Звернення представників основних груп інтересів на відкритті Конференції зі сталого розвитку Ріо+20 20 червня 2012 року Print
Ecologization - Конференція ООН зі сталого розвитку «Ріо+20»
Friday, 06 July 2012 13:16

rio-plus-20-conferenceПредставниця групи «Жінки» звернула увагу Глав держав та урядів на відсутність у проекті фінального документа Конференції згадок про надзвичайно важливі для жінок положення: репродуктивні права жінок, інститут омбудсмена (уповноваженого з прав) майбутніх поколінь, готовність згорнути використання ядерної енергетики та конкретні цілі щодо забезпечення жінок в управлінні. «Фінальний документ не дає нам жодних засобів для боротьби із викликами нашого часу», наголосила вона і підкреслила, що якщо цей документ буде прийнято без необхідних доповнень і змін, жінки всього світу отримають набагато менше, ніж вони сподівались отримати у Ріо+20.

У своїй промові представниця групи «Діти і молодь» наголосила, що пройшло 20 років з часу проведення легендарного Саміту Землі у Ріо. Результатом 20-ти років роботи над тими завданнями, які було поставлено перед урядами у 1992 році, є документ, який не виправдовує покладених на нього очікувань та сподівань. Діти та молодь надзвичайно розчаровані цим документом, який не забезпечує жодних їхніх вимог — встановлення інституту омбудсмена майбутніх поколінь, впровадження спільної, проте диференційованої відповідальності, обміну технологіями та розвитку спроможності їх використовувати, реалізації права на воду, репродуктивних та сексуальних прав. «Це не те майбутнє, якого ми хочемо, це взагалі не майбутнє!». Представниця групи закликала учасників саміту діяти зараз заради спільного майбутнього для себе самих і для наступних поколінь, і наголосила на тому, що Ріо+20 — це шанс, вирішальний момент для всього людства.

Представниця групи «Корінні народи» у своєму зверненні підкреслила необхідність розглядати культуру одним з фундаментальних вимірів сталого розвитку. Вона також закликала розвивати місцеві економіки і зберігати традиційні способи існування, а також розвивати нову парадигму цивілізації — bien vivir («доброго життя»). Представниця групи корінних народів закликала поважати Мати Землю та боротися з наслідками безперервно експансії видобувних галузей. Вона звернулась до урядів всіх країн із вимогою при прийнятті документа Конференції взяти до уваги інтереси корінних народів і визнати їх права.

Представник групи неурядових організацій розпочав промову з того, що сказав, що перебуваючи в одному приміщенні зі стількома главами держав, відчуває владу та силу, які можуть змінити світ. «Ви можете стати рятівниками планети», сказав він, звертаючись до лідерів світу. Проте натомість уряди тільки намагаються захистити свої вузькі інтереси, марнуючи владу та лідерські можливості.

Він підкреслив, що неможливо мати документ під назвою «Майбутнє, якого ми хочемо» без жодної згадки про ресурсні межі планети, і що текст фінального документу зовсім не відповідає баченню міжнародної спільноти. НУО в Ріо не підтримують цей документ в тому вигляді, в якому він є зараз. Напередодні більше ніж 1000 організацій та осіб підписали петицію «Майбутнє, якого ми НЕ хочемо», що повністю заперечує текст цього документу. «Він жодним чином не відображає наші прагнення і тому ми вимагаємо, щоб слова «у співпраці з громадянським суспільством» були вилучені з першого параграфу документа», — наголосив він. Представник НУО зазначив, що коли справа стосується пошуку ресурсів для переходу до сталого розвитку, деякі країни використовують економічну кризу як виправдання для відмови від дій, в той самий час витрачаючи сотні мільярдів доларів на видобувну промисловість, найбільш прибуткову промисловість у світі. Перше, що потрібно зробити, — це припинити існуючі шкідливі субсидії на викопне паливо, що було визнано пріоритетним завданням під час діалогу громадянського суспільства. Також, представник НУО зазначив, що в роботі секції з океанів не вдалося навіть почати дискусію щодо імплементації угоди щодо припинення завдання непоправної шкоди океанам. Крім того, він зазначив, що у документі є дуже багато інших недоліків/прогалин, як то: положення про репродуктивні права жінок, втрачені можливості розпочати нові глобальні угоди щодо участі громадянського суспільства, інформування про сталий розвиток, відсутність жодної згадки про збройні конфлікти та атомну енергетику та багато інших. «Проте ще не пізно!», — наголосив він і закликав учасників саміту переглянути документ і створити можливості для сталого майбутнього.

