П’ятий Всесвітній водний форум Друк
Вівторок, 31 березня 2009, 00:00

0000685-ий Всесвітній водний форум працював з 16 до 22 березня 2009 р. у Стамбулі, Туреччина. Форум зібрав представників різних секторів та сприяв розвитку діалогу з питань світової водної політики на підтримку сталого розвитку. Більш ніж 100 тематичних сесій були проведені в рамках Форуму, який за попередніми розрахунками, зібрав понад в понад 28000 учасників — представників урядових, міжурядових та громадських організацій, агенцій ООН, академічних установ, ЗМІ та різних інших груп суспільства.

Головна тема Форуму «Долаючи водні конфлікти» (“bridging divides for water”), яка була представлена 6 підтемами: глобальні зміни та управління ризиками, розвиток людства та Цілі розвитку тисячоліття (ЦРТ), управління та захист водних ресурсів, політика та водний менеджмент, фінанси; освіта, знання та розвиток потенціалу.

Під час Форуму також відбувався Водний ярмарок та виставка, які надали можливість учасникам представити свої технічні, наукові та культурні здобутки щодо водних питань. Працював навчальний центр для обміну знаннями та досвідом, також пройшли різні події в яких брали участь діти, молодь, жінки — представники основних дієві групи, які впроваджують Порядок Денний на 21 століття.

Генеральний Директор UNESCO Koїchiro Matsuura оприлюднив 3-й Всесвітній звіт з розвитку водного сектора (the Third World Water Development Report — WWDR-3), підкресливши необхідність дій спрямованих на майбутні виклики, пов’язані з водою. Серед основних висновків Звіту: необхідність залучення водних фахівців до процесів прийняття рішень; важливий вплив на використання води мають рішення що спрямовані на вирішення проблем зміни клімату в енергетичному секторі, важливість моніторингу та оцінки для водного менеджменту; та необхідність допомоги країнам, що розвиваються.

Закриття Форуму відбулося у неділю, 22 березня. На заключній ранковій сесії за участі міністрів були представлені висновки 8 сесійних обговорень за круглим столом та була прийнята Декларація Форуму. Заключна церемонія Форума була присвячена святкуванню Всесвітнього дня води, проголошеного ООН.

Заключні висновки Міністерських круглих столів:

Міністерський круглий стіл з питань прісної води в прибережних територіях (“freshwater-coastal areas”) підкреслив, що існує міжнародна законодавча база з цього питання, але її впровадження дуже низьке через недолуге управління. Було підкреслено важливість ініціатив на суб-регіональному рівні та міжнародних стратегій для інтегрованого управління океанічними та прибережними водами.

На круглому столі з питань скорочення впливу стихій, що пов’язані з водою (“reducing the impact of water-related disasters”), міністри обговорювали нагальну потребу у: твердій політиці щодо стихійних явищ та скорочення ризиків; розробці національних планів боротьби з паводками та посухами; обміні інформацією, зборі даних та гармонізації індикаторів, впровадженні профілактичних заходів.

Під час круглого столу з питань об’єднання порядків денних з проблем води та змін клімату (“bridging the water and climate agendas”), представники країн відзначили наростаюче значення адаптивних заходів, обговорили спектр потреб, з яким зтикаються різні регіони та синергізм між заходами з пом’якшення та адаптації.

Як було зазначено, задля адаптування до змін клімату існує нагальна потреба у розвитку фінансових механізмів, які б забезпечили інвестиції; підвищенні обізнаності суспільства для прискорення дій і інвестицій у розвиток науки та технологій. Було чітко висловлено, що вода має розглядатися як базовий фактор для планування та дій до 3-ої Світової Конференції з питань клімату у вересні 2009 та під час переговорів з питань зміни клімату у Копенгагені у грудні 2009.

Обговорення з питань «вода для енергетики, енергетика для води» (“water for energy, energy for water”) дійшли до таких висновків: необхідні координація та інтегрування між енергетичним та водним секторами; необхідно визнавати використання води для багатьох різних потреб; басейнове управління водними ресурсами з засадах ІУВР та сталості розвитку водних проектів шляхом використання оцінки впливу на навколишнє середовище. Також було наголошено на підсиленні взаємодії між Всесвітнім водним форумом та Всесвітнім енергетичним форумом і іншими міжнародними процесами, що стосуються питань енергетики.

