Впровадження екосанітарних туалетів в Артемівському регіоні Донецької області Print
Drinking Water and Sanitation - Drinking Water and Sanitation Articles
Friday, 21 January 2011 18:27
Протягом 2008–2010 рр. в рамках проекту «Безпечна санітарія, здоров’я та гідність», що реалізувався Всеукраїнською екологічною громадською організацією «МАМА-86» за підтримки фонду FE (Франція) та WECF (Жінки Європи за спільне майбутнє, Нідерланди) на території Артемівського регіону, а саме в селах Званівка, Кузьминівка, Красне, Никифорівка та в місті Артемівську, було збудовано 6 сухих екотуалетів. Принцип роботи такого туалету полягає в роздільному зборі сечі та фекалій.

Туалети належать індивідуальним домогосподарствам. Один з них (подвійний) збудований на території Греко-католицького храму с. Званівка для прихожан даного храму і є громадським. Кожен з власників забезпечив часткове фінансування будівництва, вклавши кошти в будівельні матеріали та оплату праці (в середньому на рівні 30–40% від загальної вартості туалету).

Загальна кількість бенефіціаріїв за ці роки — більше ніж 700 осіб, з них — 60% жінки, 30% — чоловіки, 10% користувачів складають діти (більш точну кількість людей важко вирахувати, оскільки число прихожан кожного тижня різниться, а вони складають левову частку даної статистики).

Всі туалети — вуличні.

Один туалет в селі Красне — дачний, один — в місті Артемівську, інші чотири туалети розташовані в селах: один в селі Кузьминівка, і три в селі Званівка (один — на приватному подвір’ї, і один подвійний — на території церкви).

toilets1

photo-tn-1

Всі шість екосан-туалетів — це масштабні цегляні споруди: довжина — від 2 до 3 м, ширина від 1,5 до 2 м, висота — 2,3 м.

Всі туалети однокамерні.

Використовуються резервуари для сечі об’ємом від 40 до 100 літрів.

Чотири бітази були виготовлені вручну за індивідуальною схемою тренера по будівництву Тимчака Андрія з нержавіючої сталі.

Також за розробкою Тимчака Андрія було впроваджено будівництво фундаментних ям під камери для збору уріни та фекалій екосан-туалетів, що були заглиблені в землю. Це, по-перше, дозволило відмовитись від необхідності будівництва сходів (сходи не дуже підходять людям похилого віку та можуть покриватися взимку кригою), а по-друге, забезпечило захист уріни та комунікацій взимку під час лютих морозів, які буває вирують на сході нашої країни.

Технології споруд саме таких фундаментних ям і вироблення бітазів для екосан-туалетів на території Артемівського регіону є унікальним, так як до цього ніде в інших регіонах України не використовувалися організаторами екосан-проектів.

Для присипки фекалій використовується тирса з піском у співвідношенні 1:1. Це найбільш доступний матеріал для даного регіону.

Рукомийники є в усіх екотуалетах, або в приміщенні туалету, або поряд, — це розповсюджує культуру «чистих» рук. Особлива увага приділялася і питанням гігієни. Протягом 2010 року всі власники туалетів встановили рукомийники з засобами індивідуальної гігієни. Вода після миття виноситься вручну на компостні кучі.

Один туалет (в церкві) уже використовується для громадськості, що сприяє ознайомленню та поширенню цієї технології серед значної кількості відвідувачів з України та зарубіжжя.

Кожен власник отримав пакет інформаційних матеріалів — інструкцій по догляду та використанню сухого екотуалету.

Індивідуальне опитування показало, що всі власники задоволені екотуалетами.

«МАМА-86-Артемівськ» розробила листівку під назвою «Санітарія та екологія нашого життя» для популяризації екосанітарних туалетів. Адже такі туалети дозволяють максимально використати поживні речовини відходів при мінімізації витрат і шкоди довкіллю та здоров’ю.

Ще перед початком будівництва з кожним власником було укладено угоду про співпрацю, в якій було обумовлено не тільки будівництво, але й подальший моніторинг роботи туалетів та надання інформації про використання продуктів життєдіяльності в якості добрив. Моніторинг роботи екотуалетів проводився в рамках протягом 2010 року.

Один із аспектів моніторингу — це спостереження за використанням урини та фекалій як органічних добрив.

Кожна садиба, яка має у своїй власності екосан-таулет намагається по максимуму отримувати користь з нього, тому її господарі обов’язково використовують продукти екосану на своїх присадибних ділянках для здобрювання овочевих та плодово-ягідних порід на городі, кущів та дерев у саду.

В селі Званівка господарі одного з приватних екосан-туалетів вирішили навіть задля такої мети висадити цілий демонстраційний сад. Відтепер на території їхньої ділянки знаходиться не тільки екосан-туалет і компостна яма до нього, а ще й 450 кв. метрів прекрасного майбутнього фруктового саду — який, в свою чергу, є чудовим місцем для повторного використання продуктів екосану.

Присутність екосан-туалета настроює на думки жити більш «екологічно», тому інший господар екосану — вирішив побудувати поряд з ним локальну очисну споруду для сірих вод з будинку. А його товариш повісив на екосані саморобний сонячний колектор — і тепер отримує гарячу воду в туалет безкоштовно!

Бажаємо всім наслідувати їх приклад і довести громадськості, що жити у згоді з природою можливо навіть у місті!

Саме донесенням такої думки до суспільства і займається Екологічна громадська організація «МАМА-86-Артемівськ»!

Юлія Руденська-Тимчак, координатор проекту
Е-пошта: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , тел./факс: +050-652-68-77

 
Home Drinking Water and Sanitation Articles Впровадження екосанітарних туалетів в Артемівському регіоні Донецької області
Google+