Кампанія з хімічної безпеки дитячих іграшок Друк
П'ятниця, 26 жовтня 2012, 15:38

9737ВЕГО «МАМА-86», продовжуючи кампанію з хімічної безпеки дитячих іграшок, розпочала роботу в партнерському проекті «Хімічна безпека іграшок для дітей».

Цей проект реалізується в шести країнах регіону Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії (СЄКЦА). У ньому приймають участь IPEN (Міжнародна мережа неурядових організацій, що працюють в галузі забезпечення хімічної безпеки у восьми регіонах світу), GRID-Arendal, неурядові організації «Еко-Согласіє» (Росія), Armenian Women for Health and Healthy Environment (AWHHE) (Вірменія), ВЕГО «МАМА-86» (Україна), Центр екологічних рішень (Білорусь), «Незалежна екологічна експертиза» (Киргизстан), Greenwomen (Казахстан), журнал «ЭКОС», Асоціація журналістів-екологів Союзу журналістів Росії за інформаційної підтримки Союзу журналістів Росії. Генеральний інформаційний партнер проекту — РІА «Новості».

В рамках проекту з 27 листопада по 9 грудня 2012 р. пройде широкомасштабне тестування понад 400 дитячих іграшок з Вірменії, Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Росії та України на вміст в них шести токсичних елементів (свинець, ртуть, кадмій, сурма, миш’як, хром) за допомогою портативного рентгено-флуоресцентного пристрою.

Необхідність здійснення такої роботи пов’язана з тим, що спеціальні дослідження по визначенню кількості токсичних елементів в дитячих іграшках в регіоні країн СЄКЦА не проводилась, а результати аналогічних проектів, реалізованих в інших країнах, свідчать про наявність в них небезпечних кількостей свинцю, ртуті, кадмію, сурми, миш’яку та хрому. Серед «брудних» товарів, придбаних як у великих магазинах, так і у вуличних кіосках, на базарах і просто з рук роздрібних продавців опинились шкільні портфелі, м’ячі, ляльки, кубики, іграшкові машинки, дитяча біжутерія тощо.

Хоча законодавства країн регіону СЄКЦА достатньо розвинені і покликані захищати здоров’я дітей від небезпечних іграшок, проте, в реальності ситуація виявляється вкрай неблагополучною. Вже попереднє тестування іграшок, придбаних в регіоні, показало наявність в них високого вмісту свинцю, сурми, хрому.

Як з’ясувалося, хімічна небезпека не входить до обов’язкового переліку ознак небезпеки при маркуванні іграшок. Вимоги хімічної безпеки, що пред’являються до іграшок на вміст в них вищеперелічених токсичних елементів (речовин), не контролюються на регулярній основі. Тестування здійснюються, в першу чергу, за вимогою споживачів, стурбованих якістю і безпекою придбаних ними іграшок, а наявність на іграшках «знаку обігу на ринку» чи «знаку відповідності» не означає, що іграшки не містять токсичних речовин.

Тривогу викликає надходження у великій кількості на ринки країн регіону СЄКЦА небезпечної дитячої продукції, як імпортованої, так і виробленої в самих країнах. Ця проблема ускладнюється ще і наявністю на ринках не сертифікованої продукції, яка не відповідає вимогам якості у відповідності з існуючими законодавствами. Маркування на іграшках, найчастіше, не містить необхідної інформації, наприклад, адрес та контактів виробника.

В Україні безпека іграшок забезпечується виконанням Технічного регламенту безпеки іграшок від 8 жовтня 2008 р., розробленого на основі першої директиви ЄС про безпеку дитячих іграшок (Директива Ради 88/378/ЄЕС від 3 травня 1988 р.) та набраного чинності 25 квітня 2009 р.

У розділі «Вимоги до хімічних властивостей» Технічного регламенту йде мова про те, що «кількість речовини в розчинній формі, яка може потрапити до організму дитини під час користування іграшкою, не повинна перевищувати таких значень (міліграмів в день): сурма — 0,2, миш’як — 0,1, барій — 25, кадмій — 0,6, хром — 0,3, свинець — 0,7, ртуть — 0,5, селен — 5 чи інших значень для даних або інших речовин, показник токсикологічного ризику яких може бути науково обґрунтований в документах центрального органу виконавчої влади у сфері охорони здоров’я».

