Проекти по покращанню доступу до безпечної води та санітарії: «Безпечна санітарія, здоров’я та гідність» (SSHD) та «Підвищення можливості та місцеві дії» (ELA) Друк
Питна вода та санітарія - Безпечна санітарія
Понеділок, 05 жовтня 2009, 18:18

Учасники проектів

Всеукраїнська екологічна громадська організація «МАМА-86» є українським партнером проекту «Безпечна санітарія, здоров’я та гідність», що впроваджувався у трьох країнах: Україні, Болгарії та Румунії. Учасники проекту від ВЕГО «МАМА-86»: «МАМА-86-Артемівськ», «МАМА-86-Миколаїв», «МАМА-86-Ніжин», «МАМА-86-Севастополь», «МАМА-86-Феодосія», «МАМА-86-Яремче», «МАМА-86-Нова Каховка», «МАМА-86-Київ». Координував впровадження проекту головний офіс ВЕГО «МАМА-86» у Києві.

Основний партнер — міжнародна мережа НУО Жінки Європи за спільне майбутнє (WECF)

Фінансова підтримка

Проект SSHD впроваджувався за фінансової підтримки Foundation Ensemble, Франція та Міністерства іноземних справ Королівства Нідерланди.

До програми «Підвищення можливості та місцеві дії» (Empowerment and Local Action, ELA), що розпочалася в регіоні ВЕКЦА, ВЕГО «МАМА-86» долучилася у січні 2008 р. Програма фінансувалася за підтримки Програми MFS Міністерства іноземних справ Королівства Нідерланди.

Термін впровадження

Проект «Безпечна санітарія, здоров’я та гідність» (SSHD): жовтень 2007 — вересень 2010.

Проекти ELA, терміном 1 рік:

  • 1 січня — 31 грудня 2008 р. — «Розширення можливостей громад та місцеві дії зі сталої санітарії для безпечної води і сталого розвитку сільських і приміських територій України».
  • 1 січня — 31 грудня 2009 — «Просування екосан-технологій в Україні та розвиток правових засад».
  • 1 січня — 31 жовтня 2010 — «Моніторинг екосан-туалетів, аналіз та просування».

Місце впровадження

Проекти впроваджувалися у сільських громадах, дачних кооперативах, приміських та міських територіях в 9 регіонах України: Києві, Артемівську, Миколаєві, Ніжині, Новій Каховці, Полтаві, Севастополі, Феодосії, Яремчі.

Цільові групи

  • Жителі (сільські громади, члени садових та дачних кооперативів, жителі приміських та міських районів, що не мають централізованого водопостачання та каналізації);
  • Місцеві органи влади;
  • Фахівці з водопостачання та водовідведення, гігієни та охорони здоров’я, вчені, засоби масової інформації.

Головне завдання проектів — забезпечити стале та недороге вирішення проблеми покращання санітарних умов в приватних будинках та школах у проектних регіонах, поліпшення доступу до безпечної санітарії та водопостачання за рахунок підвищення обізнаності і нарощування потенціалу бідних місцевих громад та співробітництва зацікавлених сторін для реалізації екологічно чистих і економічно доступних та ефективних технологій екосанітарії в 9 регіонах проекту. Впровадження проектів сприяло реалізації Цілей Розвитку Тисячоліття 7, 1, 2, 3 і 4 в цільових регіонах і показало шляхи до покращення умов життя і здоров’я населення України.

Завдання проектів

  • Підвищення рівня поінформованості населення щодо води та здоров’я, принципів сталого розвитку водного сектору, управління стічними водами та забезпечення санітарно-гігієнічного благополуччя, як основи благополуччя і здоров’я; щодо сучасних екосанітарних підходів та технологій для вирішення проблем санітарії, «зеленого» садівництва, органічного землеробства в окремих домогосподарствах і місцевих громадах.
  • Створення місцевого потенціалу для мобілізації громад для вирішення місцевих проблем санітарії та водних ресурсів, підготовка місцевих тренерів з есокан та екологічно чистих технологій для 9 громад проекту.
  • Впровадження моделей екосан технологій з метою їх подальшого поширення в 9 регіонах проекту.
  • Покращання доступу до умов санітарії для більш ніж 1000 жителів шляхом будівництва:
    • 61 приватних екосан туалетів;
    • 2-х екосан туалетів для шкіл;
    • 9 фільтрів для очищення побутових «сірих» стічних вод у приватних домогосподарствах та у 2 школах;
    • впровадження компостування органічних відходів в домогосподарствах.
  • Покращання водопостачання у 3 місцевих громадах шляхом вивчення та аналізу місцевих проблем, та обговорення шляхів вирішення проблем. Підготовка Планів безпеки води для 3 шкіл та місцевих громад.

