Влада і громадськість домовилися про взаємодію щодо аварійної готовності та реагування у випадку аварій на АЕС Друк
Середа, 28 січня 2015, 18:43

caption26 січня 2015 року в Києві відбувся Міжнародний круглий стіл з питань аварійної готовності та реагування у сфері атомної енергетики, організований Всеукраїнською екологічною громадською організацією «МАМА-86» і Державною інспекцією ядерного регулювання України за підтримки Шведської агенції міжнародного розвитку та співробітництва та європейської громадської мережі Nuclear Transparency Watch.

Через чверть століття після Чорнобильської трагедії, аварія на Фукусімі 2011 року довела, що від ядерних аварій не застрахована жодна країна, енергетика якої залежить від атомних реакторів. Прагнучи переходу до більш безпечних джерел енергії у майбутньому, ми одночасно повинні забезпечувати ядерну та радіаційну безпеку сьогодні. Так, за умови належної аварійної готовності та грамотного реагування кількість жертв та постраждалих в обох катастрофах могла б бути значно меншою. Для України, яка ще впродовж багатьох десятиліть відчуватиме наслідки аварії на ЧАЕС, аварійна готовність та реагування — це питання національної ваги, а отже дуже важлива взаємодія влади і громадськості у цьому для забезпечення ефективної безпекової політики держави.

Відповідальність за питання аварійної готовності та реагування в Україні розділена між різними органами влади та іншими структурами — «Енергоатомом», який здійснює експлуатацію АЕС, Державною інспекцією ядерного регулювання, Державною службою надзвичайних ситуацій, Міністерством охорони здоров’я та іншими ЦОВВ, а також регіональною і місцевою владою. Відтак у круглому столі взяло участь широке коло заінтересованих сторін: представники центральних та місцевих органів влади, громадських організацій, експлуатуючих організацій, науково-дослідних установ, незалежні вітчизняні та європейські експерти, ЗМІ та ін. — всього122 учасники.

Представники «Енергоатому» та відповідальних органів влади (Державної інспекції ядерного регулювання, Державної служби надзвичайних ситуацій, Міністерства охорони здоров’я та інших) розповіли про те, що робиться в рамках їхньої сфери компетенції для мінімізації шкоди для здоров’я населення та довкілля у разі радіаційної аварії на АЕС, а громадськість та журналісти мали змогу висловити критичні зауваження та поставити гострі запитання щодо основних проблемних питань у цій сфері — забезпечення можливості ефективної реалізації планів евакуації населення, йодної профілактики, забезпечення персоналом та матеріально-технічними засобами для проведення необхідних робіт у разі аварій тощо. Учасники обговорили шляхи вдосконалення нормативно-правової бази, міжвідомчу координацію та взаємодію з органами місцевої влади, транскордонне співробітництво та інші питання.

Про важливість громадського контролю за заходами аварійної готовності та реагування для забезпечення їх ефективності наголошували іноземні доповідачі — представники європейської ініціативи Nuclear Transparency Watch (NTW), що об’єднує громадських експертів з ядерних країн ЄС та України. Експерти NTW представили результати дослідження ситуації з аварійною готовністю та реагуванням в ЄС, а також розповіли про практики окремих європейських країн.

Особливу увагу громадські експерти звертали на проблеми інформування та участі громадськості в заходах аварійної готовності та реагування. Учасники круглого столу дійшли згоди про необхідність системної взаємодії щодо постійного інформування громадян про забезпечення ефективної аварійної готовності та реагування. Напрацювання круглого столу буде доведено до всіх відповідальних сторін.

27 січня 2015 року учасники круглого столу мали нагоду взяти участь в ознайомчому візиті до Аварійно-технічного центру НАЕК «Енергоатом», що в Білогородці під Києвом. Центр, що має 270 співробітників, багато з яких мають досвід ліквідаційних робіт на Чорнобилі або роботу на АЕС, покликаний забезпечувати постійну готовність України до швидких та ефективних дій у разі виникнення аварій в атомній енергетиці. Учасники візиту — представники громадськості, відповідальних органів влади та ЗМІ — заслухали презентацію та отримали відповіді на всі запитання про діяльність АТЦ, а також ознайомилися з обладнанням, яке використовує АТЦ у своїй роботі.

За підсумками Міжнародного круглого столу та ознайомчого візиту ВЕГО «МАМА-86» підготує звіт, який буде згодом оприлюднено на сайті, а також аналітичне дослідження, що увійде до громадської оцінки ситуації з аварійною готовністю та реагування в Європі, яке готує NTW. Також триває підготовка висновків та рекомендацій круглого столу. Запрошуємо учасників заходу надавати свої пропозиції до цього документа до 31 січня 2015 року на адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду "> Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду .

У разі додаткових запитань, будь-ласка, звертайтеся до Анни Пустовар ( Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду ) чи (044) 234-6929.

