Вивчення потенціалу Донецького регіону Печать
Экологизация - Проект «Екологiчне життя людей»
30.09.09 09:17

Резюме локального дослідження, виконаного в рамках проекту «Екологічне життя людей»

Вивчення потенціалу Донецького регіону з практичного впровадження та активного просування екологічно дружніх технологій

Козлова В.А.
Екологічна громадська організація
«МАМА-86-Артемівськ»
грудень 2008 р.

Для Донецької області, як для найбільшого промислового регіону України, проблеми енергозбереження, ефективного використання енергії та охорони навколишнього середовища є дуже актуальними. Саме в Донецькому регіоні знаходиться найбільша кількість енергоємних підприємств, які споживають четверту частину загальної кількості енергоресурсів всієї країни. Енергетика області представлена тепловими електростанціями, які у більшості використовують енергетично низькокалорійне вугілля та являються потужними джерелами забруднення навколишнього середовища.

Завершені та діючі регіональні програми

 1. «Комплексна Програма енергозбереження на території Артемівської міської ради на період 2006—2010 роки». Затверджена рішенням міської ради від 26.07.2006 №5/4-66. Програмою розроблені заходи направлені на удосконалення економічних механізмів — заміна морально застарілого, зношеного обладнання та оснащення; впровадження нових технологій, обладнання та побутових приборів.
 2. «План інноваційного розвитку території Артемівської міської ради на 2008—2012 роки». Планом передбачено 56 заходів інноваційного розвитку. Основними цілями розвитку території є:
  • Побудова інноваційно-інвестиційної моделі розвитку економіки з метою забезпечення високих темпів економічного зростання;
  • Підвищення рівня державних соціальних стандартів;
  • Удосконалення системи оплати праці;
  • Стимулювання зайнятості та створення нових робочих місць з метою підвищення рівня життя населення;
  • Створення умов для всебічного гармонійного розвитку людини;
  • Розвиток підприємництва та створення рівних умов для суб’єктів господарювання.
 3. «Програма дій щодо впровадження нових схем управління твердими побутовими відходами на території Артемівської міської ради на 2007—2009 роки». У рамках програми, на першому етапі, планувалося підготувати і провести експеримент по впровадженню роздільного збору відходів в одному з мікрорайонів міста, організувати експеримент з індивідуального компостування на добровільній основі, розробити нову схему збору великогабаритних відходів зі створенням спеціальних місць для збору великогабаритних відходів з метою їхнього наступного демонтажу й утилізації, а також підготувати техніко-економічне обґрунтування, яке б дало оцінку потенційних рішень розміщення зелених відходів, включаючи їхнє компостування. Також планувалася модернізація та розвиток транспортної бази, придбання сміттєвозів, відновлення й поповнення існуючого контейнерного парку, проектування та будівництво нових контейнерних майданчиків, інвентаризація несанкціонованих смітників, їхня ліквідація й рекультивація, створення і розширення мережі заготівельних приймальних пунктів вторинної сировини. Для виключення забруднення навколишнього середовища з урахуванням вимог українського законодавства та європейського досвіду було запропоновано до 2010 р. розробити й впровадити нову схему, спрямовану на збір побутових небезпечних відходів для їхньої наступної утилізації.
 4. «Програма заміни потужності теплових електростанцій вітряними енергетичними станціями» була розроблена у 2003 році Донецькою обласною державною адміністрацією спільно з компанією «Вінденерго». Програма передбачає збільшення частки електричної енергії, яка виробляється за допомогою вітряних генераторів, до 20—30% від загального об’єму електроенергії, що виробляється у регіоні.

Розвиток відновлювальної та нетрадиційної енергетики

Вітроенергетика

У селі Безіменне Донецького регіону з 2003 року експлуатується Новоазовська вітряна електростанція, яка знаходиться в управлінні державного підприємства «Вітроенергопром». Електростанція використовує вітрогенератори дніпропетровського заводу «Южмаш» з яких 186 агрегатів потужністю 100 кВт кожен та три агрегати потужністю 600 кВт.

У Донецькому регіоні поки що не застосовуються вітрогенератори для індивідуального використання, хоча на території Донецької області середньорічна швидкість вітру на висоті 10 метрів більш ніж 5 м/с, що є сприятливим для їх застосування.

Енергозбереження

У галузі постачання та розробки енергетично ефективного обладнання у регіоні працюють компанії «Синапс», ТОВ «Донтехпром», «АустерДон».

Діяльність громадських організацій

Громадською організацією «Летавиця», за підтримки Фонду Євразія, з 2007 по 2008 рік впроваджувався проект «Біоенергетика: отримуємо енергію з відходів», який був розроблений спеціально для сільських районів. У рамках проекту, була напрацьована база даних постачальників обладнання, зроблено аналіз потенційно найбільш ефективних технологій, розроблено декілька моделей отримання енергії з альтернативних джерел. Проект впроваджувався у Мар’їнському, Старобєшєвському та Красноармійському районах області, об’єктами проекту були клуби, бібліотеки, дитячий садок, фельдшерсько-акушерський пункт. У результаті витрати на опалення були значно зменшенні за рахунок використання відходів, жителі отримали значний економічний ефект.

 
Главная Экологическая жизнь людей Вивчення потенціалу Донецького регіону
Google+