофи на здоров’я, об’єдналися, щоб захистити інтереси власних дітей. З 1991 року ми — Київська міська громадська організація «МАМА-86-Київ». А з 2001 року «МАМА-86» зареєстрована у статусі всеукраїнської. Зараз до складу організації входять 17 регіональних осередків: у Києві, Київський області, Артемівську Донецької області, Кіровограді, Луцьку, Миколаєві, Ніжині Чернігівської області, Новій Каховці Херсонської області, Полтаві, Севастополі, Сумах, Татарбунарах Одеської області, Тернополі, Феодосії, Харкові, Хмельницькому та Яремчі Івано-Франківської області. Центральний офіс ВЕГО "МАМА-86" розташовано у м. Київ.

Метою діяльності ВЕГО «МАМА-86» є екологізація політики та практики в Україні з метою переходу до сталого розвитку — тобто такого, що не шкодить сьогоднішнім поколінням і залишає у спадок світ, в якому можна безпечно існувати.

Місія нашої організації — укріплення ролі жінок-матерів у просвіті суспільства та в процесі прийняття урядових рішень для покращення стандартів життя громадян.

Ми переконані, що жінка є природним захисником майбутнього — дітей, нації, світу. Тому члени нашої організації, здебільшого, жінки — громадські лідери, фахівці у різних галузях, що стосуються основних напрямків діяльності організації: екологи, біологи, хіміки, економісти, архітектори, педагоги, лікарі.

Організація сприяє демократизації українського суспільства та прозорому здійсненню екологічної політики, що враховує думку громадськості та зацікавлених сторін. «МАМА-86» здійснює тематичні дослідження та широко розповсюджує їхні результати, проводить кампанії громадського діалогу та лобіювання для інтеграції екологічних вимог до політик економічного розвитку, а також реалізує пілотні інженерні рішення для ілюстрування переваг прогресивних змін, що лобіюються.

Сьогодні пріоритетними для організації є наступні напрямки діяльності:

У своїй діяльності за кожним з перерахованих напрямків особливу увагу ми приділяємо компоненту людського здоров’я — адже воно є чи не найважливішим показником якості життя. Ми переконані, що негативний вплив забрудненого довкілля на здоров’я мешканців України повинен стати головним аргументом на користь інтеграції екологічних інтересів у політику, управління, ведення бізнесу та господарювання.

Важлива мета, яку ми ставимо перед собою, — це досягнення конкретних результатів, що впливають на якість життя людей. У цьому списку зокрема:

  • Визнання Київською адміністрацією особливого статусу постраждалих від аварії на ЧАЕС київських дітей, народжених у 1985—1987 роках;
  • Реконструкцію мереж теплопостачання інфекційної лікарні в м. Севастополь, за рахунок чого знизили використання води, убезпечили місто від джерела інфекції і знайшли бомбу часів Другої світової війни, яка була на межі вибуху;
  • Запровадження енергоефективних та ресурсозберігаючих технологій у багатоквартирних будинках (м. Одеса та Артемівськ);
  • Убезпечення життя та здоров’я немовлят від дії нітратів у Полтавській області;
  • Припинення захоронення ядерних відходів у соляних шахтах в Артемівську внаслідок грамотного лобіювання урядових рішень;
  • Численні приклади забезпечення мешканців малих міст чистою питною водою з альтернативних джерел; спорудження у сільських школах екосан туалетів — зараз «МАМА-86» є провідною організацією з поширення екосанітарних технологій в Україні.

Наразі ми реалізуємо проект, в рамках якого було проведено інвентаризацію непридатних пестицидів (НП) у двох районах Київської області, виконано безпечне перезатарювання та підготовано до вивозу для безпечного знищення біля 100 тонн НП. Це захистить здоров’я людей від впливу отрути і створить приклад належного поводження з НП, яких в Україні накопичено вдвічі більше, ніж говорять офіційні джерела.

