Семінар-тренінг «Плани безпеки води» Друк
Вівторок, 17 квітня 2012, 12:13

caption12 квітня 2012 року у Конференц-залі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України відбувся семінар-тренінг «Плани безпеки води» (ПБВ).

Метою заходу стало ознайомлення підприємств водопостачання та всіх зацікавлених сторін із Керівництвом ВООЗ із забезпечення якості питної води, Планами безпеки води для великих та малих підприємств водопостачання, Керівництвом з питань водопостачання, каналізації та санітарно-профілактичних заходів в екстремальних погодних умовах та тестування інструментів забезпечення якості ПБВ для систем водопостачання. Організаторами семінару виступили Мінрегіон України, Асоціація «Укрводоканалекологія», ВЕГО «МАМА-86», Європейське регіональне та українське бюро ВООЗ. У заході взяли участь 38 учасників, з них 24 представників водоканалів України та 14 експертів, представників Мінрегіону, Асоціації «Укрводоканалекологія»,  Європейського регіонального та українського бюро ВООЗ, SIDA, ВЕГО «МАМА-86».

Захід відкрив Олег Жученко, начальник Управління водопровідно-каналізаційного господарства, представник Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житло-комунального господарства України. Він наголосив на тому, що проведення семінару має підтримку з боку Міністерства. Олег Жученко зазначив, що забезпечення якості питної води є однією з основних актуальних проблем водопостачання в Україні. Нинішній захід дає гарну можливість фахівцям водоканалів ознайомитися з сучасними підходами та інструментами, а також практикою впровадження планів безпеки питної в країнах Європи.

З привітальними словами до учасників заходу звернулися національний спеціаліст українського бюро ВООЗ Наталія Король, експерт Європейського регіонального бюро ВООЗ — Др. Енктсегсег Шінігенеральний директор Асоціації «Укрводоканалекологія» Сергій Потьомін та виконавчий директор ВЕГО «МАМА-86» Зоряна Міщук.

Зоряна Міщук підкреслила, що право на безпечну питну воду та санітарію визнано фундаментальним правом людини, що є невід’ємною складовою права людини на життя. Хоча людство має певні здобутки в досягненні Цілей тисячоліття ООН по скороченню вдвічі до 2015 р. кількості людей, що не мають постійного доступу до безпечної води і базової санітарії, питання забезпечення якісною водою актуальне не тільки для країн, що розвиваються, але й для країн з розвиненою економікою. Для України це питання теж дуже важливе, оскільки в країні спостерігається як брак водних ресурсів взагалі, так і проблеми природного та антропогенного забруднення і впливу екстремальних погодних явищ на стан водних ресурсів. До того ж становище ускладнюється критичним станом галузі водопостачання та водовідведення, а також браком ефективних технологій водопідготовки та очистки стічних вод. Минулорічні випадки захворювання повинні стати тим «дзвіночком», який має спонукати до рішучих дій з реформування сектору, адже вони засвідчили, що питання забезпечення безпечної води стає питанням національної безпеки.

Др. Енктсегсег Шіні, експерт ВООЗ представила учасникам Програму по Воді, Санітарії та Здоров’ю Європейського центру ВООЗ з охорони навколишнього середовища та здоров’я, а також розповіла про Керівництво ВООЗ із забезпечення якості питної води. «Керівництво ВООЗ — це флагман нормативної публікації ВООЗ, що має чіткий фокус на охорону здоров’я громадян. Врахувавши найкращі доступні наукові та практичні досягнення, цей документ є міжнародною науковою вихідною точкою для встановлення національних стандартів і правил, він адаптується до національних пріоритетів і враховує соціально-культурні та економічні умови, а також умови навколишнього середовища» — підкреслила Др. Енктсегсег Шіні. Вона також представила учасникам заходу План безпеки води (ПБВ) в контексті Рамкового документу з безпеки питної води, принципи розробки, впровадження та моніторингу ПБВ та досвід інших країн в цьому напрямку.

Професор, др. Кеннес М. Пірссон, представник муніципальної компанії «Водопостачання Південної Швеції» поділився практичним досвідом щодо впровадження Планів безпеки води на підприємствах водопостачання. Зокрема у своїй презентації він зазначив, що протягом останніх років в європейських країнах зростає стурбованість щодо збільшення навантаження на водні ресурси. «ПБВ — це зобов’язання для майбутнього, — наголосив др. Кеннес М. Пірссон, — Для країн ЄС ПБВ є основою в роботі з Рамковою Водною Директивою ЄС — найбільш значимою частиною законодавства у сфері водного середовища. Цілями ПБВ є забезпечення безпеки питної води за допомогою хорошої практики водопостачання: попередження забруднення джерела води, очищення води, щоб зменшити або усунути забруднення до рівня, необхідного для досягнення цілей з якості води та попередження повторного забруднення під час зберігання, постачання або обробки питної води». Др. Кеннес М. Пірссон також особливо підкреслив важливість комунікації на всіх рівнях та участі всіх зацікавлених сторін в процесі розробки та впровадження ПБВ.

