Впровадження елементів екосанітарії на території Яремчанської міської ради Друк
Питна вода та санітарія - Статті за тематикою «Питна вода та санітарія»
П'ятниця, 21 січня 2011, 16:55

Протягом 2008–2010 рр. в рамках проекту «Безпечна санітарія, здоров’я та гідність», що реалізувався ВЕГО «МАМА-86» за підтримки фонду FE (Франція) та WECF (Жінки Європи за спільне майбутнє, Нідерланди) на території Яремчанської міської ради, а саме в с. Микуличин, було збудовано 8 сухих екотуалетів.

Туалети належать індивідуальним домогосподарствам. Кожен з власників забезпечив часткове фінансування будівництва, вклавши кошти в будівельні матеріали та оплату праці (в середньому на рівні 40–50% від загальної вартості туалету).

Всі туалети — вуличні.

7 екотуалетів — це — дерев’яні конструкції, 8-ий є цегляним, і збудований для етнографічного музею.

Загальна технічна характеристика 7 індивідуальних екотуалетів:

–       габаритні розміри 1,6х1,6х2,5 м;

–       двохкамерні, компостуючі (камери цегляні) — фекалії акумулюються в одній з двох спеціально обладнаних компостних камер під підлогою туалетної кімнати; вона є робочою, а друга може бути порожньою, або в ній вже відбувається процес перетворення екскрементів у добриво (компост);

–       один сидячий бітаз, окрім туалету для етномузею, де використовуються 2 бітази;

–       один пісуар;

–       каністри для сечі (об’єм 20 л);

–       вентиляційна труба.

Загальна технічна характеристика громадського екотуалету для етнографічного музею:

–       габаритні розміри 1,6х2,2х2,8 м;

–       двохкамерний, компостуючий (камери цегляні);

–       два сидячі бітази;

–       два пісюари;

–       2 каністри для сечі (об’єм 20 л кожної);

–       вентиляційна труба.

Всі бітази були виготовлені вручну з самовирівнюючої суміші.

Для присипки фекалій використовується тирса. Це найбільш доступний матеріал для даного регіону.

Один туалет уже використовується для туристів, що сприяє ознайомленню та поширенню цієї технології серед значної кількості відвідувачів з України та зарубіжжя.

Інший туалет, що призначений для етномузею, є громадським, і в недалекому майбутньому він буде також виконувати просвітницьку функцію як один із елементів екосанітарії, які уже представлені на тій ділянці, а саме: компостний ящик закритого типу, локальні очисні споруди для сірих та чорних вод та власне сухий екотуалет.

Кожен власник отримав пакет інформаційних матеріалів — інструкцій про те, як правильно використовувати та доглядати сухий екотуалет.

Особлива увага приділялася і питанням гігієни. Протягом 2010 року всі власники туалетів встановили рукомийники з засобами індивідуальної гігієни. Вода після миття виноситься вручну на компостні кучі.

Всі власники туалетів використовують сечу влітку — без відстоювання з розведенням 1:4 з водою. Протягом зимового періоду — зберігають. Вносять, в основному, під плодово-ягідні культури, рідше — під овочеві. Часто поливають траву, що використовується під пасовища. Дехто з господарів відзначає позитивний ефект. Наприклад, один з власників провів власний експеримент, активно поливаючи ревінь, і помітив значний його ріст у порівнянні з іншим кущем ревеню, під який не вносив добриво. В загальному, власники задоволені результатами застосування такого роду органічних добрив. Фекалії ще проходять стадію відстоювання.

ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче» розробила листівку під назвою «10 переваг екотуалету» для популяризації елементів екосанітарних туалетів перед традиційними. Адже такі системи замкнутого циклу дозволяють максимально використати поживні речовини відходів при мінімізації витрат і шкоди довкіллю та здоров’ю.

Загальна кількість бенефеціаріїв — 36 чоловік, з них — 18 мужчин, 18 жінок, з яких 14 — це діти.

Фотографії екотуалетів (PDF, 8,37 Мб)

Марта Корчемлюк, координатор проекту
Е-пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду , тел./факс: +380343422001

 
Головна Питна вода та санітарія Статті Впровадження елементів екосанітарії на території Яремчанської міської ради
Google+