Комісія зі Сталого Розвитку (КСР) ООН

Десятирічні рамки програм зі сталого споживання та виробництва. Моделі сталого споживання та виробництва та Маракешський процес

Стале споживання та виробництво (ССВ) походить з Розділу 4 Порядку денного на 21 століття (рос.) та Розділу III Йоганнесбурзького плану впровадження (рос.). Проте, це від початку була наскрізна тема, яка розглядалися практично на кожній сесії Комісії зі сталого розвитку та, як така, може бути знайдена у багатьох міжурядових рішеннях.

Підтримка підготовки 10-річних рамок програм ССВ (англ.), як то країни світу зобов’язалися зробити в Йоганнесбурзькому плані впровадження на Світовому саміті зі сталого розвитку в 2002 році, стало одним з основних видів діяльності Відділу сталого розвитку Департаменту з економічних та соціальних справ ООН (UN DESA).

Одним з найбільш впливових заходів для виконання цих завдань є Комісія зі сталого розвитку (КСР) ООН, яка засідає щорічно у Нью-Йорку та після Йоганнесбургу працює на дворічному циклі кластерів тем: один рік — оглядова сесія, другий рік — політична. Кожній сесії КСР передують регіональні підготовчі зустрічі, які організуються економічними комісіями ООН.

Завдання:

  • Допомагати країнам в їхніх зусиллях озеленювати їхні економіки
  • Допомагати корпораціям розвивати більш зелені моделі бізнесу
  • Заохочувати споживачів обирати більш стійкий спосіб життя

Тема ССВ є головною для четвертого циклу КСР 2010–2011 років, до якого також включена тематика транспорту, видобутку копалин, управління відходами та хімічними речовинами.

Для допомоги країнам у підготовці 10-річних рамкових документів з ССВ було створено Маракешський процес, який координують UNEP разом із UNDESA. Робота Маракешського процесу здійснюється за допомогою семи спеціальних робочих груп (СРГ). ВЕГО «МАМА-86» бере участь в роботі СРГ-5 «Сталі будівлі та конструкції» ( див. Екомама №5, 2009, Стаття «Стале споживання — шлях до добробуту українців»).

18-та оглядова сесія КСР

18-та сесія КСР відбулася 3–14 травня 2010 року в Нью-Йорку. З підготовчими документами до сесії можна ознайомитися тут. На сесії була представлена інформація щодо прогресу та здобутих уроків, щодо головних перешкод на шляху до досягнення стійкого розвитку з огляду на 5 основних тем четвертого циклу КСР, і зокрема ССВ. Була запропонована організаційна структура 10-річних рамок програм ССВ, зроблені висновки та визначені подальші кроки, які необхідно зробити в світлі підготовці до 19-ої сесії КСР. 18-та сесія КСР зібрала більше 1300 учасників, включаючи 52 міністри, генерального секретаря ООН (на завершальній сесії) і заступників, представників комісій ООН. Більше 570 представників основних зацікавлених сторін з 135 організацій прийняли участь у сесії і зробили загалом 153 доповіді.

19-та політична сесія КСР

19-та сесія КСР відбулася 213 травня 2011 року в Нью-Йорку. Вона завершує четвертий дворічний цикл Комісії, і є останньою сесією перед конференцією ООН Ріо+20. З підготовчими документами до 19-ої сесії можна ознайомитися тут.

На сесії були ухвалені 10-річні рамки програм ССВ, визначені їх бачення та цілі, керівні принципи, функції рамок, окреслено в якій мірі вони доповнять існуючі або майбутні національні і регіональні ініціативи, їх масштаб і інституційна структура. Визначені принципи та основні критерії відбору конкретних програм, необхідних, щоб інтегрувати і мобілізувати зусилля всієї системи ООН, громадського сектору і інших основних груп та зацікавлених сторін. Визначені ключові програмні області і механізми для реалізації 10-річних рамок.

Участь НУО в роботі КСР

Вклад основних груп та зацікавлених сторін в роботу сесій, підготовка і представлення ними матеріалів і документів для комісії базуються на принципі багатобічної керівної групи, що самостійно обирає своїх членів з партнерів з мережевих організацій. Від групи «неурядові організації» в число таких організацій-партнерів входить Мережа по проблемах стійкого розвитку (через Північний альянс за стійкий розвиток (ANPED), членом якої є ВЕГО «MAMA-86», Міжнародну організацію споживчих союзів (Consumer International) і Інститут по вивченню проблем безпеки (EUISS).

Матеріали за тематикою:


1 Пріоритети основних груп відносно діяльності, пов’язаної з десятирічними рамками програм з ССВ
2 Основні групи та зацікавлені сторони
3 Ключові програмні області сталого споживання та виробництва
4 Механізми реалізації Десятирічних рамок програм ССВ
5 Критерії відбору для Десятирічних рамок програм ССВ
6 Відбір програм ССВ на основі принципу життєвого циклу
7 Інституційна структура Десятирічних рамок програм ССВ
8 Функції програм сталого споживання та виробництва
9 Керівні принципи Десятирічних рамок програм ССВ
10 Бачення
11 Підготовчі документи до 19-ї сесії КСР ООН
12 Перспективи ССВ
13 П’ять основних висновків вісімнадцятої сесії КСР
14 Організаційна структура дсятирічних рамок програм ССВ
15 Проблеми і перешкоди
16 Прогрес та здобуті уроки
17 Підготовчі документи до 18-ї сесії КСР ООН
18 Тематичні блоки КСР ООН
19 Отчет о проведении семинара ANPED по подготовке к КУР-17
Google+