Представник групи «Місцева влада» наголосив, що ситуація на планеті не залишає часу для роздумів і вагань, потрібно діяти зараз. Він зазначив, що вже розроблені законодавчі інструменти, тож треба їх виконувати, а також важливо рухатися в напрямку багаторівневого управління для сталого розвитку. Місцева влада вимагає визнати їх однією із зацікавлених сторін, створити механізми залучення до консультацій в ООН, передбачити належні фінансові засоби для сталого розвитку та надавати підтримку для місцевої влади, розвивати новий порядок денний розвитку міст та будувати ефективні механізми щодо вчасного реагування на стихійні лиха та катастрофи.

Звертаючись до світової спільноти, представниця «Профспілок» підкреслила, що зараз критичний час для робітників. Внаслідок економічних та фінансових криз люди втрачають довіру до урядів щодо їхньої спроможності вирішити економічні проблеми. Ріо має показати, що є місце надії та довести, що багатосторонні механізми працюють. Профспілки вимагають гідних робочих місць та захисту довкілля. «Перед нами постають суворі виклики, зокрема, небезпечна праця є сьогоденною реальністю», — зазначила представниця профспілок. Фінансова криза та недостатнє регулювання зіпсувало відносини між роботодавцями і працівниками. Настав час для спільних дій. Представниця профспілок назвала серед вимог профспілок розроблення екологічних політик, в тому числі спрямованих на зменшення шкідливих викидів у довкілля, оскільки без належного захисту довкілля, неможливо реалізувати прагнення до соціальної справедливості. Профспілки будуть продовжувати тиск на світові уряди, оскільки настав час для дій — люди сьогодення заслуговують кращого майбутнього, а люди майбутнього залежать від нього.

У своїй промові представник «Бізнесу та промисловості» прокоментував довгий шлях до Ріо і затрачені зусилля на підготовку Конференції — 18 місяців консультацій та переговорів. Він зазначив, що в останні десятиріччя підтримка бізнесом сталого розвитку зросла. Представник бізнесу та промисловості підкреслив, що уряди повинні створити політичні рамки для зеленого зростання і наголосив на необхідності розробки нових технологій та інвестувань. Бізнес має бути включений у політичні дії, ООН має встановити канали комунікації з бізнесом, оскільки бізнес є одним з основних учасників процесу переходу до сталого розвитку. «Перехід до зеленої економіки — це спільна відповідальність всіх учасників, і якщо об’єднати наші зусилля заради досягнення сталого розвитку у всіх сферах життя, ми зможемо досягти успіху» — сказав він.

Представник групи «Наука та технологія» зазначив, що сьогодні діяльність людства створює величезний тиск на планету, внаслідок чого відбуваються незворотні зміни у біосфері і забруднення довкілля. Для того, щоб відповідати на виклики сучасності, потрібні трансформації на особистому і національному рівнях. Сталий розвиток вимагає інновацій та найкращих технології, які може запропонувати наука. «Ми звертаємося до «Ріо+20» для того, щоб встановити новий контракт між науково-технічною спільнотою та суспільством», — наголосив він.

Звертаючись до урядів світу, представник групи «Фермери» наголосив, що сьогодні стале сільське господарство є критично важливим і його підтримка є необхідною умовою досягнення сталого розвитку. Без фермерів не буде їжі, без їжі не буде майбутнього. Водночас, фермери є однією з соціально та економічно вразливих груп суспільства. Серед основних вимог цієї групи інтересів — створення збалансованих сталих ринків та політик сталого розвитку.

 

Підготовано ВЕГО «МАМА-86»

 
Google+