ВЕГО «МАМА-86» провела в регіонах низку круглих столів та семінарів щодо права людини на воду та санітарію Друк
Понеділок, 14 листопада 2011, 12:53

capt-1

В рамках кампанії «Питна вода та санітарія» ВЕГО «МАМА-86» у 2011 році провела в регіонах низку круглих столів та семінарів щодо права людини на воду та санітарію

У липні 2010 р. Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію 64/292, яка визнала право на безпечну воду та санітарію як базове право людини, що має суттєво важливе значення для повноцінного життя та забезпечення всіх інших прав. У вересні 2010 р. Рада по правах людини ООН в резолюції 15/9 затвердила, що право на безпечну питну воду та санітарію невід’ємне від права на адекватний рівень життя.

Основні принципи забезпечення права на практиці включають забезпечення фізичної та кількісної доступності, якості і безпеки водопостачання (ВП) та водовідведення (ВВ), економічної доступності цих послуг, урахування фізичних особливостей та культурних традицій. Саме питанням забезпечення українців водою та послугами санітарії, а також проблемам, що пов’язані з якістю питної води та якістю надання послуг, економічною доступністю цих послуг для різних верств населення були присвячені просвітні заходи та круглі столи, які провела мережа ВЕГО «МАМА-86» з квітня 2011 р. в 10 містах України: Києві, Кіровограді, Новій Каховці, Феодосії, Миколаєві, Яремче, Полтаві, Артемівську, Севастополі та Ніжині. Заходи пройшли за підтримки Ради зі співпраці в галузі водопостачання та водовідведення (WSSCC) в рамках кампанії «Вода, санітарія та гігієна для всіх». В заходах взяло участь біля 300 учасників.

 

Київ

12 квітня в рамках заходів до Всесвітнього дня води ВЕГО «МАМА-86» та Європейське регіональне бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) провели в Києві семінар «Плани безпеки води, як інструмент гарантії права на воду для споживачів централізованого водопостачання». Більш детальна інформація про цей захід — на сайті ВЕГО «МАМА-86»

 

Кіровоград

17 июня 2011 года в г. Кировограде в помещении областной научной библиотеки им. Чижевского прошел Круглый стол «Вода для жизни», в котором приняли участие 32 человека: представители городской и областной администрации, общественных организаций, кировоградского областного управления мелиорации и водного хозяйства, городской санэпидстанции и экологической инспекции.

На круглом столе рассматривались вопросы о проблемных сбросах технической воды в р. Ингул уранодобывающим предприятием Ингульская шахта. Представитель санэпидстанции сообщил, что в 2010 году руководству шахты было выписано предписание, и в первом полугодии текущего года сбросов технической воды, откачанной из урановых шахт не было.

kir-1-t kir-2-t kir-3-t kir-4-t

Бурную дискуссию на круглом столе вызвал вопрос о качестве поставляемой воды кировоградским водоканалом. Кладченко Наталья Станиславовна, представитель государственной экологической инспекции в Кировоградской области сообщила, что современное неудовлетворительное состояние водных объектов свидетельствует о том, что проблемы в сфере охраны вод от загрязнения и истощения не только не нашли решения, а значительно обострились в последние годы. Поверхностные и подземные источники питьевого водоснабжения Кировоградской области характеризуются неудовлетворительным экологическим состоянием, что несет потенциальную угрозу здоровью населения и требует адекватных действий со стороны государства и ответственных сторон. Городской и областной государственной санитарно-эпидемиологической службой исследуется ежегодно около 10 000 проб питьевой воды из центрального водоснабжения. Количество проб не соответствующих стандартам в последние годы составляло около 9–10 процентов. Высокая доля нестандартных проб воды и рост заболеваемости вызывают беспокойство представителей экоинспекции.

На качество питьевой воды отрицательно влияет плохое состояние и значительная изношенность водопроводных сетей, отсутствие работы по плановому ремонту. В отдельных районах области, а также в некоторых микрорайонах областного центра нет централизованного водоснабжения. Население этих микрорайонов остро нуждается не только в качественной питьевой воде, но и в обеспечении водой для других целей. Такое положение дел с обеспечением населения качественной водой создает эпид- опасную ситуацию в области, особенно в летний период.

