ВЕГО «МАМА-86» провела круглий стіл «Право на воду і санітарію в Україні: глобальні контексти та місцеві реалії» Друк
Середа, 04 травня 2016, 14:28

caption 27 квітня 2016 року в рамках Міжнародного екологічного форуму «Довкілля для України» ВЕГО «МАМА-86» провела круглий стіл «Право на воду і санітарію в Україні: глобальні контексти та місцеві реалії».

У заході взяли участь представники Держсанепідслужби України, обласних державних адміністрацій, українські та міжнародні експерти, неурядові організації та партнери мережі «МАМА-86». Модератором обговорення виступила Анна Цвєткова, координатор тематичного напрямку «Питна вода і санітарія» ВЕГО «МАМА-86».

  • Програма Круглого столу

Під час круглого столу було представлено результати самооцінки забезпечення рівного права на воду та санітарію в Україні. Це дослідження було виконано у 2015 році регіональними організаціями ВЕГО «МАМА-86» в 12 регіонах України (на рівні м.Запоріжжя / Запорізької області, м. Києва, м. Кіровограда та Кіровоградської області, м. Луганська, м. Миколаїв та Миколаївської області, м. Ніжин, м. Нова Каховка та Новокаховської міської ради, села Білики та Полтавської області, м. Суми та Сумської області, м. Харків та Харківської області, м. Хмельницький та Хмельницької області та на рівні Яремчанської міської ради) (Відеозапис доповіді А.Цвєткової щодо проведеної самооцінки).

В основі дослідження було використано методику самооцінки за допомогою оціночних таблиць Інструменту, який розробили міжнародні фахівці на допомогу урядам та неурядовим організаціям країн, які займаються питаннями впровадження Протоколу про воду та здоров’я. Україна вже з 2003 року є стороною Протоколу. ВЕГО «МАМА-86» на початку 2013 року разом з Державною СЕС брала участь у тестуванні Інструменту самооцінки, який вже на кінець року було затверджено та рекомендовано для використання Нарадою Сторін Протоколу в м.Осло, Норвегія.

В рамках круглого столу були представлені основні здобутки дослідження та висновки самооцінки. Серед основних результатів дослідження насамперед можна назвати цілу низку конкретних прикладів географічної та соціальної нерівності в різних регіонах. Зокрема, на рівні столиці — в м. Києві — 30 тисяч (1,06 %) киян не мають доступу до міської каналізації (Відеозапис звіту Н. Чижмакової щодо ситуації у м. Київ). А в селі Білики Полтавської області з 5200 місцевих мешканців 17 % не мають доступу до безпечної питної води та користуються колодязями в умовах конкуренції за питну воду зі свинокомплексом ТОВ «Сільські традиції» (Відеозапис звіту Ю. Бережної щодо ситуації у селі Білики та Полтавській області). В усіх регіонах відзначається глибока нерівність між містом та селом щодо доступу до води та санітарії. Спостерігається значне відставання у забезпеченні сільського населення послугами санітарії, при чому мова йде лише про водовідведення або доступ до каналізації. Дані про кількість населення, що підключене до очисних споруд, зібрати не вдалося через брак такої статистики на місцях.

Також дослідження підтвердило наявність нерівності у забезпеченні місцевими водними ресурсами регіонів та пов’язаної з цим проблеми значного дефіциту води та постійного використання привізної води для сільського населення, дитячих та медичних закладів. Ці проблеми гостро стоять у Миколаївській, Запорізькій та Кіровоградській областях. Зокрема, в Запорізькій області 220 населених пунктів забезпечується привізною питною водою, хоча завдяки будівництву водогонів доступ до води в сільських районах області зріс за 2010–2013 роки з 54 % до 73,5 %. За цей же час рівень доступу до каналізації лишився критично низьким у 2013 — 2 % сіл мало каналізацію.

Відзначено окремі факти регресу у доступі до води та санітарії. Зокрема у 2010–2013 роках скоротився доступ до централізованого водопостачання та водовідведення у м. Запоріжжі: до водопостачання — з 93,2 % до 87,6 % , а до водовідведення — з 76 до 67,1 % (Відеозапис звіту А. Єлькіна щодо ситуації у м. Запоріжжя/Запорізькій області). У Новій Каховці за офіційними даними села, що належать до цієї адміністративної одиниці, забезпечені на 100 % централізованими водопостачанням та водовідведенням. Проте на практиці спостерігається скорочення доступу до водогонів та руйнація каналізації та очисних споруд, що ще 20 років тому працювали (Відеозапис звіту Т. Козак щодо ситуації у м. Нова Каховка).

Хоча у 2013–2014 роках економічна доступність послуг водопостачання та водовідведення була для більшості домогосподарств прийнятною для досліджених регіонів, але плани на значне підвищення тарифів у 2015 році вже викликали серйозні побоювання щодо спроможності значної частки домогосподарств платити нові ціни за ці послуги. Пільги громадянам та субсидії домогосподарствам на житлово-комунальні послуги є основними інструментами соціальної допомоги держави. Так у Миколаєві упродовж 2014 року збільшено тарифи для населення на послуги з централізованого водопостачання на 234,8 % і на послуги з централізованого водовідведення на 218,6 %, що призвело до збільшення кількості сімей, які звернулися по субсидії. У 2014 році таких сімей було 31,6 тисячі, а у 2015 році вже 140 тисяч, тобто у 4,4 рази більше (Відеозапис звіту К. Берест щодо ситуації у м. Миколаїв). Але і субсидії не знімають питання економічної доступності для значної частини сімей, особливо багатодітних та чутливих груп. Борги населення зростають. У таких умовах, водоканали застосовують відключення від водопостачання та водовідведення. Зокрема до такої практики вдається водоканал м. Запоріжжя.

