Стійкі органічні забруднювачі та Стокгольмська конвенція про СОЗ

Речовини, що відомі як стійкі органічні забруднювачі (СОЗ) — Persistent Organic Pollutants (POPs) — є найбільш токсичними та небезпечними для навколишнього середовища та здоров’я людей хімічними сполуками.

Визначення стійких органічних забруднювачів стало ключовим у Стокгольмській конвенції про СОЗ — першому глобальному документі прямої дії по відношенню до СОЗ, який було прийнято 22 травня 2001 р.

Стокгольмська конвенція про СОЗ була розроблена на виконання рішення 19-ої сесії Ради Керуючих Програми ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) у 1997 р. з метою обмеження, зменшення або заборони використання СОЗ, які мають токсичні властивості, погано піддаються розкладу в природних умовах, характеризуються біоакумуляцією та є об'єктом транскордонного переносу повітрям, водою та мігруючими видами тварин, а також осідають на великих відстанях від джерела їх викиду.

Головною ціллю Конвенції є «...охорона здоров'я людини і навколишнього природного середовища від СОЗ».

Конвенція вступила в дію 17 травня 2004 р. і налічувала первісний список СОЗ, що включав 12 речовин, які одразу ж отримали назву «брудна дюжина». Конвенція закріпила зобов’язання країн, які її ратифікували щодо заборони виробництва та використання (за певних обмежень) дев’яти речовин із списку СОЗ — альдрин, хлордан, дільдрин, ендрин, гептахлор, гексахлорбензол, мірекс, токсафен, поліхлоровані дифеніли (ПХД); обмеження використання ДДТ (тривіальна назва — дихлордифенилтрихлорметилметан) для контролю малярії та розробки програм з припинення ненавмисного утворення діоксинів та фуранів (тривіальні назви — поліхлордибензодіоксини та поліхлордибензофурани). Також Конвенція передбачає знищення накопичених запасів СОЗ у безпечний спосіб.

Список СОЗ Стокгольмської конвенції не є закритим, і у травні 2009 р. на Четвертій Конференції Сторін Стокгольмської конвенції про СОЗ до цього списку було надано ще 9 нових речовин, рекомендованих Комітетом з розгляду нових СОЗ:

  • Пестициди: хлордекон; альфа-гексахлорциклогексан; бета-ексахлорциклогексан; линдан; пентахлорбензол.
  • Промислові хімікати: гексабромдифеніл; гексабромдифеніловий та гептабромдифеніловий етери (входять до складу комерційного октабромдифенілового етеру К-октаБДЕ); пентахлорбензол; перфтороктанова сульфонова кислота (перфтороктанова сульфокислота) — ПФОС) та її солі, перфтороктановий сульфонилфторид (ПФОСФ); тетрабромдифеніловий та пентабромдифеніловий етери (комерційний пентабромдифеніловий етер К-пентаБДЕ).
  • Побічні продукти: альфа-гексахлорциклогексан; бета-ексахлорциклогексан; пентахлорбензол.

Ці додатки до переліку СОЗ Стокгольмської конвенції вступили в дію 26 серпня 2010 р.

На П’ятій Конференції Сторін Стокгольмської конвенції у травні 2011 р. до переліку СОЗ було додано наступний СОЗ — технічний ендосульфан (пестицид) та його ізомери, додаток вступив у дію 27 жовтня 2011 р.

В Статті 10 «Інформування, підвищення обізнаності й освіта громадськості» Конвенції йдеться про зобов’язання кожної Сторони в межах можливостей надавати підтримку й сприяти:

1) підвищенню обізнаності своїх директивних і керівних органів з питань СОЗ;

2) забезпеченню громадськості всією наявною інформацією про СОЗ;

3) розробленню й здійсненню навчальних програм і програм підвищення обізнаності громадськості, особливо для жінок, дітей і найменш освічених осіб, з питань СОЗ, а також їхніх наслідків для здоров'я й навколишнього природного середовища та їхніх альтернатив;

4) участі громадськості в розв'язанні питань, що стосуються СОЗ та їхнього впливу на здоров'я й навколишнє природне середовище, а також розробленню відповідних заходів реагування, у тому числі створенню можливостей для забезпечення на національному рівні внеску для здійснення цієї Конвенції;

5) підготовці робочих, наукових, викладацьких, технічних і управлінських кадрів;

6) підготовці на національному й міжнародному рівнях матеріалів з питань освіти та обізнаності громадськості та обміну ними;

7) розробленню й здійсненню освітніх і навчальних програм на національному й міжнародному рівнях.

Також Конвенція передбачає, щоб кожна Сторона в межах своїх можливостей забезпечувала доступ громадськості до суспільної інформації щодо СОЗ і щоб ця інформація регулярно оновлювалася.

У травні 2011 р. Стокгольмській конвенції про СОЗ виповнилось 10 років. До цієї дати Секретаріат Стокгольмської конвенції підготував спеціальний буклет «10-річний ювілей Стокгольмської конвенції».

