Останні новини


Реальна кількість непридатних пестицидів в Україні, як мінімум, вдвічі більша, ніж говорять офіційні джерела Друк
П'ятниця, 05 червня 2009, 17:18

5 червня 2009 року ВЕГО «МАМА-86» за участі НЦПНВ Мінприроди України провела   в УНІАН (вул. Хрещатик, 4) прес-конференцію на тему «Спростування офіційних даних інвентаризації та бачення шляхів вирішення проблеми непридатних пестицидів (НП) в Україні».

Обговорювалася ситуація, що склалася з незареєстрованими та нелегальними звалищами отрутохімікатів в Україні, питання якісного управління непридатними пестицидами, амністії відповідальних осіб та власників складів, використання соціальних технологій.

ВЕГО «МАМА-86» вважає, щокількість непридатних пестицидів в Україні складає не менше  40 тис. тонн. Влада недооцінює масштаби проблеми, наражаючи на небезпеку здоров’я та якість життя українців. Вартість питання сягає мільярда гривень, тому що перезатарювання, транспортування за межі України та безпечне знищення на спеціалізованих заводах однієї тонни НП коштує близько 20 тис. гривень. Водночас у 2009 році КМУ не виділив жодної копійки на ці операції.

Ганна Голубовська-Онісімова, Президент ВЕГО «МАМА-86» та координатор проекту «Зниження гострих ризиків від непридатних пестицидів в Україні», наголосила, що вартість інвентаризації відповідно до міжнародних стандартів поки що ніхто не оцінював. Офіційні дані, доступні для громадськості на веб-сторінці Мінприроди, вказують на загальну кількість в 21 800 тонн, але зазвичай інвентаризація в Україні проводилася шляхом перегляду документів місцевих органів влади та територіальних підрозділів центральної виконавчої влади, які не включають вичерпних даних про переміщення НП. За міжнародними стандартами, інвентаризація повинна відбуватися шляхом відвідування усіх відомих місць зберігання НП та оцінювання обсягів на місці, при чому повинні застосовуватися засоби індивідуального захисту, проводитися бесіди з населенням і фахівцями щодо незареєстрованих місць зберігання та поховання НП, а потім — порівняльна оцінка ризиків щодо різних складів. Інвентаризація та оцінка ризиків є інструментами управління НП. За їх допомогою визначаються обсяги необхідного фінансування, а також першочергові заходи в тих місцях, де існує найбільша загроза для людини й довкілля внаслідок дії високотоксичних хімічних речовин.

«Ми всі сидимо на бомбі уповільненої дії й будемо наражатися на загрозу несподіваних отруєнь доти, доки чітко не сплануємо послідовність кроків», — наголосила пані Ганна. Вона підкреслила, що для створення реалістичного плану насамперед потрібно знати, скільки, де і чого знаходиться в Україні, щоб, починаючи з найбільш небезпечних місць, послідовно очистити територію країни від непридатних пестицидів.

Андрій Любимов, генеральний директор Національного центру поводження з небезпечними відходами розповів, що до 2008 року монополія на знищення пестицидів в Україні належала ТОВ «Елга» (Шостка). Проблема полягала в малій потужності (1500 т на рік) та недосконалій технології. Міністерство поставило задачу — знайти варіанти збільшення обсягів знищення НП, — на виконання якої була відпрацьована система вивезення отрутохімікатів за кордон. Нова схема дозволила прискорити процес і зробити його безпечнішим, дешевшим, а також значно збільшити обсяги. Ми просто завантажуємо пестициди в безпечну сертифіковану євротару, в сертифікований транспорт і узгодженими маршрутами вивозимо в Польщу чи Німеччину, де їх знищують на спеціальних заводах.

Із запланованих на 2009 рік 2 тис. тонн уже вивезено 600 тонн з Тернопільської, Хмельницької, Львівської, Івано-Франківської, Волинської та Вінницької областей. Ці роботи виконані за рахунок природоохоронного фонду та місцевих бюджетів.

«Найбільшою проблемою, з якою ми стикаємося, — говорить Андрій Любимов, — є невідповідність інвентаризації та брак фінансування. Перше, що потрібно здійснити — провести повноцінну інвентаризацію та запровадити державний моніторинг кількості та місць складування НП. Після цього можна буде ефективно залучати бюджетне фінансування та шукати міжнародні кошти».

Міжнародний експерт Габор Раска (Agruniver Holding Ltd., Hungary) зазначив, що консалтингова компанія TAUW, яка координує діяльність міжнародних експертів в проекті «МАМА-86», має досвід допомоги у проведенні інвентаризації та перезатарювання НП відповідно до міжнародних стандартів в Румунії, Грузії й Киргизстані. Наразі подібні проекти за участі міжнародних експертів TAUW відбуваються в Україні, Узбекистані, Киргизстані та Таджикистані.

«Протягом виконання робіт в різних країнах ми переконалися, що належна інвентаризація, виконана за міжнародними стандартами, завжди виявляє в 2—3 рази більшу кількість запасів НП, ніж твердила офіційна статистика», — сказав Габор. Він звернув увагу, що порожні бочки, мішки та інша тара від пестицидів, а також забруднена хімікатами земля, становлять високий ризик отруєння, і тому вони також повинні бути включені до реєстру.

Інвентаризація, яка проводилася в Макарівському та Бородянському районах за участі експертів TAUW, базується на електронній системі управління пестицидами (PSMS) Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (UN FAO), яка дозволяє проводити аналіз за різними категоріями результатів, а також здійснювати оцінку ризиків щодо різних місць розташування НП. На закінчення Габор Раска висловив сподівання, що передача знань і досвіду щодо міжнародних стандартів поводження з НП допоможе Україні позбавитися ризиків від НП для здоров’я та навколишнього середовища.

Виступи супроводжувалися слайд-презентацією місць зберігання непридатних пестицидів, які нещодавно відвідала команда ВЕГО «МАМА-86», та діяльності ДП «НЦ ПНВ» з вивезення НП за межі України.

Прес-конференція була проведена ВЕГО «МАМА-86» в рамках проекту «Зниження гострих ризиків від непридатних пестицидів в Україні», що здійснюється у співпраці з Milieukontakt International за фінансової підтримки Програми соціальних перетворень МАТРА міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.

Контакти: Ганна Голубовська-Онісімова, тел: (044) 465 7046

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Головна Хімічна безпека Новини Реальна кількість непридатних пестицидів в Україні, як мінімум, вдвічі більша, ніж говорять офіційні джерела
Google+