Представитель кировоградского областного управления мелиорации и водного хозяйства Гайдук К.В в своем выступлении обратила внимание собравшихся на то, что Кировоградская область, одна из наименее обеспеченных собственными водными ресурсами областей Украины. Водные запасы области вдвое меньше, чем в среднем по Украине. Поэтому очень важно сохранить имеющиеся на территории области водные запасы, для чего необходимо проводить разъяснительную работу среди местного населения о недопустимости распахивания берегов водоемов, несанкционированного выброса мусора вдоль берегов.

По результатам работы круглого стола был принят меморандум о сотрудничестве между органами власти, общественными организациям области и СМИ о проведении широкой информационно-просветительской работы, как среди населения, так и с чиновниками с целью ознакомления их с документами, регулирующими права человека на чистую воду и санитарию.

Подготовила: Людмила Шестакова, координатор проекта


Яремче

Право на воду та санітарію: приклад співпраці влади та громадськості на Яремчанщині

ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче» є учасником проекту «Сприяння реалізації права на воду і санітарію в Україні» за фінансової підтримки Ради зі співпраці в галузі водопостачання та санітарії (WSSCC).

В контексті теми проекту 14 квітня 2011 р. у м. Яремче в приміщенні Еко-туристичного візит-центру Карпатського національного природного парку відбувся круглий стіл «Правила поводження з твердими побутовими відходами та утримання прибережних захисних смуг вздовж річок на території Яремчанської міської ради» за участю голів міської, селищної та сільських рад Яремчанської міськради та депутатів — голів екологічних комісій, представників державних структур, що працюють в сфері водопостачання, водовідведення та охорони довкілля, власників зелених садиб, громадських організацій.

yar-4-t yar-5-t

На території Яремчанської міської ради поверхневі води є джерелом питної води як для місцевих жителів, так і для населення, що проживає в басейні р. Прут нижче за течією. Річки є також важливими рекреаційними об’єктами. Тому проблеми утримання в належному санітарному стані прибережних захисних смуг, а особливо в умовах розвитку туристичної сфери, що притаманно для даного регіону, є надзвичайно актуальними.

Під час зустрічі обговорювались екологічні пріоритети держави в контексті адаптації національного законодавства до законодавства ЄС, управлінські рішення на місцях в напрямку екологізації місцевих програм розвитку територій та переорієнтації їх на еколого-соціально-економічні, про забезпечення права на безпечну воду та доступ до адекватних умов санітарії.

Метою зустрічі було запропонувати заходи до місцевих програм щодо удосконалення менеджменту рідкими та твердими побутовими відходами, від яких напряму залежить якість водних ресурсів, та розширити співпрацю всіх зацікавлених сторін з даної проблеми, а також ініціювати розроблення місцевої програми з охорони навколишнього природного середовища. Всього в зустрічі взяло участь 37 чоловік.

За інформаційної підтримки проекту 28 липня 2011 р. у с. Микуличин відбувся також круглий стіл: «Екологічні пріоритети для територіальної громади с. Микуличин Яремчанської міської ради». Ключовими темами дискусії стали питання доступу до чистої питної води, проблеми водовідведення та твердих побутових відходів, утримання прибережних захисних смуг в належному стані. Було запропоновано розробити програму по покращенню санітарного стану села та поводження з твердими побутовими відходами.

Учасники зустрічі визнали, що проблеми стічних вод та твердих побутових відходів є найбільш гострими екологічними проблемами села. Окрема увага приділялась проблемам інформаційно-просвітницької роботи з населенням.

За результатами зустрічі були підготовлені пропозиції до місцевої програми щодо впровадження заходів по покращенню санітарного стану с. Микуличин Яремчанської міської ради. Учасники круглого столу отримали інформаційні матеріали: «Чому треба сортувати сміття або нові підходи до відходів», «Екосанітарія, або як врятувати свою річку», «Криничні обереги». Було представлено також плакат про досвід ВЕГО «МАМА-86» у вирішенні проблем побутових відходів.

Конкретним практичним результатом заходів стало прийняття Програми по покращенню санітарного стану села Микуличин (рішення виконавчого комітету № 68 від 28.07.2011 р.).

