У Полтаві відбувся семінар «Управління посухами — практичні аспекти для фермерських господарств» Друк
Субота, 18 жовтня 2014, 11:49

caption10 жовтня 2014 року ПМЕГО «Мама-86-Полтава» та Полтавська державна аграрна академія в рамках виконання Програми інтегрованого управління посухами (далі Програма), яку започаткували у березні 2013 року Глобальне водне партнерство (ГВП) та Всесвітня метеорологічна організація (ВМО), провели семінар «Управління посухами — практичні аспекти для фермерських господарств».

З липня 2013 ГВП — Україна та партнерські організації впроваджують кілька робочих напрямків Європейського компоненту глобальної Програми, які спрямовані на аналіз політики в галузі управління природними (водними, земельними та лісовими) ресурсами в умовах посух, розвиток моніторингу посух, обмін інформацією та розробку керівних принципів політики та інструментів планування. В рамках Програми в Україні впроваджується і 2 пілоти з питань посух в сільському та лісовому господарствах.

Полтавський семінар став логічним продовження реалізації пілотів і мав на меті підвищення обізнаності серед фермерів щодо практичних аспектів управління посухами та представлення результатів пілоту з питань покращення моніторингу та оновлення моделей прогнозування впливу посух в аграрному секторі, зокрема представлення результату пілоту — нового агрокліматичного зонування території України з урахуванням змін клімату.

Семінар відбувся в Центрі органічного землеробства «Полтава-органік» Полтавської державної аграрної академії і зібрав 30 учасників з різних районів Полтавської області.

Головними завданнями семінару було: обговорити підходи та інструменти управління посухами в Україні та ознайомитися з підходами ЄС; розглянути особливості та пріоритетні напрямки управління посухами в Україні та визначити шляхи зменшення негативних наслідків посух для агросектору.

В семінарі взяли участь представники провідних фермерських господарств Полтавської області, представники ВЕГО «МАМА-86», науковці ПДАА, експерти УкрГідроМетЦентра та Полтавської обласної сільськогосподарської дорадчої служби, магістри ПДАА.

Семінар відкрив перший проректор ПДАА, професора Павло Вікторович Писаренко, Від ГВП-Україна з привітальним словом виступила Ганна Максимівна Цвєткова, національний координатор напрямку «Питна вода і санітарія» ВЕГО «МАМА-86». У вступних промовах виступаючі наголосили на актуальності тематики семінару з огляду на кліматичні тенденції та їх вплив на аграрний сектор.

Ганна Цвєткова представила Глобальну Програму інтегрованого управління посухами ГВП-ВМО і її компонент для Центральної та Східної Європи (ЦСЄ), цілі та завдання, плани впровадження в 10 країнах ЦСЄ, взаємозв’язок з водними проблемами регіону та окреслила перспективи впровадження Програми в Україні.

Тетяна Іванівна Адаменко, начальник відділу Агрометеорології Українського гідрометеорологічного центру, в своїй презентації «Посухи: основні агро-кліматичні тенденції та прогнози в Україні» представила систему моніторингу, аналіз кліматичних тенденцій за останні 50 років в Україні, та нову карту ймовірності посух, яка була розроблена на підставі перегляду агрокліматичного зонування території України з урахуванням кліматичних тенденцій, також зупинилася на ролі вітчизняного агросектору в проблемі забезпечення продовольством населення, та представила методи прогнозування втрат врожаїв через посухи і перспективи агросектору в умовах зміни клімату.

Павло Вікторович Писаренко представив до обговорення розширений п’ятирічний звіт про опустелювання та деградацію земель, в якому було проаналізовано основні передумови цих процесів, зроблено прогнози щодо соціально-економічних збитків та визначено шляхи реагування на кліматичні зміни у вигляді заходів обмеження та адаптації у аграрному секторі, одним з найефективнішим яких є впровадження органічного сільського господарства.

Микола Миколайович Опара, проректор з наукової роботи ПДАА, виступив з доповіддю «Шляхи збереження та підвищення родючості ґрунтів». Він наголосив, що проблема ерозії ґрунтів є найбільш гострою не тільки для Полтавщини, а й для сільськогосподарських угідь по всій Україні і глобальне потепління відіграє неабияку роль у процесах деградації родючості ґрунтів. Були розглянуті шляхи підвищення родючості ґрунтів, серед яких основним є мінімальний обробіток ґрунтів та впровадження систем сівозміни. В процесі боротьби з наслідками кліматичних змін ліса та лісосмуги відіграють ключову роль як протидія засухам та зневодненню ґрунтів. Захисні лісонасадження — важлива складова ґрунтозахисного землеробства.

Цілком логічним та актуальним до тематики семінару став виступ Андрієнко Світлани, директора ТОВ «Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба», про страхування ризиків у агросекторі для фермерів в Україні. Було презентовано основні види страхування аграрних ризиків, їх переваги та особливості, показано основні механізми страхування за видами діяльності сільськогосподарського підприємства.

Заключним виступом на семінарі стала доповідь Павла Вікторовича Писаренка про проект екопоселення в с. Клімово Шишацького району Полтавської області. Ідея екопоселень не нова для України, а на Полтавщині, яка і так має статус відносно чистого регіону, це екопоселення є пілотним. Було наголошено про необхідність виховання до сталого споживання та виробництва серед населення, адже екопоселення є практичним прикладом ресурсозберігаючих технологій та екологічної ідеології в цілому.

Загалом всі виступи супроводжувались жвавою дискусією та обговоренням найгостріших проблем в агросекторі серед учасників семінару. За результатами семінару організатори дійшли висновку про необхідність продовження моніторингу ситуації та практичної реалізації оптимальних шляхів вирішення проблеми посух в Полтавському регіоні.

photo-1 photo-2 photo-3 photo-4 photo-5 photo-6

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Головна Питна вода та санітарія Новини У Полтаві відбувся семінар «Управління посухами — практичні аспекти для фермерських господарств»
Google+