Останні новини


В Алушті відбулася перша мультисекторальна науково-практична конференція з проблеми непридатних пестицидів в Україні Друк
П'ятниця, 08 жовтня 2010, 16:14

photo-1З 30 вересня по 1 жовтня в м. Алушта, АР Крим в інтерактивному режимі пройшла перша мультисекторальна науково-практична конференція «Звільнимо разом нашу землю від непридатних пестицидів».

Конференція підсумувала роботу над міжнародним проектом «Зниження гострих ризиків від непридатних пестицидів в Україні», що впроваджує Всеукраїнська екологічна громадська організація (ВЕГО) «МАМА-86» в партнерстві з голландською неурядовою громадською організацією Millieukotakt International за фінансової підтримки програми МАТRA Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів. Співорганізаторами конференції виступили Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та Державне підприємство «Національний центр поводження з небезпечними відходами» (НЦПНВ).

У роботі науково-практичної конференції взяли участь представники Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Національного центру поводження з небезпечними відходами, Державної інспекції забезпечення цивільної безпеки МНС, Інституту екогігієни і токсикології імені Л.І. Медведя, Інституту фізико-органічної хімії та вуглехімії імені Л.М. Литвиненка, Інституту газу НАН України, державних управлінь охорони навколишнього середовища та екологічних інспекцій в областях, профільних управлінь обласних та районних державних адміністрацій, представники ВЕГО «МАМА-86» та Millieukotakt International, інших неурядових організацій, що мають досвід роботи з вирішення проблеми НП.

Учасники конференції ознайомилися з результатами та досвідом виконання міжнародного проекту «Зниження гострих ризиків від непридатних пестицидів в Україні», доповіли про власний досвід вирішення проблеми НП на регіональному рівні та взяли участь в обговоренні подальших шляхів очищення території України від непридатних пестицидів.

Зокрема організатори винесли на обговорення підготовлений ДП НЦПНВ проект Інструкції з проведення загальної інвентаризації непридатних та заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів на території України за міжнародними стандартами (далі — Інструкція). Інструкція разом з іншими нормативно-методичними документами має зіграти роль програмного документа, що дозволить створити засади системного вирішення проблеми НП в Україні.

Слід зазначити, що попередні інвентаризації запасів НП в Україні проводилися на основі «паперових» даних: без виїзду на місця складування для оцінки їх кількості та без опитування місцевого населення й фахівців колишніх сільськогосподарських підприємств про «забуті» скупчення або поховання НП. Урахування цих обставин в ході реалізації міжнародного проекту «Зниження гострих ризиків від непридатних пестицидів в Україні» та використання системи управління запасами пестицидів ФАО (PSMS) дозволяє стверджувати, що реальна кількість НП в Україні перевищує офіційні дані щонайменше вдвічі і дорівнює мінімум 40 тис. т.

Програма конференції

Привітальні слова учасникам виголосили заступник Міністра охорони навколишнього природного середовища України І.Д. Макаренко, заступник генерального директора Державного підприємства «Національний центр поводження з непридатними пестицидами» В.М. Мойсеєнко, президент ВЕГО «МАМА-86» та координатор Проекту Г.М. Голубовська-Онісімова та директор громадської організації Millieukotakt Internationa Єрфаас Доннер. Промовці підкреслили, що успіхи Проекту великою мірою зумовлені ефективною співпрацею усіх зацікавлених сторін, яка повинна лягти в основу вирішення проблеми НП в країні загалом.

У ході пленарного засідання І.Д. Макаренко наголосив, що стратегія Мінприроди полягає і полягатиме не в точковій ліквідації застарілих пестицидів та отрутохімікатів, а в комплексному повному очищенні. Зокрема до кінця 2010 року планується ліквідувати пестициди у 3 регіонах України: м. Севастополь, Чернівецька область, Волинська область. У 2011 році планується ліквідувати пестициди в 7 регіонах України: Івано-Франківська область, Донецька область, Луганська область, Львівська область, Тернопільська область, Рівненська область, АР Крим.

В.М. Мойсеєнко підтвердив, що підприємство НЦПНВ, яке є головною науково-методичною установою Мінприроди в сфері поводження з небезпечними хімічними речовинами та відходами, в рамках практичної діяльності вподовж останніх років послідовно ліквідує запаси НП, нарощуючи темпи: «Якщо за останні три роки було вивезено 1 899 тонн, то за 2010 рік було перезатарено та підготовлено до вивозу 1877 тонн. Цього року ми розпочали вивезення з м. Калуша Івано-Франківської області надтоксичного гексахлорбензолу, якого там близько 11 тис. тонн».

Заступник директора Департаменту екологічної безпеки Мінприроди О.С. Посмітний окреслив стан проблем, пов’язаних із непридатними пестицидами в Україні, та здійснені кроки. Зокрема він зазначив: «На сьогодні перед Україною та перед Міністерством стоять дві задачі: перша — це визначити точну кількість непридатних пестицидів на території України, а друга — їх вивезти. Дані інвентаризації збільшуються. В 2007 рік кількість НП становила 19 тонн, остання інвентаризації показали іншу кількість — 21,8 тис. тонн. Проте, це далеко не остаточні дані. Ця різниця гальмує вирішення проблеми. Тому я вважаю, що запропонована Інструкція на сьогодні є просто необхідною».