Результати проектів

За підтримки проектів було побудовано 66 сухих туалетів для домогосподарств (ДГ): 61 для приватних домогосподарств, 2 для Греко-католицької церкви за підтримки проекту SSHD та 3 — за підтримки проекту ELA.

На кінець 2010 року ще 4 приватних туалети були в стадії завершення будівництва (встановлення стульчака або дверей) в 9 регіонах.

Додатково силами самих господарів з наданням консультацій ВЕГО «МАМА-86» було збудовано 9 сухих туалетів в 5 регіонах.

В рамках проекту було виготовлено за допомогою приватного виробника першу експериментальну партію з 50 керамічних бітазів для подальшого розповсюдження сухих туалетів в Україні (для більш детальної інформації щодо побудованих туалетів дивись посилання на веб-сторінку).

2 «сухих» туалети були побудовані для шкіл в місті Ніжині та селі Корсунка Херсонської області.

Було збудовано 13 фільтрів для очистки «сірих» побутових вод домогосподарств в 9 регіонах та 1 фільтр «сірих» вод для школи м. Ніжина, де був споруджений «сухий» туалет. Для спецшколи та для мешканців 4 багатоквартирних будинків було проведено реконструкцію каналізаційної системи та модернізацію очистки стічних вод на локальних очисних спорудах траншейного типу.

Біля школи №5 м. Ніжина також було висаджено більш ніж 40 дерев та кущів, що заклали основу демонстраційному органічному саду. Також демонстраційний садок був висаджений за ініціативою господаря у селі Званівка, Артемівського району.

В 9 регіонах проекту були побудовані різні типи компостерів для переробки органічних відходів домогосподарств.

258 жителів 62 приватних домогосподарств, 775 прихожан Греко-католицької церкви та 219 школярів двох шкіл покращили доступ до умов санітарії.

5523 жителів сіл та міст України в регіонах впровадження проектів підвищили рівень обізнаності щодо екологічно сталих технічних рішень проблем водопостачання та водовідведення.

Представники 9-ти місцевих організацій ВЕГО «МАМА-86» та 50 місцевих жителів покращили свої знання з планування, впровадження, моніторингу та оцінки проектів та готові сприяти подальшому впровадженню екосан-технологій на місцевому рівні.

8 шкіл та 1 коледж були залучені до розробки Планів безпеки води для села Корсунка. У Ніжині для школи №2 було розроблено План безпеки води та у жовтні 2010 року було встановлено локальну систему доочищення питної води за фінансової підтримки Жіночого водного партнерства — Women for Water Partnership.

В 9 регіонах за період 2008–2010 рр. було відібрано 852 проби питної води та зроблено аналіз на вміст нітратів. Результати дитячого моніторингу питної води в селі Корсунка Херсонської області, селі Мачухи Полтавського району та в місті Ніжин було покладено в основу обговорення проблем водопостачання в місцевих школах.

Протягом трьох років були опубліковані 91 листівки, брошури, плакати, карти та інші інформаційні матеріали за тематикою «Безпечна вода та санітарія».

Інформація щодо сталих технічних рішень проблем водопостачання та водовідведення була активно надавалася та розповсюджувалася серед громад під час проведення тренінгів, робочих засідань, конференцій та через засоби масової інформації. У такій спосіб було поінформовано більш ніж 6 мільйонів жителів України.

Беручи до уваги результати проекту та зацікавленість населення екосанітарними технологіями, отриманими позитивними відгуками учасників проекту ВЕГО «МАМА-86» буде продовжувати працювати в напрямку екосанітарії як на місцевому, так і національному рівнях.

Більш детальну інформацію дивіться у регіональних звітах:

 
Google+