Головний екологічний пріоритет ПДА на 2010 рік виконано. Що далі? Друк
Середа, 19 січня 2011, 17:21

ua-eu-314 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про основні засади (стратегію) державної екологічної політики до 2020 року», ухвалений Верховною Радою 21 грудня 2010 року. Це означає, що Україна виконала головне в екологічній галузі зобов’язання в рамках реалізації Порядку денного Асоціації Україна — ЄС на 2010 рік.

Ухвалений закон визначає мету і принципи державної екологічної політики, стратегічні цілі та завдання, інструменти і етапи реалізації національної екологічної політики; очікувані результати виконання стратегії.

Ганна Голубовська-Онісімова, президент ВЕГО «МАМА-86» і координатор проекту, присвяченого громадському моніторингу впровадження екологічної складової ПДА, вважає, що Стратегія містить положення, виконання яких дозволить наблизити засади української екологічної політики до вимог ЄС. Вона назвала деякі з них:

  1. Розроблення та впровадження нормативно-правового забезпечення обов’язковості інтеграції екологічної політики до національних, галузевих, регіональних і місцевих політик, планів і програм розвитку стало одним з головних завдань цілі 4 «Інтеграція екологічної політики та вдосконалення системи інтегрованого екологічного управління», разом з укріпленням інституційної спроможності системи екологічного управління. Не менш важливо, що нарешті законодавчо закріплено термінологію щодо основного механізму забезпечення наскрізності екологічної політики — «інтеграція екологічної політики». Стратегічна екологічна оцінка (СЕО), один з її основних інструментів, буде впроваджуватися шляхом розвитку національного законодавства в напрямку адаптації до Директиви СЕО ЄС, а також подальшої ратифікації і впровадження Протоколу СЕО до Конвенції оцінки впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті (Еспоо).
  1. Міжсекторальне партнерство і залучення зацікавлених сторін, зокрема співпраця з громадськістю, посіли належне місце в інструментах екологічної політики, які необхідно розвивати, зокрема шляхом підтримки постійного діалогу всіх зацікавлених гравців на полі охорони довкілля. Започаткування і забезпечення роботи процесу «Довкілля для України» з постійним секретаріатом має забезпечити ефективність такого діалогу.
  1. В цілі 1 «Підвищення рівня суспільної екологічної свідомості» держава зобов’язалася сприяти виданню та розповсюдженню щорічної Доповіді громадських екологічних організацій щодо проведення громадської оцінки національної екологічної політики, починаючи з 2011 року, а також суттєво покращити доступ до екологічної інформації, освіти і просвіти.
  1. Серед економічних інструментів з’явився чи не основний стимулюючий чинник для підприємств-забруднювачів — збільшення плати за скидання одиниці маси забруднюючої речовини до європейського рівня з врахуванням токсичності.
  1. Виконання Цілі 6 «Забезпечення екологічно збалансованого природокористування» дозволить Україні нарешті виконати зобов’язання, взяті на Саміті ООН зі сталого розвитку в Йоганнесбурзі в 2002 році, а саме, підготувати, затвердити і впровадити Концепцію 10-річних рамок політики сталого споживання та виробництва (ССВ) до 2012 року, Стратегію та національний план дій до 2015 року.

Завдання Стратегії стали настільки вимірюваними, наскільки це було можливо зробити в реальних умовах державної політики України. Результати будуть багато в чому залежати від спільних зусиль Мінекоресурсів, Європейської Комісії та громадських організацій щодо впровадження Стратегії та його моніторингу. Між тим, останнє попередження Комітету з дотримання Оргуської конвенції від 11 січня 2011 року, а також прийнятий Верховною Радою України 13 січня 2011 року Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» (реєстраційний № 7418), яким практично скасовується обов’язкова екологічна експертиза для низки видів діяльності, наочно демонструють рівень проблем, що їх доведеться долати.

З повним текстом документа можна ознайомитися на веб-сторінці Верховної Ради України http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?page=1&nreg=2818-17

Нагадаємо, що проект закону, розроблений за участі громадськості, науковців та депутатів ВРУ, з 2008 року неодноразово повертався на доопрацювання внаслідок процедурних порушень та змін урядів. Громадськість, зокрема Робоча група з екополітики Громадської ради при Мінприроди, пильно відстежувала процес обговорення та ухвалення цього довгоочікуваного документу і неодноразово висловлювала занепокоєння непрозорістю процесу, вимагала його доопрацювання та відкритого обговорення, як то передбачено українським законодавством. Підготовлені й подані письмові коментарі громадських експертів неодноразово ігнорувалися чи згодом «вимивалися» з тексту. Суттєвого прогресу у розвиткові діалогу Мінприроди і громадськості щодо змісту Стратегії вдалося досягти тільки восени 2010 року.

Згідно з ухваленим Законом, Кабінету Міністрів України доручено розробити та затвердити до 31 березня 2011 року Національний план дій (НПД) з охорони навколишнього природного середовища. Робоча група екологічних громадських організацій з екологічної євроінтеграції України «Екоінт» у співпраці з Громадською радою при Мінприроди та Громадською експертною радою при українській частині Комітету Україна-ЄС планує продовжувати моніторинг цього процесу, а також провести серію громадських експертних обговорень проекту НПД в різних регіонах України та в м. Києві.

Варто нагадати, що ухвалення до кінця 2010 року Стратегії державної екологічної політики було основною умовою отримання Україною бюджетної підтримки від Європейського Союзу та уряду Швеції в загальному розмірі до 45 мільйонів євро. Угода про бюджетну підтримку ЄС, яка містить показники успішності використання європейських мільйонів, була схвалена КМУ Розпорядженням вiд 15.12.2010 № 2263-р Про підписання Угоди про фінансування програми "Підтримка реалізації Стратегії національної екологічної політики України".

Це повідомлення підготовлене в рамках громадського моніторингу виконання Україною своїх зобов’язань перед Європейським Союзом у сфері екологічної політики, що, серед іншого, здійснюється в рамках проекту «Активізація участі екологічних громадських організацій України у розвиткові відносин між Україною та ЄС» за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Контактні особи: Ганна Голубовська-Онісімова, президент ВЕГО «МАМА-86», координатор проекту «Активізація участі екологічних громадських організацій України у розвиткові відносин між Україною та ЄС», Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду , Дарина Наконечна, координатор проектів Європейської програми МФВ, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Головна Екологізація Новини Головний екологічний пріоритет ПДА на 2010 рік виконано. Що далі?
Google+