Під час Круглого столу з питань фінансування інфраструктури водопостачання та послуги енергозабезпечення (“financing water infrastructure and energy services”), було визначено важливість: розвитку та впровадження національних фінансових планів та стратегій; покращення пропозицій для роботи з банками; встановлення партнерств між державою та приватним бізнесом, розбудові можливостей в країні щодо фінансового планування. Також було наголошено, що фінансова криза не може бути причиною для бездіяльності . але вона буде сприяти підвищенню ефективності.

Круглий стіл з питань розвитку в Африці (“water for development in Africa”) підтвердив потребу у: розвитку ефективних механізмів для впровадження та моніторингу процесів; підсилення гендорного підходу; регіональнох інтеграції; покращенні водопостачання та водовідведення з використанням існуючих інструментів; розширення рамок фінансування для досягнення ЦРТ. Міністри підтвердили згоду на впровадження Африканського порядку денного щодо водного розвитку.

З питань води для виробництва продуктів харчування та боротьби з бідністю (“water for food and poverty eradication”) міністри наголошували на міжсекторальних аспектах води для сільського господарства, підкресливши що сільське господарство використовує більше води, ніж будь-яка інша галузь. Підкреслюючи нагальну потребу у пріоритизації води для сільського господарства, учасники обговорили необхідні дії, що включають: інвестиції у розвиток технологій; підтримку інфраструктури; покращення співпраці включаючи південь-південь партнерства; покращання участі різних зацікавлених сторін у процесі прийняття рішень; врахування змін клімату, та забезпечення відповідних коштів для мобілізації та розширення інвестицій. Представляючи питання обговорення за темою «Результати Міжнародного року з санітарії (МРС) та впровадження права на воду та санітарію», учасники зазначили, що МРС був важливий для привернення уваги та підвищення обізнаності, але існує нагальна потреба у розвитку інноваційних проактивних підходів, створенні ефективних національних політик та забезпеченні фінансування, мобілізації ресурсів задля досягнення ЦРТ. «Право на воду» також обговорювалось протягом цієї сесії. Міністри говорили, що з часу попереднього 4 Всесвітнього водного форуму право на доступ до води та санітарії привернуло значну увагу спільноти і, також зазначали, що воно є вагомим у досягненні ЦРТ. Було зазначено, що ряд країн вже закріпили право на воду як конституційне право у національному законодавстві. Ряд міністрів підкреслили, що у Стамбульський Міністерській декларації це питання не належним чином відображене, проте інші стверджували, що було б передчасним додати пряме посилання на існуючі зобов’язання в області права на доступ до безпечної питної води та санітарним послуг, перш ніж буде оприлюднений звіт незалежних експертів Ради з прав людини.

Офіційне прийняття Міністерської Декларації

Індія підкреслила необхідність направити від Форуму потужний сигнал Конференції та переговорів на рівні ООН з питань зміни клімату, що відбудуться в 2009 році про те, що всі народи мають обов’язок щодо пом’якшення наслідків зміни клімату в контексті загальної, але диференційованої відповідальності і підкреслили необхідність більш рішучих заходів щодо зміни.

Підкреслюючи Міністерську декларацію та Стамбульський Консенсус по воді — двох найбільш важливих підсумків 5-го Всесвітнього водного форуму, Вейсела Ероглу (Veysel Eroğlu), міністр з питань навколишнього середовища та лісового господарства Туреччини, закликав до офіційного прийняття Декларації міністрів. Він сказав, що проект Декларації був готовий 4 березня 2009 р. і є остаточним результатом тривалого процесу, тому Декларація не буде відкрита для перегляду на прохання деяких делегацій. Він привітав всіх, хто брав участь в розробці цього документа і передбачив успішне виконання в разі прийняття.

Міністерська декларація включає в себе зобов’язання, зокрема щодо:

  • активізації зусиль для досягнення ЦРТ;
  • впровадження ІУВР на річкових басейнів;
  • удосконалення управління попитом на воду;
  • збереження природних процесів, підвищення стійкості і відновлення екосистем;
  • запобігання та реагування на них, пов’язаних з водою лих;
  • визнати воду в якості однієї з базових людських потреб і визнати роботу з питань прав людини та доступу до водних ресурсів в системі ООН;
  • пріоритизації проблем водопостачання і надання санітарних послуг при плануванні розвитку;
  • сприяння співпраці у сфері раціонального використання та охорони транскордонних водних ресурсів, а також
  • домовилися поважати міжнародне право щодо охорони водних ресурсів в ході конфліктів.

За додатковою інформацією звертайтеся до Цвєткової Ганни Максимовни

Сайт п’ятого Всесвітнього водного форуму: www.worldwaterforum5.org

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Головна Питна вода та санітарія Новини П’ятий Всесвітній водний форум
Google+