Україна підписала Стокгольмську конвенцію про СОЗ 23 травня 2001 р., ратифікувала 18 квітня 2007 р., представила в Секретаріат Конвенції 25 вересня 2007 р..

З 24 грудня 2007 р. Стокгольмська конвенція про СОЗ набула чинності в Україні.

Для виконання зобов’язань Стокгольмської конвенції про СОЗ кожна Сторона повинна підготувати свій Національний план виконання (НПВ). Україна підготувала перший варіант НПВ ще у 2006 р., але його прийняття відбулося лише через 6 років – 25 липня 2012 р. Кабінет Міністрів України затвердив План заходів з виконання Стокгольмської конвенції про стійкі органічні забруднювачі.

Інформаційні матеріали та публікації за тематикою:

1 Девять новых СОЗ
2 Національний план виконання Стокгольмської конвенції про стійкі органічні забруднювачі
3 Буклет Секретаріату Стокгольмської конвенції «10-річний ювілей Стокгольмської конвенції»
Google+ http://www.diplomansy.com/diplom-o-vysshem-obrazovanii www.diplomansy.com/diplom-bakalavra diplomansy.com/kupit-diplom-s-reestrom www.diplomansy.com/diplom-tehnikuma https://diplomansy.com/attestat-za-11-klass https://diplomansy.com/kupit-diplom-sankt-peterburg diplomansy.com/kupit-diplom-novosibirsk diplomansy.com/kupit-diplom-kazan www.diplomansy.com/kupit-diplom-rostov-na-donu www.diplomansy.com/diplom-bakalavra www.diplomansy.com/kupit-diplom-s-reestrom http://www.diplomansy.com/kupit-diplom-o-srednem-obrazovanii diplomansy.com/attestat-shkoly http://www.diplomansy.com/kupit-diplom-moskva www.diplomansy.com/kupit-diplom-sankt-peterburg https://diplomansy.com/kupit-diplom-nizhnij-novgorod diplomansy.com/kupit-diplom-omsk diplomansy.com/kupit-diplom-chelyabinsk diplomansy.com/kupit-diplom-rostov-na-donu http://www.eonline-diploma.com/kupit-diplom-o-vysshem-obrazovanii-oficialno https://eonline-diploma.com/kupit-diplom-s-zaneseniem-v-reestr www.eonline-diploma.com/kupit-diplom.-otzyvy www.eonline-diploma.com/diplom-o-vysshem-obrazovanii-nizhnij-tagil http://www.eonline-diploma.com/diplom-o-vysshem-obrazovanii-v-tule
купить аттестат за 9 класс
mpgsb.ru http://http://altame.ru/ c-courses.ru http://http://khcrodina.ru/ http://voobrazenie.ru/ http://http://mvgp.ru/ www.sm100.ru http://realbook.ru/ handmadesign.ru http://s-yu.ru/ ussr-kruto.ru http://dal-seo.ru/ http://formules.ru/ http://synonyms.ru/ http://idea-russia.ru/ http://www.originaly-dokuments.com/attestaty/attestat-za-9-klass originaly-dokuments.com/diplom-o-srednem-spetsialnom-obrazovanii originaly-dokuments.com/gorod/nizhnij-tagil originaly-dokuments.com/gorod/vologda https://originaly-dokuments.com/gorod/saratov https://originaly-dokuments.com/spetsialnosti/yurist www.originaly-dokuments.com/spetsialnosti/povar http://www.originaly-dokuments.com/gorod/krasnodar https://originaly-dokuments.com/attestaty/attestat-za-11-klass http://www.originaly-dokuments.com/gorod/ekaterinburg http://www.originaly-dokuments.com/attestaty www.originaly-dokuments.com/spetsialnosti/bukhgalter originaly-dokuments.com/gorod/omsk http://www.originaly-dokuments.com/gorod/novosibirsk www.originaly-dokuments.com/gorod/sankt-peterburg www.originaly-dokuments.com/gorod/chelyabinsk http://www.originaly-dokuments.com/gorod/orjol originaly-dokuments.com/diplom-o-vysshem-obrazovanii/diplom-bakalavra https://originaly-dokuments.com/diplom-o-vysshem-obrazovanii/diplom-magistra http://www.originaly-dokuments.com/spetsialnosti/menedzher originaly-dokuments.com/diplom-o-srednem-spetsialnom-obrazovanii/diplom-kolledzha www.originaly-dokuments.com/diplom-o-srednem-spetsialnom-obrazovanii
купить диплом вуза
gosznac-diplomy.com https://gosznac-diplomy.com/kupit-diplom-vuza-rossii gosznac-diplomy.com www.gosznac-diplomy.com https://gosznac-diplomy.com/diplom-farmatcevta gosznac-diplomy.com http://https://gosznac-diplomy.com/svidetelstvo-o-rozhdenii http://https://gosznac-diplomy.com/diplom-feldshera http://https://gosznac-diplomy.com/kupit-diplom-sssr http://https://gosznac-diplomy.com/diplom-stroitelya
купить диплом техникума
можно ли купить диплом куплю диплом купить аттестат за 9 классов купить диплом нового образца купить диплом о среднем специальном купить диплом специалиста купить свидетельство о браке купить диплом колледжа купить диплом врача купить диплом техникума купить диплом бакалавра где купить диплом купить диплом ссср купить диплом о среднем образовании купить аттестат за 9 класс купить аттестат за 11 класс купить диплом купить аттестат
