Івано-Франківщина остаточно звільняє свою територію від непридатних пестицидів Друк
П'ятниця, 05 лютого 2016, 16:20

op logo_240Протягом 2009–2011 рр. з території Івано-Франківської області було вивезено для безпечного знешкодження за кордоном загалом 402,227 т непридатних до використання і заборонених хімічних засобів захисту рослин (НП), які накопичувались тут за часів СРСР, і за офіційними даними область вважалась очищеною від НП.

Але у 2013 р. в двох населених пунктах Галицького району знайшли ще 1,1 т НП, які було перезатарено та підготовлено до вивозу. Проте час спливав, а проблема не вирішувалася —непридатні пестициди залишалися на місцях свого скупчення поруч з домівками місцевих жителів і продовжували негативно впливати на їх здоров’я та довкілля.

З кінця 2014 р. «МАМА-86-Яремче» розпочала впровадження пілотного проекту в Івано-Франківській області в рамках мережевого проекту ВЕГО «МАМА-86» «Підвищення рівня поінформованості та комунікацій, створення потенціалу для остаточного вирішення проблеми непридатних пестицидів в Україні» за підтримки Шведського агентства міжнародного розвитку та співробітництва (Sida).

Робоча група пілотного проекту у квітни та травні 2015 р. відвідала два села в Галицькому районі — Нові Скоморохи та Кінчаки, де було зафіксовано скупчення НП. При обстеженні цих місць було виявлено, що залишки небезпечних сумішей частково перезатарені, а частково перебувають під відкритим небом.

У селі Нові Скоморохи було виявлено напівзруйнований склад та 12 бочок отрутохімікатів, а також невеликий насип суміші; у селі Кінчаки — залишки двох складів, на одному з яких зберігалося три бочки і також насип невідомої суміші. Згідно з документацією, що знаходиться в сільській раді, таких бочок мало бути сім. Отже чотири з них на момент обстеження вже зникли. Від обох складів розносився надзвичайно різкий запах на далеку відстань.

novi-scomorohy kinchaky

Першим завданням для «МАМА-86-Яремче» стало поінформування місцевого населення, і, в першу чергу, — дітей, щодо можливих небезпек, якщо наближатися до місця складування непридатних пестицидів. Далі було створено ініціативну групу для подальшого вирішення проблеми.

Районна адміністрація Галицького району уклала угоду з ТзОВ «Еко Нова» на зберігання, оброблення та утилізацію відходів, згідно з якою непридатні пестициди із сіл Скоморохи та Кінчаки підлягали вивезенню. У грудні 2015 р. отрутохімікати таки вивезли.

Надалі в рамках пілотного проекту планується дослідити проби ґрунтів на пілотних територіях та виготовити проектну документацію на ремедіацію земель під колишніми складами НП у селах Нові Скоморохи та Кінчаки Галицького району.

Експерти попередньо пропонують поєднати дві технологій: використання природних сорбентів, зокрема глауконітових порід, здатних локалізувати забруднення та фіторемедіацію землі. Першу технологію запропонувало ТзОВ «Науково-виробниче комерційне підприємство «Екоресурс», а другу — фахівці НДУ «Український науково-дослідний інститут екологічних проблем» (УКРНДІЕП) (м. Харків).

Очікуваними результатами пілотного проекту є:

–        підвищення мотивації зацікавлених сторін до вирішення проблеми забруднених непридатними пестицидами земель в Івано-Франківській області;

–        практичне вирішення проблеми на прикладі в двох населених пунктах;

–        підвищення рівня поінформованості цільових груп пілотного проекту щодо ризиків від місць складування непридатних пестицидів;

–        отримання органами місцевого самоврядування та департаментами агропромислового розвитку «дорожньої карти» щодо сталого вирішення проблем НП в області;

–        поширення досвіду впровадження еко-технологій з відновлення земель на національному рівні.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Головна Хімічна безпека Новини Івано-Франківщина остаточно звільняє свою територію від непридатних пестицидів
Google+