Аналіз поверхневих вод біля Бортницької станції аерації показав перевищення гранично допустимих норм амонійного азоту та фосфатів Друк
П'ятниця, 29 серпня 2014, 13:27

captionРезультати досліджень якості поверхневих вод Дніпра у місцях постійного моніторингу поблизу Бортницької станції аерації (БСА) ПАТ АК «Київводоканал» засвідчили перевищення допустимих норм екологічної безпеки, зокрема щодо концентрації амонійного азоту та фосфатів.

Аналіз проб води провело Дніпровське басейнове управління водних ресурсів за результатами обстеження місця скидання зворотніх вод БСА 28 липня 2014 року, у якому взяли участь також експерти ВЕГО «МАМА-86». Проби води були відібрані у спостережних створах у місці можливого впливу від скидання зворотних (стічних) вод (скидний канал БСА, 500 м вище та 500 м нижче скидного каналу БСА).

Так, показник концентрації амонійного азоту сягнув позначки 8,2 мг/ дмз (скидний канал, вище БНС) та 5,3 мг/ дмз (скидний канал, нижче БНС) при нормі екологічної безпеки 1,28 мг/ дмз. Показник концентрації фосфатів — 4,9 мг/ дмз (скидний канал, вище БНС) та 2,4 мг/ дмз (скидний канал, нижче БНС) при нормі 2,14 мг/ дмз. Водночас Європейські вимоги до вмісту амонійного азоту та фосфатів для великих річок складають 0,3 мг\ дмз та 0,4 мг\ дмз відповідно, що на порядок жорсткіше, ніж українські стандарти та норми для поверхневих вод, зауважила Ганна Цвєткова, координатор водних програм ВЕГО «МАМА-86».

Контроль якості поверхневих вод Дніпра Дніпровське басейнове управління водними ресурсами проводить у посиленому режимі, оскільки, згідно з даними державної статистичної звітності за 2013 рік, ПАТ АК «Київводоканал» є одним з найбільших підприємств-забруднювачів у басейні Дніпра (скинуто 297,3 млн. м3 недостатньо очищених стічних вод). Контроль якості води в басейні р. Дніпро здійснюється Дніпровським басейновим управлінням водних ресурсів в межах компетенції, в частині повноважень Держводагентства України, на виконання програми державного моніторингу поверхневих вод.

Насосна станція щодня перекачує 0,5–1 м3/секунду, у період дощів — близько 15 м3/сек. На Дніпрі розташовано 30 насосних станцій, з яких 20 постійно перебувають під навантаженням і потребують реконструкції (або заміни).
 

Коментарі  

 
0 #1 31.10.2014 20:53
Амонійний азот влітку в річці досить швидко окиснюється до нітратів (з перехідною формою – нітріти). Отже 8,2 мг/л амонійного азоту і 4,9 мг/л фосфатів на відстані 500 м вище скидного каналу, де стоки БСА не впливають, може свідчити лише про скид "лівих" неочищених стічних вод, причому свіжих, оскільки нітрати відсутні (див. статтю від 11.08). Зі статті від 11.08 також видно, що нітрати, які надходять до Дніпра від БСА, за 550 м розбавляються більше ніж в 5 разів від 25-50 мг/л до 0-10 мг/л. Тоді за майже вдвічі більшу відстань амонійний азот (його БСА не скидає завдяки процесам нітрифікації в аеротенках і скидному каналі) мав би розбавитись з концентрації 8,2 мг/л до слідових значень, а не до 5,3 мг/л. Тому складається враження, що наведені дані хибні. До того ж, відсутня одна з ключових в екологічному аспекті цифр: скільки фосфатів скидає БСА?
Цитувати
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Головна Питна вода та санітарія Новини Аналіз поверхневих вод біля Бортницької станції аерації показав перевищення гранично допустимих норм амонійного азоту та фосфатів
Google+