Сподіваємося, що дана ініціатива стане прикладом для інших територіальних громад.

Підготувала Марта Корчемлюк, координатор проекту


Феодосія

4 августа 2011 года в медиа-центре «IPC-Феодосия» по инициативе ФГОЭО «МАМА-86-Феодосия» состоялся круглый стол на тему «Как реализуются права граждан Феодосии на воду и безопасную санитарию?»

Круглый стол способствовал информированию жителей региона о деятельности местных органов власти по обеспечению прав граждан на безопасную воду и санитарию и публичному обсуждению общественно значимых решений по гарантированию этих прав жителям Феодосии.

Среди 21 участника круглого стола были: городской голова г. Феодосия А.В Бартенев, национальный координатор водных проектов ВЭОО «МАМА-86» А.М. Цветкова (г. Киев), начальник Феодосийского производственного предприятия водо-канализационного хозяйства В.Х. Налбантов, начальник инспекции по благоустройству г. Феодосии А. Бородич, заместитель главврача Феодосийской городской СЭС, представители общественных организаций, журналисты и телеоператоры 7 СМИ.

feo-1-t

После выступлений городского головы Александра Бартенева и национального координатора водных проектов ВЭОО «МАМА-86» Анны Цветковой состоялась дискуссия по вопросам:

  • достаточно ли воды в регионе для обеспечения прав на воду и в какой мере водоснабжение региона улучшилось в 2011 г., как реализуется проект централизованного обеспечения водой жителей частного сектора Карантина;
  • регулярно ли поставляется водопроводная вода в регионы, утвержден ли график подачи воды по районам г. Феодосии на 2011–2012 гг.;
  • является ли безопасной для здоровья людей водопроводная питьевая вода и соответствует ли ее качество требованиям ГосСаНПиНа 2.2.4-171-10;
  • соответствует ли тариф качеству поставляемой воды, какова ее себестоимость;
  • каковы возможности введения единого подхода к расчету тарифа на воду в связи с требованием Президента Украины обеспечить единый подход к формированию тарифов на жилищно-коммунальные услуги.

Участники круглого стола отметили положительную тенденцию в решении проблем водоснабжения и водоотведения в регионе: улучшение водоснабжения в пгт Приморский и с. Насыпное.

Вместе с тем, было отмечено, что для обеспечения прав на воду и санитарию необходим комплексный подход к разработке и внедрению Региональной программы мер по улучшению водоснабжения и водоотведения. В разработке такой программы существенный вклад могут дать специалисты и общественность города.

С материалами выступлений и дискуссии можно ознакомиться на страницах газет «Победа» в рубрике «Общество» от 11.08.2011, репортаж Ивана Горячева, «Кафа» от 06.08.2011 (приложение), в архивах новостей ТВ «Визит» (видеорепортаж), FeoTV, на сайте Феодосийского городского совета от 09 августа под названием В Феодосии реализовываются масштабные проекты по улучшению водоснабжения и водоотведения.

Подготовила Антонина Ковальчук, координатор проекта

 

Миколаїв

Упродовж липня – серпня Миколаївська обласна молодіжна екологічна організація (МОМЕО) «МАМА-86» проводила збір інформації по проблемах доступу до якісної води в Снігурівському, Вознесенському та Первомайському районах області.

5 вересня 2011 року МОМЕО «МАМА-86» спільно з Миколаївською обласною радою та Миколаївською облдержадміністрацією провела круглий стіл «Сприяння реалізації права на воду і санітарію в Україні». У малому залі Миколаївської обласної адміністрації зібралися представники трьох районів області — сільські голови, громада, депутати обласної ради, спеціалісти обласної СЕС. Всього 23 чоловіки.

myk-1-t myk-2-t

Учасники круглого столу обговорили проблеми доступу до якісної води в Снігурівському, Вознесенському та Первомайському районах області, підвели підсумки дослідження ситуації в трьох районах області. В Снігурівському районі, зокрема в Центральній сільській раді, стан водопостачання не з гірших, але потребує розгляду і конкретних дій з вирішення існуючих проблем. У селах є водонапірні башти, але вода подається за графіком, слабі насоси і великі рахунки за електроенергію. Каналізація тільки у школах, але не в усіх. Велика плата за воду, якої більшу частину тижня немає.