Дослідження проблем доступу до води та санітарії чутливих та маргіналізованих груп споживачів залишається недоступним для вивчення через брак статистичної інформації на місцях. До таких чутливих груп слід віднести, в першу чергу, дітей у дитячих навчальних та медичних закладах, інвалідів та внутрішньо переміщених осіб. Питання доступу до питної води, санітарно-гігієнічних умов у школах та лікарнях залишається критичним, особливо щодо якості надання послуг. Зокрема в м. Ніжин у міській дитячій поліклініці немає гарячого водопостачання та відсутні умови гігієни для медичного персоналу та дітей. Згідно з офіційною статистикою дитяча захворюваність у 10 разів перевищує захворюваність дорослих мешканців міста (Відеозапис звіту В. Щокіної щодо ситуації у м. Ніжин).

В усіх регіонах відзначається значний негативний вплив мораторію на перевірки та адміністративної реформи СЕС на стан контролю за якістю питної води, дотриманням санітарно-гігієнічних норм та правил. Наслідками послаблення санітарно-епідеміологічного контролю стали випадки гострих кишкових інфекцій у Києві в мікрорайоні Бортничі з населенням у 8000 мешканців у 2015 році, спалах сальмонельозу у Ніжині у 2014 році.

Серед основних висновків самооцінки забезпечення рівного права на воду та санітарію в Україні, проведеної ВЕГО «МАМА-86», наступні:

В державі відсутня політика, спрямована на забезпечення рівного права на воду та санітарію, бо в законодавстві декларується лише право на питну воду, але вже на рівні його визначення право на воду має ознаки дискримінації, оскільки це право визначене лише для тих громадян, які мають доступ до водопроводу у своїх помешканнях або поруч з ними. Таке право відсутнє для тих, хто користується колодязями або вигребами, так само як і державна підтримка на їхнє облаштування та обслуговування.

Україна на рівні її президентів підписала всі резолюції ООН по праву на воду та санітарію і проголосувала за Порядок денний сталого розвитку на 2016–2030 роки. В основі Плану дій зі сталого розвитку закладено підхід, який базується на визнанні та гарантуванні прав людини, в тому числі права кожного на питну воду та санітарію. Тому нині держава має взяти на себе відповідальність та керівну роль у гарантуванні права на безпечну воду та належні санітарні умови для кожного громадянина України.

Матеріали круглого столу «Право на воду і санітарію в Україні: глобальні контексти та місцеві реалії»

Ганна Цвєткова, ВЕГО «МАМА-86»
Відеозапис доповіді: https://youtu.be/hiY1Lr-zWjE
Презентація: Результати рівного права на воду та санітарію: результати самооцінки ВЕГО «МАМА-86» 2015

Юлія Бережна, ВЕГО «МАМА-86-Полтава»
Відеозапис доповіді: https://youtu.be/TUKEl_GR3XI
Презентація: Проект SIDA «Забезпечення рівного права на воду та санітарію»: результати діяльності в с. Білики

Таїсія Козак, ВЕГО «МАМА-86-Нова Каховка»
Відеозапис доповіді: https://youtu.be/vWG0XhwTRAg
Презентація: Коротка доповідь НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка» на круглий стіл по СА 27.04.2016 р.

Наталія Чижмакова, ВЕГО «МАМА-86-Київ»
Відеозапис доповіді: https://youtu.be/04P0vu6el8Q
Презентація: Скорочення географічної нерівності в Києві

Наталія Парапанова, ВЕГО «МАМА-86-Луганськ»
Відеозапис доповіді: https://youtu.be/zqm9rKeTGu0

Марта Корчемлюк, ВЕГО «МАМА-86-Яремче»
Відеозапис доповіді: https://youtu.be/DH21IRfgB5Q
Презентація: Основні проблеми в законодавчій базі по забезпеченню права на безпечну питну воду на прикладі території Яремчанської міської ради

Катерина Берест, ВЕГО «МАМА-86-Миколаїв»
Відеозапис доповіді: https://youtu.be/yG5FGf0PERA
Презентація: Економічна доступність цін на водопостачання та водовідведення у Миколаївський області

Наталія Карпекіна, ВЕГО «МАМА-86-Хмельницький»
Відеозапис доповіді: https://youtu.be/4TKaa55Yd7E
Презентація:

Валентина Щокіна, ВЕГО «МАМА-86-Ніжин»
Відеозапис доповіді: https://youtu.be/prSz6SridPk
Презентація: Доступ до води та санітарії чутливих та маргіналізованих груп споживачів

Андрій Єлькін, ВЕГО «МАМА-86-Запоріжжя»
Відеозапис доповіді: https://youtu.be/SU_afZiNh6E
Презентація: Некоторые аспекты географического неравенства в Запорожском регионе

Фотографії Круглого столу, будь ласка, дивіться тут.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Головна Питна вода та санітарія Новини ВЕГО «МАМА-86» провела круглий стіл «Право на воду і санітарію в Україні: глобальні контексти та місцеві реалії»
Google+