Відбувся національний діалог з питань управління посухами Печать
17.12.13 18:33

caption10 грудня 2013 року в Києві Український Гідрометцентр та ГВП Україна провели національний діалог із заінтересованими сторонами з питань управління посухами.

Цей захід відбувся в рамках виконання спільної Програми інтегрованого управління посухами, яку започаткували у березні цього року Глобальне водне партнерство (ГВП) та Всесвітня метеорологічна організація (ВМО). Підтримку заходу надало ГВП Центральної та Східної Європи (ЦСЄ).

Останнім часом питанням зміни клімату і водної безпеки, впливу надзвичайних погодних явищ на економіку та життя людей приділяється значна увага як вченими, так і політиками і як на глобальному, так і національному рівнях.

В Україна у національному діалозі брали участь представники центральних органів виконавчої влади: управління гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державного агентства водних ресурсів України, Укргідрометцентру, асоціації «Укргідроенерго», Інституту водних проблем і меліорації, Інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького, Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» НАН України, страхових компаній та громадських організацій. З привітальними словами до зібрання звернувся Василь Олександрович Громовий, начальник Управління гідрометеорології Держслужби з надзвичайних ситуацій, який відзначив актуальність проблем посух для України, особливо в останні десятиліття, та важливість роботи, яку веде Український гідрометцентр щодо моніторингу, прогнозування та розробки рекомендацій щодо заходів із зменшення негативних наслідків посух для народного господарства, зокрема для агросектору. Від приймаючої сторони привітав учасників діалогу заступник директора Укргідрометцентра Деревець Валерій Васильович.

Учасники діалогу ознайомилися із завданнями Програми з інтегрованого управління посухами (Програма), та її завдання та планами в Україні, які від ГВП-Україна представила Цвєткова Анна. Провідні українські фахівці ознайомили присутніх з першими результатами Програми щодо аналізу ситуації, що склалася в Україні з посухами. Зокрема, Адаменко Тетяна Іванівна, Укргідрометцентр, представила основними кліматичні тенденції та проблеми агро-кліматичного районування України, а Букша Ігор Федорович, Інститут лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького, розповів про проблемами впливу посух на ліси України. Також учасники ознайомилися з політикою щодо подолання проблем дефіциту води та розвитку меліорації в Україні, яку представив Яковенко Юрій Павлович, Держводагентство України. Сучасним підходам в управлінні та основними європейськими законодавчими рамками в сфері управління посухами був присвячений виступ Демиденка Андрія Олексійовича, який є членом ГВП-Україна. Слід відзначити, що всі презентації та обговорення опитувальника з питань національного управління посухами викликали живий інтерес та активне обговорення, зокрема питання застосування нової концепції оцінки та управління ризиками, інтегрованого та комплексного управління, важливості визначення спільної цілі та інтеграції екологічної складової у секторальні політики.

Сучасний клімат України характеризується несиметричним по території потеплінням, особливо у зимові та літні місяці. Згідно даних УкрГідрометцентру та ГВП-Україна, середня річна температура з початку 20 століття піднялася більш, ніж на 0,8°С. Відбулися суттєві зміни температурного режиму в агрокліматичних зонах України. Зони Полісся і Лісостепу (зони достатнього зволоження) теплішають швидше, ніж Степ, що вирівнює термічні ресурси території. Зими останніх десятиліть ХХ – початку XXI ст. характеризувалися глибокими тривалими відлигами в усіх агрокліматичних зонах. Зимовий період скоротився на місяць. Підвищення температури повітря взимку призвело до раннього початку весни, подовження періоду вегетації, прискорення темпів розвитку сільськогосподарських культур, шкідників та хвороб. Починаючи з 2000 року значно зросла забезпеченість теплом у вегетаційний період в усіх агрокліматичних зонах. За розрахунками вчених, в Україні під загрозою опустелювання знаходиться 4235,8 тис. га, також зростає вірогідність розширення зони ризикового землеробства, тому боротьба з опустелюванням стає життєво та економічно важливою. До того ж, Міжнародна група експертів зі зміни клімату прогнозує з високим ступенем впевненості, що водний стрес буде збільшуватися в Центральній і Південній Європі (ЦПЄ), в т.ч. в Україні, де прояви зміни клімату можуть мати більш серйозні прояви.

ГВП-Україна разом з Водними партнерствами 10 країн ЦСЄ брало активну участь у розробці завдань Програми в регіоні ЦСЄ та заходів її в Україні. Будучи членом ГВП-Україна з 2006 року, а з 2012 року виконуючи представницькі та адміністративні функції ГВП-Україна, ВЕГО «МАМА-86» виступає координатором впровадження завдань Програми в Україні.

Презентації учасників заходу:

Фотографії події дивіться в нашій фотогалереї.
 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Главная Питьевая вода и санитария Новости Відбувся національний діалог з питань управління посухами
Google+