На запитання представників областей України про те, коли ж зусилля будуть направлені в їхній регіон, Олександр Посмітний закликав проявляти ініціативу на місцях та вчасно подавати заявки: «Тільки за умови спільної роботи ми зможемо крок за кроком вирішувати проблеми в кожній області». Він також нагадав, що 70% коштів з природоохоронного бюджету залишається на місцях, тому очевидно, що облікування, перезатарювання та вивіз пестицидів частково може здійснюватися за рахунок обласних і місцевих бюджетів.

Робота з інвентаризації та перезатарювання НП потребує фахового та безпечного поводження з ними як небезпечними відходами — розповів радник генерального директора НЦПНВ В.В. Четвериков: «Наша установа на сьогодні є першим в Україні професійним консалтинговим центром для надання послуг зі знешкодження небезпечних відходів. Наш центр виконує великий об’єм експертної роботи, бере участь в міжнародних програмах зі знешкодження НП, провадить незалежну науково-технічну експертизу. Ми вже опрацювали близько 5 тисяч тонн непридатних пестицидів».

Доповідь про те, наскільки небезпечними є непридатні пестициди, та чим вони можуть загрожувати здоров’ю населення України, зробила Л.І. Пов’якель, керівник лабораторії Інституту екогігієни і токсикології імені Л.І. Медведя.

Результати проекту «Зниження гострих ризиків від непридатних пестицидів в Україні» презентували партнери з його впровадження: від ВЕГО «МАМА-86» президент та координатор Проекту Г.М. Голубовська-Онісімова, від Millieukotakt International — директор Єрфаас Доннер.

Г. М. Голубовська-Онісімова розповіла: «Протягом двох років роботи Проекту було проведено низку тренінгів з інвентаризації, аналізу ризиків та перезатарювання непридатних пестицидів, що допомогло підготувати висококваліфіковану команду, яка знайшла, інвентаризувала, ідентифікувала, перезатарила та транспортувала для безпечного знищення за кордоном майже 100 т НП з Бородянського та Макарівського районів Київської області відповідно до міжнародних стандартів. Хочу підкреслити, що вивезення цих НП за кордон було здійснене за рахунок ДФОНПС завдяки зусиллям Департаменту екобезпеки та НЦПНВ.

Регіональна інформаційна кампанія дозволила нам виявити 12 раніше невідомих місць поховання та невідомих складів НП. У рамках національної інформаційної кампанії громадяни отримали доступ до актуальної інформації про непридатні пестициди та безпеку поводження з ними. Також ми доклали чимало зусиль до доопрацювання та лобіювання Національного плану виконання Стокгольмської конвенції про стійки органічні забруднювачі. А розробка Інструкції, сподіваємося, покладе початок остаточному звільненню України від непридатних пестицидів».

Єрфаас Доннер іще раз підкреслив: «Хоча методика, яку ми поклали в основу Проекту, застосовувалася в Молдові, Грузії та Киргизстані, український Проект став першим виконаним від першого етапу до останнього: від інвентаризації до безпечного знищення непридатних пестицидів за межами України за рахунок ДФОНПС, та є прикладом розвитку успішних партнерських стосунків між неурядової організацією, Мінприроди та ДП «НЦПНВ» задля спільного вирішення однієї з болючих екологічних проблем в країні».

Перший робочий день науково-практичної конференції було завершено презентацією ДП «НЦПНВ» проекту Інструкції, обговорення якого відбулося протягом другого робочого дня.

Під час дружньої вечері Г.М. Голубовська-Онісімова вручила пам’ятні подяки Департаменту екологічної безпеки Мінприроди України, ДП «НЦПНВ» та Millieukotakt International за плідну співпрацю у впровадженні Проекту та наближення до головної мети — звільнення України від непридатних пестицидів.

Другий день науково-практичної конференції проходив у трьох секціях:

І. Вплив непридатних пестицидів і агрохімікатів на довкілля, здоров’я людей та оцінка ризиків;

ІІ. Об’єкти розміщення непридатних пестицидів та пов’язані з ними можливості виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного походження;

ІІI. Взаємодія громадськості та органів виконавчої влади для вирішення проблем, пов’язаних із небезпечними пестицидами та іншими небезпечними відходами в Україні.

Робота в секціях дозволила учасникам обмінятися цінним досвідом та допомогла знайти однодумців з різних професійних сфер та регіонів України. Також у секціях було обговорено проект Інструкції і проект резолюції науково-практичної конференції. Після цього узагальнені рекомендації до проекту Інструкції були озвучені на завершальному пленарному засіданні.

Завершилася науково-практична конференція «Звільнимо разом нашу землю від непридатних пестицидів» демонстрацією фільму, створеного в рамках Проекту, який наразі транслюється регіональними телекомпаніями України, та ухваленням резолюції (проект) конференції, в якій учасники заявили свою спільну позицію щодо проблеми НП та шляхів її розв’язання в Україні.

Організатори конференції стверджують — вирішити проблему НП можливо тільки за умови ґрунтовної, послідовної, виваженої та відповідної до світових вимог державної політики відносно хімічних забруднювачів, включаючи непридатні та заборонені до використання пестициди і агрохімікати, яка повинна впроваджуватися в контексті національної системи хімічної безпеки, що потребує негайного створення.

ЗВІЛЬНИМО РАЗОМ НАШУ ЗЕМЛЮ ВІД НЕПРИДАТНИХ ПЕСТИЦИДІВ!

Фотографії конференції дивіться в нашій галереї
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Головна Хімічна безпека Новини В Алушті відбулася перша мультисекторальна науково-практична конференція з проблеми непридатних пестицидів в Україні
Google+