У Первомайському районі залишається головною проблемою доступ до якісної питної води у кількох населених пунктах, а також є проблема зношеності очисних споруд, водовідвідних систем.

У Вознесенському районі нагальною проблемою є постачання якісної питної води учням місцевих загальноосвітніх шкіл та облаштування належної системи водовідведення на вулицях міста.

В результаті круглого столу було запропоновано кілька рішень проблеми покращення доступу до води та санітарії, зокрема: впровадження лічильників води задля зменшення марних витрат води, звернення в профільні комісії міських і обласних рад для обговорення й вирішення проблем, які визначилися під час Круглого столу, розробка чіткої місцевої політики у цій галузі тощо.

Учасникам заходу були надані інформаційні матеріали ВЕГО «МАМА-86».

Підготувала — Катерина Берест, координатор проекту

 

Нова Каховка

9 вересня о 10.00 в Центральній бібліотеці м. Нова Каховка відбувся круглий стіл на тему: «Як реалізуються права громадян Новокаховського регіону на воду і безпечну санітарію?». Захід проводився НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка» в рамках проекту «Сприяння забезпечення права на воду та умови санітарії в Україні» за підтримки WSSCC.

В заході взяли участь 25 осіб: голова Новокаховської міської громадської екологічної організації «МАМА-86-Нова Каховка» Т. Козак; завідуючий відділом комунального господарства Н.Каховського міськвиконкому, депутат Н.Каховської міської ради Ю.Пятецький; голова Дніпрянської селищної ради В. Морлок; заступник директора Н.Каховського КП «Міськводоканал» М. Король; директор КП «Основа» О. Чеченов; керівник гуртків Н.Каховської станції юних натуралістів С. Краснобородько; студенти Н.Каховського агротехнічного коледжу; представник Каховського міжрайонного управління водного господарства, член Нижньодніпровської громадської басейнової ради ВЕР «Хортицький Форум» Л. Стародубцева; представники ЗМІ — газет «Нова Каховка», «Деловые новости», «Ключи» та інші представники громадських організацій.

n-k-1-t n-k-2-t n-k-3-t

Учасники круглого столу розглянули питання стану водопостачання та водовідведення жителів Новокаховської селищної ради.

Серед позитивних моментів, на чому наголосив Пятецький Ю, зазначено, що централізованими послугами з водопостачання та водовідведення забезпечено 100% населення багатоповерхівок. Разом з тим, 80% приватних садиб не каналізовано і користуються туалетами на вигребі.

За словами Таїсії Козак водоспоживання на одну особу становить 9 м3 в місяць. Вартість 1 м3 водопостачання та водовідведення складає 7,07 грн. у Таврійську та 6,97 грн. в м. Нова Каховка. Серед проблем були окреслені питання якості води. Водопостачання не відповідає нормативам у с. Корсунка та с. Маслівка. Всі школи цілодобово забезпечені централізованим ВП, але водовідведення відсутнє в Корсунській ЗОШ. В туалеті немає води.

Місця загального користування забезпечені туалетами, але в сільській місцевості їх недостатньо.

За словами голови Дніпрянської селищної ради Морлок В., в селах Піщане та Нові Лагері в незадовільному стані знаходиться водопровідна мережа, необхідні кошти для ремонту мережі, насосів.

За результатами круглого столу були затверджені рекомендації місцевим органам влади:

