Спільні дії задля покращення доступу до чистої питної води та умов санітарії Print
Wednesday, 02 September 2009 00:00

Протягом 2003—2006 років ВЕГО «МАМА-86» була учасником проекту MATRA Міністерства закордонних справ Нідерландів, що виконувався у партнерстві з WECF (Жінки в Європі за спільне майбутнє). У рамках проекту «МАМА-86-Яремче» допомагала вирішити складну проблему водопостачання та санітарного стану селища Ворохта. Завдання проекту — покращення доступу до питної води та умов санітарії —- були успішно виконані, що в подальшому посприяло сталому вирішенню згаданих проблем.

Завдяки співпраці в рамках проекту була затверджена Програма покращення санітарно-гігієнічної ситуації в смт. Ворохта (рішення виконкому Ворохтянської селищної ради № 18 від 12 квітня 2005 р.), до якої увійшли питання облаштування полігону твердих побутових відходів, завершення будівництва очисних споруд в центральній частині селища та реконструкції водозабору і водопроводу в центральній частині селища.  
Заплановані в рамках проекту заходи продовжували реалізовуватися після його завершення. Влада провела цілу низку заходів, що забезпечили значний прогрес у покращенні доступу населення до якісної питної води.
У рамках «Програми забезпечення населення м. Яремче та смт. Ворохта якісною питною водою в достатній кількості на 2006—2020 роки» (рішення № 345-4/2005 від 22.12. 2005 р.) влада здійснила ряд заходів, а саме:

  1. Реконструкцію водозабірної греблі та 2 інфільтраційних басейнів;
  2. Відновлення 5 резервуарів чистої води;
  3. Реконструкцію станції водопідготовки, відремонтувавши приміщення та встановивши необхідне обладнання на кошти з держбюджету;
  4. Провела заміну верхньої і центральної частин гілки водогону;
  5. Утворилося Ворохтянське підприємство «Водоканал»;
  6. Укладено договори на водопостачання з населенням та юридичними особами (40 угод з фізичними особами, 15 угод — з юридичними). Вартість послуг для  населення складає 2,60 грн. за 1 м3 за воду, для юридичних осіб — 5,97 грн. за воду і каналізацію;
  7. Встановлено ще 30 лічильників обліку води.

Відремонтоване приміщення станції водопідготовки в смт. Ворохта:

За даними Яремчанської міської СЕС, у 2009 році не було жодної нестандартної проби води.
Було введено в експлуатацію очисні споруди для біологічної очистки побутових стічних вод центральної частини селища. На місяць утворюється 1000 м3 побутових стоків. Місцева влада щорічно передбачає бюджетні кошти на закупку реагентів. Щороку влада подає запити на будівництво очисних споруд для іншої частини Ворохти. Проте поки що ця проблема не вирішена.

Очисні споруди в смт. Ворохта:

На сьогоднішній день найактуальнішим стало питання збору та утилізації твердих побутових відходів, яке потребує негайного вирішення. Такі висновки зроблено робочою групою з розробки Стратегії розвитку м. Яремче та Яремчанського регіону після аналізу опитування, проведеного серед населення, суб‘єктів малого та середнього бізнесу. 80% респондентів винесли дану проблему в число перших п‘яти,  котрі першочергово необхідно вирішувати.

Одне із завдань, яке потребує нагального вирішення, — це будівництво полігону твердих побутових відходів для смт Ворохта, оскільки цей населений пункт є одним із найвіддаленіших від полігону ТПВ Надвірнянського району. Іще більшої гостроти це питання набуде в недалекому майбутньому,  з огляду на стратегічний напрямок розвитку регіону: розвиток туристично-рекреаційної та санаторно-курортної індустрії в умовах природо-заповідної території. Наразі місцева влада організувала проектно-пошукові роботи щодо будівництва полігону ТПВ в смт. Ворохта.