 

Презентації, представлені на Міжнародному круглому столі:

СЕСІЯ 1. АВАРІЙНА ГОТОВНІСТЬ ТА РЕАГУВАННЯ В УКРАЇНІ: НОРМАТИВНО-ПРАВОВА БАЗА І ПРАКТИКА

Нормативно-правова база з питань аварійної готовності та реагування АЕССвітлана ЧУПРИНА, експерт Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки

Система аварійної готовності ДП НАЕК «Енергоатом»Олег КРИКЛИВЕЦЬ, заступник Директора Департаменту з питань аварійної готовності та реагування ДП НАЕК «Енергоатом»

Порівняльні оцінки екологічних наслідків аварій на ЧАЕС та АЕС ФукусімаМарк ЖЕЛЕЗНЯК, Інститут проблем математичних машин та систем НАН України, Інститут екологічної радіоактивності Університету Фукусіми (Японія)

Шляхи вдосконалення нормативно-правової бази в сфері аварійного реагування та готовності щодо ядерних і радіаційних аварійСофія ШУТЯК, МБО «Екологія.Право.Людина»

СЕСІЯ 2. ВЗАЄМОДІЯ ОРГАНІВ ВЛАДИ ТА ІНШИХ ЗАІНТЕРЕСОВАНИХ СТОРІН В ПИТАННЯХ АВАРІЙНОЇ ГОТОВНОСТІ ТА РЕАГУВАННЯ

Єдина державна система цивільного захисту в УкраїніСергій ПАЛАГУТА, головний фахівець Департаменту цивільного захисту Державної служби України з питань надзвичайних ситуацій

Організація проведення йодної профілактики серед населення, застосування інших контрзаходів у разі виникнення радіаційної аварії на АЕСАнтоніна МИШКОВСЬКА, завідувач сектором техногенної безпеки та медичних проблем наслідків аварії на ЧАЕС Департаменту медичної допомоги Міністерства охорони здоров’я

Забезпечення функцій компетентного органу за Конвенцією про оперативне оповіщення про ядерну аваріюНаталія БІЖКО, начальник відділу Аварійної готовності та реагування — державний інспектор Департаменту з питань безпеки ядерних установок Держатомтомрегулювання

Проблеми аварійної готовності. Чи враховані уроки Чорнобиля і Фукусіми? —  Олег НАСВІТ, Зав. відділом енергетичної, транспортно-комунікаційної, екологічної та техногенної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень

СЕСІЯ 3. АВАРІЙНА ГОТОВНІСТЬ ТА РЕАГУВАННЯ, А ТАКОЖ ІНФОРМУВАННЯ І ЗАЛУЧЕННЯ ГРОМАДСЬКОСТІ З ЦИХ ПИТАНЬ В ЄВРОПЕЙСЬКОМУ СОЮЗІ

Громадська оцінка стану аварійної готовності та реагування в ЄС: огляд дослідження NTWНадя ЖЕЛЄЗНІК, Директор Словенського представництва Регіонального екологічного центру, Голова Робочої групи NTW з питань аварійної готовності та реагування (Словенія)

Аварійна готовність та реагування в атомній енергетиці: досвід ФранціїЖіль ЕР’ЯР ДЮБРОЙ, член Правління ANCCLI та NTW, директор дослідницької групи MUTADIS (Франція)

Аварійна готовність та реагування у Словаччині: погляд організації технічної підтримки, що координує процес залучення заінтересованих сторінТатьяна ДУРАНОВА, Експерт з питань підготовки до аварій Відділу ядерної безпеки Департаменту аналізу безпеки VUJE (Словаччина)

Попередні результати проекту PREPARE щодо аналізу дотримання Оргуської конвенції в контексті аварійної готовності та реагування у разі ядерний аварійЖіль ЕР’ЯР ДЮБРОЙ, член Правління ANCCLI та NTW, директор дослідницької групи MUTADIS (Франція)

 

Nuclear Transparency Watch (NTW) — європейська громадська мережа, що сприяє просуванню громадського контролю за питаннями безпеки та прозорості в сфері ядерної енергетики. Створена в 2013 році за ініціативою членів Європейського Парламенту у розвиток європейського процесу із забезпечення дотримання Оргуської конвенції в сфері ядерної енергетики (ACN). Одним із тематичних пріоритетів діяльності NTW є аварійна готовність та реагування у випадку ядерних та радіаційних аварій. Наразі NTW готує громадську оцінку ситуації з аварійною готовністю та реагуванням в Європі. ВЕГО «МАМА-86» — єдина організація з-поза меж ЄС, що є засновницею NTW та бере активну участь у європейському процесі ACN з 2010 року. Входить до робочої групи NTW з питань аварійної готовності та реагування.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Головна Екологізація Новини Влада і громадськість домовилися про взаємодію щодо аварійної готовності та реагування у випадку аварій на АЕС
Google+