  • В Корсунській ЗОШ забезпечити туалет водою для миття рук (відповідальний — Новокаховський міський відділ освіти);
  • В супермаркетах необхідно розмістити таблички, що вказують на місця находження туалетів громадського користування (відповідальні — керівники Новокаховської мережі супермаркетів «АТБ» та «Оскар»);
  • Вирішити питання централізованого водопостачання населення с. Корсунка (близько 500 дворів) та с. Маслівка (близько 200 дворів) (відповідальний — голова Дніпрянської селищної ради Морлок В.П.);
  • З метою забезпечення санітарного захисту водоносного горизонту в приватних садибах рекомендувати впроваджувати екотуалети замість вигрібних ям (відповідальні — комунальні відділи Новокаховського та Таврійського міськвиконкомів);
  • З метою покращення джерел водопостачання необхідно вжити заходи щодо ремонту та реконструкції водопровідної мережі смт. Дніпряни, с. Піщане і с. Нові Лагері (відповідальний — Голова Дніпрянської селищної ради Морлок В.П.);
  • Впорядкувати забір піску (відповідальний: голова Новокаховського міськвиконкому Коваленко В.І.);
  • Організувати пункти збору вторинної сировини в селах на території Новокаховської міської ради (відповідальні: комунальні відділи Новокаховського та Таврійського міськвиконкомів, голова Дніпрянської селищної ради Морлок В.П.);
  • Активізувати роботу із своєчасного вивезення сміття, що знаходиться в водоохоронній зоні або поруч з нею, в селах, особливо з приватного сектору (відповідальні — голова Дніпрянської селищної ради Морлок В.П., директор КП «Основа» Чечинов О.);
  • Активізувати роботу адмін. комісії з благоустрою в селах (відповідальні — голова Дніпрянської селищної ради Морлок В.П., голова Райської сільради Макарова Т.Л.);
  • Провести інвентаризацію місць захоронення пестицидів на території Дніпрянської селищної ради та їх ліквідацію (відповідальний — голова Дніпрянської селищної ради Морлок В.П.);
  • Активізувати роботу ЗМІ щодо інформування населення про якість води: питної, в джерелах, в річці Дніпро та вплив її на здоров’я населення і довкілля (відповідальні - голова Новокаховської міської СЕС Суптеля В.П., начальник Новокаховської екологічної інспекції при міськвиконкомі Лимарь О.М.).
  • Для забезпечення дотримання прав людини на воду і санітарію в регіоні необхідно розробити Регіональну комплексну програму забезпечення прав на воду та санітарію та обов’язково залучити до цієї роботи фахівців та громадськість.

За матеріалами «Круглого столу» вийшли публікації в газетах:

  1. «Новая Каховка» №34 (045) від 17.08.2011
  2. «Ключи» від 14.09.2011
  3. «Новая Каховка» №38 (1049) від 14.09.2011

Підготувала — Таїсія Козак, координатор проекту

 

Севастополь

Круглый стол «Как реализуются права граждан Севастополя на воду и безопасную санитарию» состоялся 14 октября 2011 года в конференц-зале гостиницы «Севастополь», (проспект Нахимова).

В работе круглого стола участвовали представители городских общественных экологических организаций, органов самоорганизации населения, КП «Севгорводоканал», науки, депутат городского совета, начальники управлений городской администрации, представители бизнеса, СЭС, врачи- эпидемиологи, сотрудники экологической инспекции и экологического управления, журналисты трех телевизионных каналов, радио и двух Интернет изданий (всего 21 человек).

sev-1-t

По информации и.о. главного инженера КП «Севгорводоканала» Чайникова А.Л. общая численность населения Севастополя составляет 380,77 тыс. человек, из них 23,5 тыс. проживают в сельской местности. Централизованным водоснабжением обеспечено 374,5 тыс. человек, из них 17,2 тыс. в сельской зоне, иными словами, практически 100% населения в городской черте и 73,2% в сельской местности. Все школы Севастопольского региона обеспечены водой из городского водопровода. С водоотведением дела обстоят хуже. Услугами централизованного водоотведения пользуются 313,5 тыс. человек, что составляет 82,35%. Централизованная канализация отсутствует не только в отдельных селах, но и частично в городской черте, в том числе в частной застройке центральной части города. В этих районах используются выгребные ямы. 90% школ (59 из 65) подключены к канализации. Вода, подаваемая населению, по сетям центрального водоснабжения является безопасной и соответствует ДСанПиН №2.2.4-171-10 «Гигиенические требования к воде питьевой, предназначенной для потребления человеком».

И.о. начальника медицинской службы городской больницы №8 Демидкин В.А. рассказал, что в последние годы количество инфекционных заболеваний, связанных с употреблением некачественной питьевой воды, в городе существенно снизилось.