Також, з 1 березня 2008 р. в Україні діє Національний стандарт ДСТУ EN 71-3:2005, ідентичний європейському стандарту EN 71-3:1994 Safety of toys — Part 3:Migration of certain elements зі зміною A1:2000 (EN 71-3:1994/ A1:2000) (Безпека іграшок. Частина 3. Міграція певних елементів), що входить до переліку стандартів, добровільне застосування яких є доказом відповідності продукції вимогам технічних регламентів.

Національний стандарт ДСТУ EN 71-3:2005 визначає вимоги і методи випробувань міграції наступних хімічних елементів: миш’яку, сурми, барію, кадмію, хрому, свинцю, ртуті і селену з матеріалу іграшок та частин іграшок за винятком недоступних матеріалів іграшок.

Іграшки або складові частин іграшок вважаються такими, що задовольняють вимоги Національного стандарту ДСТУ EN 71-3:2005, якщо під час випробувань максимальна міграція елементу з матеріалу іграшки (крім глини для ліплення і фарб, що наносяться пальцями), не повинна перевищувати наступні норми (мг/кг): сурма — 60; миш’як — 25; барій — 1000; кадмій — 75; хром — 60; свинець — 90; ртуть — 60; селен — 500. Максимальна міграція елементу з глини для ліплення і фарб, що наносяться пальцями, не повинна перевищувати наступні норми (мг/кг): сурма — 60; миш’як — 25; барій — 250; кадмій — 50; хром — 25; свинець — 90; ртуть — 25; селен — 500.

Нормативи Національного стандарту ДСТУ EN 71-3:2005 істотно вище нормативів, що встановлені в новій директиві ЄС про безпеку іграшок (Директива 2009/48/ЄС від 18 червня 2009 р.), яка вступила в силу 20 липня 2011 р.

Директива 2009/48/ЄС вводить наступні обмеження на міграцію токсичних елементів іграшок чи компонентів іграшок (мг/кг). У сухому, ламкому, порошковому чи гнучкому іграшковому матеріалі: сурма — 45; хром — 37,5; свинець — 13,5; миш’як — 3,8; ртуть — 7,5; кадмій — 1,9; у рідкому чи липкому іграшковому матеріалі: сурма — 11,3; хром — 9,4; свинець — 3,4; миш’як — 0,9; ртуть — 1,9; кадмій — 0,5.

Відповідно до Плану заходів щодо виконання у 2012 р. Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства ЄС, затвердженого Кабінетом Міністрів України 28 березня 2012 р., планується до грудня 2012 р. розробити проект постанови Кабінету Міністрів України про внесення змін до Технічного регламенту безпеки іграшок від 8 жовтня 2008 р. у відповідності до Директиви 2009/48/ЄС від 18 червня 2009 р.

В ході реалізації проекту ми плануємо провести міжсекторальний діалог з представниками органів влади, що відповідають за безпеку дитячої продукції; експертами; представниками громадськості; товариства захисту прав споживачів; виробниками та представниками торговельних мереж та підготувати рекомендації щодо забезпечення якості та безпеки дитячих товарів. Це, в першу чергу, буде стосуватися посилення вимог, щодо хімічного складу дитячих іграшок та розширенню дії Технічного регламенту безпеки іграшок.

Так, дія Технічного регламенту безпеки не поширюється на ювелірні прикраси для дітей, хоча ці іграшки є одними з улюблених, і їх часто купують. Кільця, кулони, ланцюжки, кліпси і сережки із зображеннями героїв мультфільмів є дуже популярними, їх можна придбати як окремо, так і разом з іграшками-сюрпризами (наприклад, всередині шоколадних яєць).

Також до сфери дії Технічного регламенту безпеки іграшок не входять ялинкові прикраси, а вони є найбільш популярними іграшками напередодні нового року.

Особливу увагу в ході виконання проекту буде приділено роботі з журналістами і висвітленню в ЗМІ результатів тестування дитячих іграшок і заходів з адаптації національного законодавства із забезпечення безпеки дитячих іграшок до європейських стандартів, а також практичних кроків по забезпеченню безпеки і якості дитячих товарів.  

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Головна Хімічна безпека Новини Кампанія з хімічної безпеки дитячих іграшок
Google+