Маргрієт Самвел, представник організації «Жінки Європи за Спільне Майбутнє» (WECF) розповіла учасникам семінару про особливості ПБВ для малих підприємствах з водопостачання та водовідведення. Зокрема, Маргрієт Самвел поділилася прикладами впровадження ПБВ у сільській місцевості в Німеччині, успішним досвідом подолання можливих проблем та адаптації ПБВ для малих систем водопостачання для шкіл в 7 країнах, та зокрема в Україні. Вона наголосила на необхідності залучення місцевих громад всіх зацікавлених сторін до вирішення проблем водопостачання та процесу впровадження ПБВ.

Ганна Цвєткова, координатор тематичного напрямку «Безпечна вода та доступна санітарія» ВЕГО «МАМА-86» представила Керівництво з питань водопостачання, каналізації та санітарно-профілактичних заходів в екстремальних погодних умовах, яке було розроблене Робочою групою з питань екстремальних погодних явищ в рамках виконання рішень Першої Зустрічі сторін Протоколу про воду та здоров’я у 2008–2010 рр.

Г. Цвєткова навела вражаючі цифри: середньорічна кількість руйнівних погодних/кліматичних явищ в Європі за 1998–2007 рр. збільшилася на 65%. Загальна сума збитків, завданих екстремальними погодними явищами майже подвоїлася — з 7,2 млрд. євро у 1980–1989 рр. до 13,7 млрд. євро у 1998–2007 рр. За останні 20 років кількість постраждалих від природних катастроф зросла в 5 разів — 8 млн. жертв у 1970–1990 рр., 40 млн. жертв у 1990–2010 рр.

«Сьогодні в умовах зміни клімату у всьому світі спостерігається зростання кількості екстремальних погодних явищ та коротко-та довгострокових наслідків та впливів, які завдають значної шкоди здоров’ю та добробуту людини, економіці та природі. Відповідно зростає потреба у безпечній воді в умовах стихійних явищ, збільшується рівень забруднення довкілля через порушення в роботі водозабезпечення та водовідведення. Нині існує гостра потреба у стратегіях зниження ризиків і відшкодування витрат, а також необхідність підвищення стійкості роботи водоканалів в екстремальних умовах» — зазначила Г. Цвєткова.

Керівництво дає відповіді на питання щодо нових ризиків для здоров’я людини і довкілля, що виникають при управлінні системами водопостачання та водовідведення в умовах екстремальних погодних явищ та як враховувати їх в стратегіях адаптації.

В рамках семінару-тренінгу учасники заходу мали можливість ознайомитися на практиці з російською робочою версією Інструменту з розробки та оцінки якості ПБВ.

Захід завершився обговоренням результатів тренінгу та подальших шляхів співпраці. Очікується, що його учасники будуть застосовувати набуті на семінарі знання для розробки та впровадження ПБВ на підприємствах водопостачання, що сприятиме покращенню доступу до безпечної питної води, підвищенню стандартів роботи водоканалів та визнанню і закріпленню ПБВ на національному рівні.

Довідкова інформація: З 2004 року Всесвітня організація охорони здоров’я пропагує концепцію ПБВ через представлення його у Керівництві із забезпечення якості питної води. Концепція ПБВ заснована на оцінці та управлінні ризиками на всіх етапах водопостачання: від джерела до споживача. Метою ПБВ є забезпечення безпеки та прийнятності постачання питної води. Стратегія ПБВ застосовна до забезпечення безпеки води в системах водопостачання усіх типів і розмірів. Були розроблені додаткові матеріали, включаючи Посібник по ПБВ, Дорожня карта з підтримки впровадження ПБВ на рівні країн та Інструмент забезпечення якості для ПБВ. Цей Інструмент тепер доступний на декількох мовах, включаючи російську. Він призначений для допомоги операторам (водоканалам), що постачають питну воду, в оцінці повноти розробки  ПБВ та ефективності його реалізації.

Презентації учасників заходу

  1. Представлення Керівництва ВООЗ з якості питної води — др. Енкхтсетсег Шіні, Експерт ВООЗ.
  2. Планування безпеки води — др. Енкхтсетсег Шіні, Експерт ВООЗ.
  3. Практичне впровадження Планів безпеки води на підприємствах водопостачання: досвід Швеції — проф., др. Кеннет М Пірссон, муніципальна компанія «Водопостачання Південної Швеції».
  4. Особливості Планів безпеки води для малих систем водопостачання та водовідведення — Маргріет Самвел, WECF.
  5. Інструмент забезпечення якості Плану безпеки води др. Енкхтсетсег Шіні, Експерт ВООЗ.
  6. Представлення Керівництва з адаптації водопостачання та водовідведення в екстремальних погодних умовах— Ганна Цвєткова, ВЕГО «МАМА-86».

 Інформаційні матеріали заходу

 MG 3314  MG 3323  MG 3342  MG 3381  MG 3404  MG 3407  MG 3412  MG 3415  MG 3418  MG 3426  MG 3432  MG 3452  MG 3454  MG 3457 IMG 3471 IMG 3482 IMG 3484

13 квітня група експертів відвідала Дніпровську водопровідну станцію і мала можливість ознайомитися з основними етапами процесу водопостачання Києва: водозабір, водопідготовка — насосна станція 2 підйому. Під час цього візиту відбулося більш предметне обговорення можливості застосування методики ВООЗ для оцінки ризиків та напрацювання ПБВ для Київського водоканалу, а також подальші можливості співпраці.

IMG 3486 IMG 3491 IMG 3492 IMG 3494 IMG 3497

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Головна Питна вода та санітарія Новини Семінар-тренінг «Плани безпеки води»
Google+