Участники «круглого стола» отметили, что централизованным водоснабжением пользуются 92% жителей Севастополя, получающие воду, отвечающую требования нормативных документов «Вода питьевая». Программа «Питьевая вода Севастополя» на 2007–2020 годы предусматривает обеспечение 100% жителей города централизованным водоснабжением гарантированного качества. Острым остается вопрос водоотведения. Только 23% стоков проходят полную биологическую очистку, остальные стоки неочищенными сбрасываются в Черное море. Если городская программа «Питьевая вода» и программа «Канализация» предусматривают строительство и модернизацию очистных сооружений, то вопросы нецентрализованного водоотведения, которым пользуются 36% севастопольцев, даже не рассматриваются в перспективе. Принятое по инициативе СЭС постановление Городского Совета запрещает строительство коттеджей без локальных очистных сооружений, в то же время дома старой постройки остаются без внимания.

Около 400 тыс. жителей Севастополя, районов Бахчисарая и Ялты смогли посмотреть репортажи о проведенном круглом столе на местных телевизионных каналах, а также прочитать репортаж о событии в «Главной газете». С некоторыми из них можно ознакомиться на:

  • http://www.1sev.tv/story/id/1817/
  • http://sevastopol.su/news.php?id=32330
  • http://meridian.in.ua/news/6871.html

Решением «круглого стола» принято обращение о включении во вновь разрабатываемую программу «Питьевая вода» на 2011–2020 годы вопросов нецентрализованного канализования.

Подготовила Татьяна Герасимова, координатор проекта

 

Полтава

21 жовтня в актовому залі Полтавської гімназії №9 відбувся робочий семінар «Право на воду та санітарію: сучасний стан та перспективи на Полтавщині», у якому взяли участь 20 учасників, у тому числі представники управління охорони навколишнього середовища в Полтавської області, Полтавастандартметрологія, обласного управління Жилкомунгоспу, СЕС, фірми «Планета Н2О» та громадськості. Мета семінару: проаналізувати сучасний стан забезпечення права на воду та санітарію на Полтавщині, визначити основні проблеми та можливі шляхи їх вирішення.

 pol-2-t pol-3-t

Семінар було відкрито виступом координатора ПМЕГО «МАМА-86-Полтава» Бережної Ю. на тему «Право на воду та санітарію: глобальний та національний аспекти», в рамках якого було представлено базові аспекти права на воду та санітарію, а також досвід організації із сприяння забезпечення цього права в Полтавській області. Було зроблено порівняльний аналіз водозабезпечення та водовідведення в Полтавській області та Україні.

Представник управління охорони навколишнього середовища в Полтавської області Ткаченко О. П. у своїй доповіді доповів про сучасний стан поверхневих вод Полтавщини — головного джерела водопостачання м. Кременчука та Кременчуцького району, а також відповідаючи на запитання учасників семінару, розповів про систему штрафів за забруднення водних ресурсів.

Голова ПМЕГО «МАМА-86-Полтава» Траверсе Г. М. доповіла про стан здоров’я дитячого населення та екозалежні захворювання як наслідок недоброякісної води та умов санітарії. Вона констатувала факт, що неспинно збільшується кількість екологічно залежних захворювань. Діти, які мають такі захворювання, становлять 90% від усього дитячого населення. Доповідачка ознайомила з даними взятими по Хорольському району, де практично всі школярі мають захворювання кишкового тракту, що пов’язано з вживанням неякісної питної води та продуктів харчування. Дані по Карлівському району свідчать про анемію, спричинену вживанням неякісної питної води, у більшості дітей. Траверсе Г. М. зазначила, що зафіксоване збільшення йододефіцитних захворювань. Лікарі прогнозують, що у найближчому майбутньому діти, що хворіють цими хворобами, потребуватимуть спеціальних умов навчання. Невирішена проблема надлишку фтору у питній воді дає збільшення кількості хворих на флюороз, особливо багато їх серед дітей.

Представники Полтавастандартметрологія, зокрема заступник генерального директора — директор центру стандартизації та оцінки відповідності Ткаченко Н.В. доповіла про «Хімічне та бактеріологічне забруднення води Полтавщини», а також тривалу роботу лабораторії (більше 10 років) над цією проблемою.