купить диплом специалиста
http://https://originality-diplomans.com/
купить диплом о среднем специальном
rudiplomis24.com
купить диплом колледжа
www.diploma-asx.com
где купить диплом
https://gosznac-diplom24.com/ http://https://diploman-doci.com/
купить аттестат за 11 класс
http://https://originality-diplomas.com/
купить диплом специалиста
http://https://rudiplomista24.com/
купить диплом техникума
lands-diplom.com
купить диплом университета
http://https://gosznac-diplom.com/ https://aurus-diplom.com/
купить диплом вуза
originality-diplomas.com
купить диплом фармацевта
http://https://rudiplomis24.com/
купить диплом
lands-diplom.com
купить диплом врача
gosznac-diplom24.com https://diploman-doci.com/
купить аттестат за 9 класс
http://https://originality-diplomas.com/
купить диплом о среднем специальном
rudiplomis24.com
купить диплом кандидата наук
lands-diplom.com
где купить диплом
http://https://gosznac-diplom24.com/ www.diploman-doci.com
купить диплом врача
Купить диплом в Белгороде Купить диплом в Красноярске https://originality-diploma24.com/купить-диплом-о-среднем-образовании Купить аттестат школы www.rudiplomirovans.com Купить диплом в Казани http://https://krasnodar.arena-diplomi24.com/ krasnodar.arena-diplomi24.com http://http://diplomsagroups.com/diplomy-po-specialnosti/diplom-stroitelya.html https://novosibirsk.arena-diplomi24.com/ perm.arena-diplomi24.com купить диплом медицинского колледжа originality-diplomik.com www.originality-diplomiki.com http://https://premialnie-diplom24.com/купить-диплом-пермь/ www.premialnie-diploms24.com http://https://premialnie-diplomx24.com/отзывы-клиентов/ premialnie-diplomix24.com купить диплом о среднем образовании купить дипломы о высшем образовании цена купить свидетельство о рождении купить диплом врача Купить диплом врача Купить диплом СССР http://https://radiploms.com/kupit-diplom-stomatologa www.radiplom.com www.radiplomy.com https://radiplomas.com/kupit-diplom-pedagoga https://frees-diplom.com/rostov-na-donu Купить диплом Москва Купить диплом в Спб Купить диплом стоматолога Купить медицинский диплом Купить диплом в Нижнем Тагиле Купить диплом Гознак Купить диплом Екатеринбург Купить диплом Омск Купить диплом фельдшера Купить диплом в казани Купить диплом Краснодар http://rudiplomirovany.com/диплом-для-иностранцев http://rudiplomirovans.com/диплом-с-реестром-купить rudiplomirovana.com http://rudiplomisty.com/купить-диплом-москва rudiplomis.com rudiplomista.com diploman-doci.com www.rudiplomista24.com http://rudiplomis24.com/дипломы-по-профессии/диплом-строителя-купить rudiplomirovan.com http://ru-diplomirovanie.com/аттестат-11-классов http://ru-diplomirovan.com/купить-диплом-воронеж Купить диплом Новосибирск Купить диплом для иностранцев Купить диплом кандидата наук Купить диплом бухгалтера Купить диплом Екатеринбург Купить диплом с реестром Купить свидетельство о разводе купить диплом в москве Купить диплом Москва Купить диплом Казань Купить диплом Москва Купить диплом врача Купить диплом Воронеж http://https://diploman-doci.com/kupit-diplom-o-srednem-tehnicheskom-obrazovanii www.lands-diplomy.com купить свидетельство о разводе купить диплом в волгограде https://ru-diplomirovans.com/аттестат-9-классов https://ru-diplomirovana.com/свидетельства-и-справки/свидетельство-о-разводе www.ru-diplomirovany.com www.ru-diplomirovanay.com www.ru-diplomirovannie.com www.gosznac-diplomy.com Купить диплом для иностранцев Купить диплом техникума Купить диплом колледжа Купить диплом в Москве Купить диплом для иностранцев Купить диплом в Саратове 24-diplom.ru купить диплом в екатеринбурге Купить свидетельство о браке Купить свидетельство о разводе Купить диплом в Краснодаре Купить диплом в Ростове Купить диплом Саратов Купить диплом в Краснодаре Купить диплом в Красноярске Купить свидетельство о рождении goznakov-diplom.com http://https://goznakov-diploms.com/svidetelstvo-o-rozhdenii www.goznakov-diplomy.com www.goznakov-diploma.com goznakov-diploman.com https://goznakov-diplomans.com/kupit-diplom-v-krasnodare www.goznakov-diplomx.com http://https://diploman-doci.com/kupit-diplom-novogo-obrazca