Витік річки Глибочиця отримав шанс на нове життя Друк
Вівторок, 29 квітня 2014, 11:41

caption26 квітня 2014 року відбулася акція з благоустрою витоку річки Глибочиця — першої каналізованої річки й однієї з 40 малих річок Києва. Захід було проведено у рамках Всеукраїнської кампанії «Зробимо Україну чистою» та приурочено річниці Чорнобильської катастрофи.

Організатори: ВЕГО «МАМА-86», Київський національний університет (КНУ) імені Тараса Григоровича Шевченка, ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології Національної Академії медичних наук України», КП «Плесо» за підтримки Глобального водного партнерства в Україні та за сприяння КМДА й Шевченківської РДА.

Суботнього ранку близько 40 волонтерів, серед яких представники ВЕГО «МАМА-86», Студентського парламенту КНУ імені Т.Г. Шевченка, працівники Інституту, представники Мінекології, Держводагентства й місцеві мешканці, зібрались у парку, щоб очистити територію навколо витоку та посадити дерева й квіти. Напередодні співробітники КП «Плесо» звільнили ложе річки від найгабаритнішого непотребу — уламків дерев та гілок, автомобільних шин і пластику. А вже в суботу учасники акції, озброївшись рукавичками, мішками для сміття, граблями й лопатами, узялись за решту. Гуртом до 12 години дня територію навколо витоку було впорядковано.

Опівдні поблизу входу до корпусу дитячої клініки Інституту було відкрито інформаційний стенд. Тепер усі, хто відпочиває в парку, знатимуть, що саме тут бере свій початок річка, яка згадується в безсмертній п’єсі Старицького «За двома зайцями». Щоправда, тоді її називали Канавою, за якою й тримав свою цирульню головний герой твору Голохвастов.

У церемонії відкриття стенду взяли участь: Ганна Цвєткова, керівник напряму «Вода та санітарія» Всеукраїнської екологічної організації «МАМА-86»; Юрій Антипкін, академік Національної академії медичних наук України, керівник Інституту педіатрії, акушерства і гінекології; Дмитро Перов, студент ІІ курсу географічного факультету КНУ імені Т.Г. Шевченка; Таїсія Калиниченко, начальник відділу взаємодії із ЗМІ та консультацій з громадськістю Мінекології; Валерій Бабчук, начальник Відділу водних об’єктів та моніторингу вод Держводагентства України.

«Малі річки Києва перебувають у вкрай поганому стані, потерпаючи від браку уваги з боку міста, — зазначила під час відкриття стенду Ганна Цвєткова, керівник напряму «Вода та санітарія» Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86». — Зараз вони перетворені на придатки каналізаційної інфраструктури міста. До них потрапляє поверхневий стік міста та нечистоти, і більшість городян навіть не здогадується, на що зараз схожі славетні річки такі як Либідь, чи ця ж Глибочиця. Звичайно, однією акцією ми проблеми не вирішимо. Адже, щоб щось зрушити з місця, необхідно об’єднати зусилля як міської влади, законодавців, громадських організацій, так і простих небайдужих городян, які, до речі, дізнавшись про такий захід, сьогодні також приєднались до нас. Тільки спільно ми зможемо змінити ситуацію на краще».

Ідея проведення акції з благоустрою витоку Глибочиці належить студенту географічного факультету Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка Дмитру Перову. Для Дмитра малі річки — хобі, якому він приділяє свій вільний час ось уже 7 років. Аби знайти місце, де саме бере початок річка Глибочиця, Дмитро прискіпливо вивчав і зіставляв старі й сучасні карти Києва. Так, навіть працівники Інституту не знали, що джерела, які наповнюють ставки в їх парку, насправді є витоками річки. «Глибочиця — одна з історично цінних річок, адже на її берегах було засновано Київ, — каже Д. Перов. — Саме ця річка протягом всього свого існування відігравала в житті міста значне не лише історико-культурне, а й гідролого-геологічне значення. Це перша така акція, і ми сподіваємося, що нею ми започаткували добру традицію».

По закінченню прибирання території учасники акції посадили дерева (тис ягідний, оцтове дерево, катальпаж), кущі (ялівець козацький, тис золотистий) та багаторічні квіти (лілейники, барвінок білий та синій, іссоп).

Річка Глибочиця — одна з-понад сорока малих річок Києва. Її довжина — 9 км, площа водозбору — 42 км2. Глибочиця була першою каналізована в Києві. Ще у 18 ст. її природнє русло у нижній течії штучно вирівняли й оточили валами. Ці вали згодом дали назву сучасним вулицям Верхній та Нижній Вал, між якими і протікає річка. Вже у 1830 році русло Глибочиці почали ховати у колектор. До кінця 19 ст. вся нижня течія річки вже була похована під землею, а остаточно «добили» річку вже на початку минулого століття. Сьогодні майже весь свій шлях річка проходить під землею.

ГВП — Глобальне водне партнерство (ГВП) було засновано у 1996 році з метою сприяння інтегрованому управлінню водними ресурсами. ГВП — мережева неприбуткова організація, що складається наразі з 2904 партнерських організацій у 172 країнах. ГВП України було засновано у 2006 році і входить до Регіонального водного партнерства — ГВП Центральної та Східної Європи. ВЕГО «МАМА-86» була одним із засновників цього партнерства в країні, а з квітня 2012 року виконує представницькі та адміністративні функції Водного партнерства України.
 Фотографії акції розміщені в нашій фотогалереї
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Головна Питна вода та санітарія Новини Витік річки Глибочиця отримав шанс на нове життя
Google+