Заступник начальника обласного управління Жилкомунгоспу Злобін Ю.В. повідомив про проблеми водозабезпечення та водовідведення в Полтавській області, наголосив на брак бюджетного фінансування, та в той же час, про відносно задовільний стан (порівняно з Україною) водозабезпечення та водовідведення більшості населених пунктів Полтавщини, зокрема серед навчальних закладів сільських районів області. Водночас наголошувалося, що проблема фтор забруднення Миргородського, Карлівського та Лохвицького районів залишається невирішеною. Встановлення локальних установок доочищення води по шкільним закладам здійснюється досить складно, оскільки не вистачає додаткового фінансування на місцях. Заплановано встановити 20 локальних систем доочищення (17 шкільних і 3 — у лікарнях).

Представник СЕС Четвирикова О.М. доповіла про сучасний стан водопостачання та водовідведення в шкільних закладах області. Загалом всі школи області облаштовані системами водопостачання, 62 школи поки що не мають внутрішніх туалетів — це питання вирішується в рамках обласної програми «шкільний туалет».

Представник фірми «Планета Н2О» Левченко Ю.В. доповіла про основні технології очистки питної води, зауважила, що необхідно проводити роз’яснювальну, просвітницьку роботу, виховувати культуру споживання питної води з дитячих років.

Великодворська А. М. доповіла про інформаційно-просвітницьку роботу, яку здійснює «МАМА-86-Полтава». Зокрема зроблений акцент на співпраці зі шкільними закладами. Розробка навчально-виховних заходів для учнів початкової та старшої шкіл триває, до участі у ній запрошено присутніх представників навчальних закладів, вислухано їх пропозиції, зауваження.

Семінар закінчився обговоренням нагальних питань, висунуто ряд пропозицій, що зводяться до наступного:

  1. Управлінню охорони навколишнього середовища в Полтавській області — пропозиція переглянути існуючу систему штрафів за надмірне споживання чи забруднення водних ресурсів і для поліпшення ситуації скоординувати надходження вилучених коштів на потреби моніторингу, облаштування чи покращення існуючого обладнання.
  2. Полтавастандартметрологія — повернутись до налагодження гармонійних зв’язків із європейськими країнами для розробки питних стандартів, залучити міжнародний досвід до вирішення існуючих проблем, зокрема і до створення та налаштування роботи контролюючих органів.
  3. Планета Н2О — не просто констатувати факти забруднення, не лише спрямовувати населення на здобуття достовірної інформації про питну воду, яку воно споживає, а й підказувати шляхи вирішення цих проблем, показувати альтернативні підходи до розв’язання питань забезпечення якісною водою, розробити санбюлетень із медичною статистикою та рекомендаціями щодо вирішення проблемних питань.
  4. Навчальні заклади — вивішувати достовірну інформацію та постійно її оновлювати, доповнювати на електронному сайті, поширити посилання на нього, збагатити розробку уроків дидактичним матеріалом, уроками-диспутами тощо.

Підготувала Юлія Бережна, координатор проекту

 

Ніжин

4 жовтня 2011 року в м. Ніжині в приміщенні Малого залу міськвиконкому за адресою пл. Леніна, 1, відбувся круглий стіл «Попередження водних конфліктів», ініційований ГЕО «МАМА-86-Ніжин».

Круглий стіл пройшов за підтримки міської влади. В роботі круглого столу прийняли участь 20 чоловік. Це представники міської влади, спеціалісти СЕС, фахівці Ніжинського міськрайонного управління водного господарства, викладачі та науковці Ніжинського державного педагогічного університету та Ніжинського медичного коледжу, вчителі міських ЗОШ, зацікавлена громадськість міста.

nizh-1-t nizh-2-t nizh-3-t nizh-4-t

З вітальним словом до учасників звернувся представник відділу внутрішньої політики міськвиконкому Ігор Алексеенко. Він подякував організаторам заходу та запевнив присутніх про подальшу підтримку міських екологічних ініціатив.

З основними положеннями міжнародної та національної законодавчої бази з права на воду та санітарію познайомила учасників заходу голова ГЕО «МАМА-86-Ніжин» В.Щокіна.