ВЕГО «МАМА-86» прагне зробити процеси ухвалення українського законодавства прозорими та демократичними, а самі закони такими, які б враховували потреби довкілля та принципи сталого розвитку. У 1999 році організація виступила ініціатором перших в історії демократичної України регіональних і національних громадських консультацій щодо підготовки національного плану дій (Національний план дій з гігієни довкілля України на 2000—2005 роки). У кінцевому тексті урядового документу була врахована більше ніж половина з 700 коментарів громадськості. За цю роботу ВЕГО «МАМА-86» отримала персональну подяку директора Європейського регіонального бюро ВООЗ. Згодом «МАМА-86» організувала громадські консультації та слухання щодо проекту Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» (2000—2001) та Загальнодержавної програми «Питна вода України» (2004 р.). У 2006 р. ВЕГО «МАМА-86» стала ініціатором створення та співавтором Концепції неатомного шляху розвитку енергетики України — документа, який доводить можливість обрання неядерних, альтернативних до Енергетичної стратегії до 2030 року, сценаріїв розвитку енергетики України.

ВЕГО «МАМА-86» працює в складі Національної ради зі сталого розвитку України при КМУ, Громадської ради всеукраїнських організацій при Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України, громадських рад при Міністерстві архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства, Державному комітеті ядерного регулювання, Державному комітеті водного господарства, Раді з туризму Карпатського регіону, громадських рад при Обласних управліннях екології та природних ресурсів у Івано-Франківській та Одеській областях; входять до складу Координаційної Ради Кримського республіканського комітету з екології та охорони природних ресурсів, громадської колегії Державної санітарно-епідеміологічної служби у Харківській області, Національного міжвідомчого координаційного комітету з підготовки Національного плану впровадження в Україні Стокгольмської конвенції про стійки органічні забруднювачі, численних місцевих інституцій тощо.

«МАМА-86» активно підтримує спільну діяльність організацій громадянського суспільства. Зокрема 1999 року «МАМА-86» стала співзасновницею коаліції НУО «Громадськість за нову екологічну політику» (Альтер-Еко); наприкінці 2005 року — однією з засновниць руху «Зелений майдан» — добровільної неполітичної ініціативи, започаткованої низкою громадських екологічних організацій задля підвищення пріоритетності екологічної політики в державі для переходу України до екологічно збалансованого розвитку. З 2007 року «МАМА-86» є незмінним членом оргкомітету Громадянської Асамблеї України, найбільшої в країні мережі громадських організацій з усіх регіонів, діяльність якої спрямована на консолідацію зусиль представників громадянських об’єднань задля вирішення стратегічних проблем українського суспільства.

Організація «МАМА-86» веде активну міжнародну діяльність і є членом наступних мереж: Рада зі співпраці в галузі водопостачання та санітарії (WSSCC), Жінки Європи за спільне майбутнє (WECF), Північний альянс за сталий розвиток (ANPED), Всеєвропейська коаліція громадських екологічних організацій (ECO-Forum), Глобальне водне партнерство (GWP), Жіноче водне партнерство (WfWP), Міжнародна мережа з ліквідації СОЗ (IPEN), Українська річкова мережа, INFORSE-Europe, Всесвітній альянс альтернатив сміттєспалювальним заводам (GAIA).

Важливим компонентом нашої діяльності є інформаційно-просвітницька робота. На нашому рахунку тисячі підготовлених та безкоштовно розповсюджених публікацій, десятки конкурсів та сотні акцій у різних куточках України, включно з масштабним святкування Дня Землі 2005 на Майдані Незалежності в Києві та національним бас-туром, присвяченим проблемам використання хімічних речовин в побуті.

З 2005 року організація видає соціально-екологічний часопис «ЕкоМама». Його головна тематика — екологічна політика та законодавство, альтернативні технології, довкілля та здоров’я, хімічна безпека, питна вода та санітарія, екологічний стиль життя тощо.

 
Google+