Другий національний політичний діалог «Переосмислення водної безпеки для України» Друк
П'ятниця, 27 травня 2016, 14:25

caption25 травня 2016 року Глобальне водне партнерство (ГВП) України та Інститут водних проблем і меліорації НААН провели Другий національний політичний діалог «Переосмислення водної безпеки для України».

Захід був присвячений обговоренню зацікавленими сторонами питань взаємозв’язку водної та продовольчої безпеки, досягнення водної безпеки в аграрному секторі країни та управління посухами як важливих складників продовольчої безпеки держави за умов змін клімату.

У НПД взяли участь 60 представників як центральних органів виконавчої влади: Міністерства екології та природних ресурсів України, Міністерства аграрної політики України, Державного агентства водних ресурсів України, Державного агентства лісового господарства України, Ради національної безпеки та оборони України, Національної академії аграрних наук (НААН) України, Українського гідрометеорологічного центру ДСНС України, а також наукових установ, вищих навчальних закладів і громадських організацій: Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Інституту зрошуваного землеробства НААН, Інституту агроекології і природокористування НААН, ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» НААН, Національного університету водного господарства та природокористування, Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління, ДУ «Інститут економіки природокористування та сталого розвитку» НАН України, Державного інституту управління та економіки водних ресурсів, Інституту гідробіології НАН України, Національного університету біоресурсів і природокористування України, Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації імені Г. М. Висоцького, ДВНЗ «Херсонський державний аграрний університет», Інституту зрошуваного садівництва імені М.Ф.Сидоренка НААН, Українського гідрометеорологічного інституту, Центральної геофізичної обсерваторії, ВЕГО «МАМА-86», ЗМІ.

Від імені господарів та організаторів Другого національного діалогу учасників вітав директор Інститут водних проблем та меліорації — М.І. Ромащенко. У привітальному слові від НААН України В.Л. Курило зазначив важливість та взаємозв’язок водної безпеки та розвитку аграрного сектору. А у зверненні від Мінагрополітики В.М. Топчій підкреслив неналежний стан забезпечення водою сільських жителів, фермерських домогосподарств, що негативно впливає і на продовольчу безпеку самої країни. Сучасне землеробство в Україні не можливе без сучасного зрошення з врахуванням зміни клімату. Актуальність проблем водної безпеки для України підкреслили у привітальних словах і представники Мінприроди — Юрій Колмаз та Олександр Бонь, які вказали на те, що Україна, будучи стороною глобальних конвенцій щодо боротьби з опустелюванням та щодо зміни клімату, а також підписавши Угоду про асоціацію, має багато що зробити як з гармонізації та впровадження європейських засад та стандартів управління у водному секторі на основі інтеграції на басейновому рівні. Було відзначено останні досягнення: затвердження Національного плану дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням (розпорядження КМУ від 30 березня 2016 року № 271-р), прийняття у першому читанні поправок до деяких законодавчих актів, в т.ч. Водного кодексу що є першим кроком до запровадження басейнового принципу, інструментів управління річковими басейнами та інше.

Учасники діалогу представили та обговорили існуючі та очікувані водні ризики, їх вплив на розвиток агровиробництва в Україні, а також вплив на водну та продовольчу безпеки змін клімату, перш за все посух, зокрема розглянули питання перспектив зрошування. М.І. Ромащенко ознайомив з напрацюваннями Інституту — стратегією розвитку зрошування в Україні як для забезпечення власної продовольчої безпеки, так і можливості стати світовим донором зернових Учасники також обговорили роль агро-лісомеліорації та природних гідроекосистем у забезпеченні водної та продовольчої безпеки за рахунок екосистемних послуг із забезпечення/відновлення кількості та якості прісних вод. Особливу увагу слід приділити ролі природних екосистем в адаптації до змін клімату, особливо в умовах посух. Учасники також ознайомилися з проблемами впровадження НПД по боротьбі з опустелюванням та деградацією ґрунтів. Також було презентовано Керівництво з підготовки Планів управління (ризиками) посух, яке розробило ГВП ЦСЄ. Рекомендації Керівництва мають бути втілені в Україні, беручи до уваги аналіз наслідків потрійної (метеорологічної, гідрологічної та сільськогосподарської) посухи 2015 року та існуючі дуже тривожні прогнози на наступне десятиліття щодо зростання частоти та сили надзвичайних погодних явищ, зокрема посух. І розробка політики щодо посух має розпочатися з визначення компетентного органу та аналізу прогалин в ключових елементах політики.

Програма діалогу була насиченою: з нею можна ознайомитися тут

а також з презентаціями учасників діалогу:

  • Стратегія відновлення роботи та розвитку систем зрошення та дренажу. М.І. Ромащенко, ІВПіМ НААН
  • Забезпечення питною водою населення та виробничих об’єктів сільських. П.Д.Хоружий, ІВПіМ НААН
  • Підвищення рівня управління торфовищами на осушуваних землях. А.М. Шевченко, ІВПіМ НААН
  • Водозабезпечення сучасних тваринницьких комплексів. В.І. Піскун, Інститут тваринництва НААН
  • Актуальність використання кращих практик боротьби з посухою в контексті унікальної посухи 2015 року: тенденції зміни основних параметрів клімату останнього десятиріччя, як прогноз на майбутнє (фонове дослідження). Т.І. Адаменко, Укргідрометцентр
  • Підготовка Планів управління посухами в контексті Водної Рамкової Директиви ЄС. А. Цвєткова, ГВП-Україна/ВЕГО «МАМА-86»
  • Роль природних біосистем у водній безпеці України. С.О. Афанасьєв, Інститут гідробіології НАНУ
  • Вразливість лісів при збільшенні посушливості клімату, їх адаптаційні можливості та роль у водній безпеці (на прикладі східної України). І.Ф. Букша. Інститут лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького
  • Оцінка та прогноз стану агроландшафтів в умовах змін клімату. О.І Фурдичко, Інститут агроекології та природокористування НААН
  • Причини деградації та опустелювання земель у світі та в країні. Л. Грановська, Інститут зрошуваного землеробства НААН.

Зараз триває доопрацювання резолюція НПД-2, яка буде надана у вільний доступ після 10 червня 2016 року.

За подальшою інформацією звертайтеся на е-адресу:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Фотографії Національного діалогу дивіться тут.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Головна Питна вода та санітарія Новини Другий національний політичний діалог «Переосмислення водної безпеки для України»
Google+