Результати наукових досліджень екологічного стану підземних вод Чернігівщини доповіла кандидат географічних наук, доцент кафедри географії НДПУ О. Барановська. Природна незахищеність підземних вод від вертикальної фільтрації разом з високою їх забрудненістю визначають Чернігівську обл. лідером в Україні за рівнем забруднення підземних вод, які живлять колодязі. В регіоні фіксувались факти перевищення допустимих норм по нітратам до 28 разів. 50–80% колодязів області забруднені нітратами (за даними СЕС та Облдержродючість). Сьогодні вже відомі випадки виявлення нітратного забруднення води на глибині 40 метрів.

Про якість питної води та хвороби, що пов’язані із споживанням забрудненої води, розповів начальник відділу комунальної гігієни міської СЕС М. Дуднік. Він зауважив, що ніжинці споживають тільки воду з підземних джерел Бучакського та Нижньо-крейдяного горизонтів. У воді централізованого водопостачання присутні компоненти, що перевищують нормативні показники по фтору до 3 мл/л і по залізу — 2,5 мл/л. Фтор впливає на кісткову та нервову систему що призводить до відхилень в зубній емалі. Перевищення заліза у питній воді негативно впливає на шкіру. Вона стає сухою, місцями зудить. Якщо довго споживати забруднену залізом воду — вражається печінка. У відповідь на цю інформацію в учасників виникло багато запитань, особливо по колодязній воді, яку споживають 20% жителів міста. Виступаючий навів цифри позитивної динаміки останніх років. По бактеріологічним показникам відхилень: 2007 р — 62,6%, 2010 р — 34,1%, по санітарно-хімічним: 2007 р — 65%, 2010 — 53,7%. В результаті підвищення поінформованості споживачів колодязної води, рівень безпеки останніх зріс за рахунок приєднання частини із них до централізованого водопостачання, а також за рахунок зміни колодязю на більш безпечний.

Доповнила виступ санітарного лікаря — лікар-інфекціоніст міської лікарні Л. Баришкевич, зазначивши, що останнім часом водних інфекцій в місті не виникало. Фіксувались поодинокі спалахи дизентерії та сальмонельозу, але то були харчові інфекції. Головна їх причина — порушення санітарної культури людей.

Представники освітянської сфери Т. Шевчук, завуч ЗОШ №5 та Т. Катігіна, директор ЗОШ №6 познайомили присутніх із результатами співпраці з громадською організацією ГЕО «МАМА-86-Ніжин». Основними результатами такого партнерства було названо: будівництво теплого екосантуалету для 170 дітей на базі ЗОШ №5, локальної очисної споруди для побутових вод, обстеження місцевих колодязів на нітратне забруднення, моніторинг стихійних сміттєзвалищ. Особливу зацікавленість присутніх викликала інформація про допомогу вчителів ЗОШ №5 жителям приватного сектору міста з укладання договорів на організований вивіз побутового сміття.

Депутат міської ради Г.Олійник доповів про питання якості води та виконання міської програми щодо її поліпшення, яке недостатньо висвітлюється в ЗМІ.

На круглому столі також обговорювалися питання екологічного стану р. Остер та водойм м. Ніжина. Про це, а також технічні рішення щодо попередження забруднення водоносних горизонтів доповіла начальник відділу водних ресурсів управління водного господарства В. Стасюк.

За результатами роботи круглого столу була прийнята резолюція, основні положення якої:

1. Розширити доступ громадськості до публічної інформації, що стосується води і здоров’я.

2. Підвищувати поінформованість населення в питаннях:

- охорони водних ресурсів;

- ощадливого використання водних ресурсів;

- дотримання принципів добросусідства.

3. Поширити інформування населення та більш широко впроваджувати досвід будівництва екосанітарних туалетів та ЛОСів.

4. Залучити місцевих науковців до досліджень в сфері запобігання та скорочення хвороб, пов’язаних з водою.

5. Сприяти розробленню механізмів активного залучення громадськості до процесу прийняття рішень в сфері екології і здоров’я.

6. Розробити місцеві плани дій з охорони довкілля з урахуванням національного та міжнародного досвідів.

Інформація про роботу круглого столу була розміщена на сайті Ніжинської міської ради.

Підготувала Валентина Щокіна, координатор проекту

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Головна Питна вода та санітарія Новини ВЕГО «МАМА-86» провела в регіонах низку круглих столів та семінарів щодо права людини на воду та санітарію
Google+