Впровадження елементів екосанітарії на території c. Гожули Полтавського району Печать
Питьевая вода и санитария - Статьи по теме «Питьевая вода и санитария»
20.01.11 14:38

Протягом 2008–2010 рр. в рамках проекту «Підвищення можливості та місцеві дії» (ELA), що реалізувався ВЕГО «МАМА-86» за підтримки MFS Програми Міністерства закордонних справ, Нідерланди, та за сприяння WECF (Жінки Європи за спільне майбутнє, Нідерланди) на території с. Гожули Полтавського району було збудовано 2 приватних сухих екотуалети. Передумовою реалізації проектної діяльності в даному регіоні стала побудова першого шкільного екотуалету саме в с. Гожули в 2004 році, який став демонстраційною моделлю екосанітарних технологій для місцевого населення.

Незважаючи на складнощі впровадження першого шкільного екосантуалету, зокрема питання налагодження роботи вентиляційної системи, через що ідея екосантуалетів не знайшла зацікавлених у її впровадженні у приватних домогосподарствах, директор Гожулянського НВК Данюк Ірина Іванівна стала першою власницею приватного екотуалету, що був побудований на її присадибній ділянці в 2008 році. Наступного (2009) року бажання будувати такий екотуалет на власному подвір’ї виявила родина Козулі Поліни Яківни. Сьогодні відмічається зростання інтересу до будівництва екотуалетів серед населення села.

Загальна кількість бенефіціаріїв — 7 осіб, з них — 3 чоловіків, 4 жінок. Обидва туалети — вуличного типу. Кожен з власників приймав активну участь у процесі будівництва та забезпечив часткове фінансування, вклавши кошти в будівельні матеріали та оплату праці на рівні 40–50% від загальної вартості туалету.

Туалет Данюк І. І. має цегляну конструкцію, туалет Козулі П. Я. — дерев’яну обшиту пластиковими панелями. Бітази були виготовлені в Києві вручну з самовирівнюючої суміші та з використанням матриці виробництва Мексики.

В якості присипного матеріалу (для фекалій) використовують тирсу з місцевої лісопилки.

photo-1 photo-2

photo-3 photo-4

Загальна технічна характеристика індивідуальних екотуалетів:

  • розміри: 1,5 на 1,5 на 2,5 м;
  • конструкція однокамерна — фекалії акумулюються в спеціальній ємкості під підлогою туалетної кімнати; процес компостування фекалій відбувається у спеціальних компостних ямах, що розташовані поряд з будівлею туалету;
  • туалетна кімната обладнана одним сидячим бітазом;
  • для накопичення сечі використовуються пластикові каністри (об’єм 20 л);
  • туалет має вентиляційну трубу, яка забезпечує вентиляцію камери для компостування.

В рамках інформаційної роботи проекту була проведена підготовча освітня робота як з власниками екотуалетів, так і з зацікавленими місцевими жителями. Кожен бажаючий отримав пакет інформаційних матеріалів — загальну інформацію про екосантехнології, інструкцій про те, як правильно використовувати та доглядати сухий екотуалет, інструкції по будівництву екотуалету власними силами. Процес будівництва проходив у формі тренінгу — тобто будівельний майданчик відвідували усі охочі та зацікавлені місцеві жителі. ПМЕГО «Мама-86-Полтава» також розробила ряд інформаційних матеріалів про органічне сільське господарство та правила здорового харчування, що були розповсюджені серед населення та використовуються на уроках екології у Гожулянському НВК.

Перед початком будівництва з кожним власником було підписано договір, в якому узгоджувалися питання будівництва (розподіл фінансових обов’язків), процес подальшого моніторингу роботи туалетів та інформування щодо використання продуктів екотуалетів в якості добрив.

Моніторинг роботи приватних екотуалетів проводився з моменту введення в експлуатацію у 2008 та 2009 роках. Головний висновок моніторингу: власники в цілому задоволені роботою екотуалету, дотримуються усіх умов експлуатації та активно використовують продукти виходу екотуалету на власних присадибних ділянках. Серед основних незручностей користування екотуалетом власники відмічають високі сходи. Додатковий інформаційний матеріал та консультації були потрібні щодо використання сечі та компосту як добрив, способів безпечної підготовки та особливостей внесення в ґрунт та використання на присадибних ділянках.

Домогосподарство Данюк І.І. використовує розведену водою урину (1/4) влітку під плодово-ягідні та овочеві культури. Взимку зібрана сеча відстоюється. Домогосподарство Козулі П.Я. використовує лише відстояну урину для плодово-ягідних дерев у власному садку та для овочевих культур. За спостереженнями власників екотуалетів, використання сечі сприяє зменшенню кількості шкідників на деревах та овочах, зростанню урожаю огірків та помідорів. Цей позитивний досвід активізував бажання інших мешканців с. Гожули до будівництва екотуалетів наступного року.

Бережна Юлія, координатор проекту
Данный адрес e-mail защищен от спам-ботов, Вам необходимо включить Javascript для его просмотра. , тел./факс: (050) 305-45-25

 
Главная Питьевая вода и санитария Статьи Впровадження елементів екосанітарії на території c. Гожули Полтавського району
Google+