Нині «МАМА-86-Яремче» в рамках нових екосан проектів «Безпечна санітарія, здоров’я та гідність» та «Мобілізація та місцеві дії» продовжує займатися питаннями санітарно-гігієнічного благополуччя населених пунктів Яремчанського району, працює над впровадженням доступних екосанітарних технологій з мінімізації та утилізації побутового сміття на рівні домогосподарства. Організація досліджує місцеву ситуацію щодо поводження з твердими побутовими відходами на проектних територіях і проводить інвентаризацію стихійних сміттєзвалищ у селі Микуличин. Результати цієї роботи будуть представлені у вигляді карти та передані місцевій владі.

За результатами дослідження «МАМА-86-Яремче», на території Ворохтянської селищної ради утворюється в середньому 350 м3 ТПВ на місяць. На даний момент укладено 160 угод з фізичними особами та 33 угоди з юридичними особами на вивезення сміття. Вартість послуги для фізичних осіб складає 5 грн. з будинку на місяць, з юридичних осіб (приватних) — 75,90 грн. за 1 м3, з бюджетних організацій — 69,40 грн. за 1 м3. У селищі вже ліквідовано два стихійних сміттєзвалища, проте проблема ще існує. Щорічно проводиться акція «Зелена толока» з саночистки території (за весняний період 2009 року  вивезли 270 мішків сміття). У селищі встановлено 58 контейнерів для збору ТПВ, які вивозяться щоденно.
У регіоні підтримується ініціатива роздільного збору ТПВ. Підприємство «Благоустій» власними силами та за підтримки місцевої влади робить спроби сортування сміття. А саме:

  • біля торгових точок встановлено целофанові мішки для збору PET-пляшок (каркас з арматури, на який чіпляється кульок) – 50 шт.;
  • закуплено дробильну установку для PET-пляшок:
  • є пресс-машина для паперу;
  • зроблено склад для паперу;
  • укладено угоду з підприємством «Віза-Вторма» (м. Івано-Франківськ), що приймає папір, і підприємцем Олійник, що приймає папір і пластик.

Місцева влада реалізує такі програми:

  1. «Про благоустрій населених пунктів на території Яремчанської міської ради на 2004—2020 р.р.». Практично всі пункти даної програми фінансуються і виконуються.
  2. Рішення Яремчанської міської ради №299-4 від 26.05.05 р. «Про затвердження Правил збирання, перевезення, утилізації, оброблення та захоронення відходів, в тому числі PET-пляшок як вторинної сировини на території Яремчанської міської ради». Практично всі пункти реалізуються.
  3. Програма поводження з твердими побутовими відходами на  території Яремчанської міської ради на 2006—2011 роки (рішення  міської ради від 06.07.2006 р № 26-2/2006).
  4. Впровадження технології роздільного збирання ТПВ у 2008—2011 р.р. (у 2008 р. виділено 450 тис. грн. з державного Фонду охорони природи на придбання 2 автомашин і 70 контейнерів).
  5. Рішення Яремчанської міської ради №14 від 25.03.08 р. «Про перелік територій, закріплених за установами міста для прибирання від засмічення і забруднення».

Вже зараз «МАМА-86-Яремче» на прикладі пілотних проектів з будівництва екосан- туалетів та піщано-гравійних фільтрів для «сірих вод», облаштування компостних майданчиків та контейнерів, демонструє ефективні екосан технології, які є доступними для окремих домогосподарств і можуть стати у нагоді власникам індивідуальних будіывель, яких  в Яремчанському регіоні більше 90%. Цей практичний досвід є основою просвітянської роботи та пропаганди принципів сталої санітарії, екосан технологій, спрямованих на охорону довкілля, збереження та відновлення чистоти джерел питної води, раціональне використання та повторне використання природних ресурсів і покращення умов життя та здоров’я людей.

Марта Корчемлюк, голова «МАМА-86-Яремче»

 
Home Drinking Water and Sanitation News Спільні дії задля покращення доступу до чистої питної води та умов санітарії
Google+