Резюме міжнародного партнерського проекту «Зниження гострих ризиків від непридатних пестицидів в Україні» Друк
Хімічна безпека - Проект «Зниження гострих ризиків від НП в Україні»
П'ятниця, 25 листопада 2011, 16:38

Проблема непридатних пестицидів (НП) в Україні пов’язана, в основному, з накопиченням за радянських часів заборонених до використання за прямим призначенням хімічних засобів захисту рослин (ХЗЗР) та тих ХЗЗР, яким було надано статут непридатних (пошкодження тари, втрата маркування, тощо). У подальшому, в результаті ліквідації колгоспів та радгоспів, частої зміни власників, руйнування складів, де зберігалися НП виникла проблема гострих ризиків для здоров’я населення та навколишнього середовища від накопичених запасів НП майже на всій території країни за рахунок розповсюдження токсичних речовин у повітрі, ґрунтах та воді. Ці загрози посилюються ще й за рахунок доступу до місць знаходження НП місцевих мешканців, які безперешкодно проникають на склади НП, що в більшості ні ким не охороняються та використовують НП, тару з під них, залишки будівельних матеріалів зі складів НП у власних господарствах.

Впродовж травня 2008 р. – жовтня 2010 р. ВЕГО «МАМА-86» у співпраці з голландською неурядовою громадською організацією Millieukontakt International за фінансової підтримки програми МАТRА Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів виконувала міжнародний партнерський проект «Зниження гострих ризиків від непридатних пестицидів в Україні», який став продовженням кампанії з непридатних пестицидів, започаткованою ВЕГО «МАМА-86» у 1999 р. Проект було спрямовано на запобігання ризикам від НП в Україні й зниження гострих ризиків від НП у двох районах Київської області.

Цілі Проекту

  • Підтримка оновлення, ухвалення та реалізації Національного плану виконання (НПВ) Стокгольмської конвенції про стійки органічні забруднювачі (СОЗ) в Україні.
  • Здійснення внеску до вирішення проблеми НП шляхом інвентаризації, ідентифікації (за потребою), перезатарювання, встановлення під охорону і підготовки до транспортування та безпечного знешкодження (знищення) 100 т НП з двох районів Київської області.
  • Розвиток міжсекторального співробітництва з Мінприроди, його регіональними відділеннями, місцевою владою, неурядовими організаціями та бізнесом у справі вирішення проблеми НП в Україні.

Учасники та партнери Проекту

Проект здійснювався в партнерстві з голландською громадською організацією Millieukontakt International за фінансової підтримки програми МАТRА Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів. Пілотна частина проекту здійснювалася за участі експертів з незалежної європейської консалтингової та інжинірингової компанії Tauw bv (Нідерланди) у співпраці з Бородянською та Макарівською районними державними адміністраціями Київської області, Міністерством екології та природних ресурсів (Мінприроди) та Державним підприємством «Національний центр поводження з небезпечними відходами» (ДП НЦПНВ).

Результати Проекту

Надані численні коментарі та виконана робота з оновлення другої редакції Національного плану виконання Стокгольмської конвенції про СОЗ в Україні.

У результаті виконання пілотної частини Проекту у Макарівському та Бородянському районах проведено повну інвентаризацію та перезатарювання 92,8 т непридатних пестицидів за міжнародними стандартами ООН.

Українська команда «чистильників» на тренінгах з інвентаризації та перезатарювання непридатних пестицидів удосконалила навички таких робіт відповідно до міжнародних стандартів ООН.

У результаті лобіювання ВЕГО «МАМА-86» виділення коштів для безпечного знешкодження (знищення) перезатарених НП, у серпні 2010 р. понад 100 т перезатарених НП (вага з урахуванням тари) за кошти Державного фонду охорони навколишнього природного середовища були вивезені та безпечно знешкоджені (знищені) на спеціалізованому підприємстві за кордоном.

Оприлюднення даних інвентаризації НП в Бородянському та Макарівському районах Київської області, проведених за міжнародними стандартами ООН, показали, що загальна кількість НП в Україні щонайменше вдвічі більш даних офіційної статистики.

В процесі реалізації Проекту було проведено регіональну та національну інформаційні кампанії щодо вирішення проблеми непридатних пестицидів.

Регіональна інформаційна кампанія щодо безпечного поводження з НП в Бородянському та Макарівському районах дозволила проінформувати населення про небезпеки, пов’язані з НП, методи захисту від них та отримати інформацію про невідомі захоронення НП у цих районах. За допомогою місцевих жителів та спеціалістів виявлено та зареєстровано 13 невідомих раніше місць знаходження НП в Бородянському та Макарівському районах, з них 6 захоронень з очікуваною кількістю НП не менше 35 т, один майданчик з сильно забрудненим НП ґрунтом та 6 незареєстрованих складів, один з яких містив 12,5 т НП.

Національна інформаційна кампанія охопила понад 32 млн. осіб завдяки публікаціям і сюжетам у національних ЗМІ та безкоштовній трансляції відеоролика (530 виходів) та відеофільму (55 виходів) Проекту 19 регіональними телекомпаніями в тих областях, де за офіційними даними знаходиться більше 500 т НП.

Зусиллями ВЕГО «МАМА-86» було встановлено ще 13 доти незареєстрованих місць скупчення НП у Донецькій, Кіровоградській, Херсонській, Чернігівській областях та в м. Севастополь. Відомості були передані територіальним органам Мінприроди у відповідних областях.

Успішна міжсекторальна співпраця дозволила реалізувати в повному обсязі завдання та надзавдання Проекту, підготувати рекомендації для удосконалення національної політики і законодавства в сфері поводження з НП та здійснити лобіювання прийняття цих рекомендацій, зокрема щодо проведення загальної інвентаризації НП перед перезатарюванням.

Завершальним етапом Проекту стала перша міжсекторальна науково-практична конференція «Звільнимо разом нашу землю від непридатних пестицидів», організаторами якої виступили Мінприроди, ДП НЦПНВ та ВЕГО «МАМА-86».

Проект дозволив сконцентрувати зусилля громадськості для визнання державними органами влади особливої пріоритетності проблеми очищення території України від НП.

В результаті оприлюднення даних інвентаризації НП в Макарівському та Бородянському районах Київської області, виконаної в рамках Проекту за міжнародними стандартами ООН; ведення постійного діалогу з Мінприроди з питань вирішення проблеми НП в країні та проведення регіональних і національних інформаційно-просвітницьких заходів, роботи з очищення території країни від НП стали справжнім пріоритетом №1 серед завдань Мінприроди. За 2009–2010 рр. за кошти Державного фонду охорони навколишнього природного середовища було перезатарено і вивезено для безпечного знешкодження (знищення) за кордон близько 4,5 тис. т НП.

Бенефіціарії

Прямі бенефіціарії Проекту — 105 тис.осіб (населення Бородянського та Макарівського районів Київської області).

Непрямі бенефіціарії Проекту — більше 32 млн.осіб (населення 19 областей, в яких наявність НП перевищувала 500 т і на них було спрямовано національну інформаційну кампанію).

 
Головна Зниження гострих ризиків від НП в Україні Резюме міжнародного партнерського проекту «Зниження гострих ризиків від непридатних пестицидів в Україні»
Google+