Головний екологічний пріоритет ПДА на 2010 рік виконано. Що далі? |
Wednesday, 19 January 2011 17:21 | |||
14 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про основні засади (стратегію) державної екологічної політики до 2020 року», ухвалений Верховною Радою 21 грудня 2010 року. Це означає, що Україна виконала головне в екологічній галузі зобов’язання в рамках реалізації Порядку денного Асоціації Україна — ЄС на 2010 рік. Ухвалений закон визначає мету і принципи державної екологічної політики, стратегічні цілі та завдання, інструменти і етапи реалізації національної екологічної політики; очікувані результати виконання стратегії. Ганна Голубовська-Онісімова, президент ВЕГО «МАМА-86» і координатор проекту, присвяченого громадському моніторингу впровадження екологічної складової ПДА, вважає, що Стратегія містить положення, виконання яких дозволить наблизити засади української екологічної політики до вимог ЄС. Вона назвала деякі з них:
Завдання Стратегії стали настільки вимірюваними, наскільки це було можливо зробити в реальних умовах державної політики України. Результати будуть багато в чому залежати від спільних зусиль Мінекоресурсів, Європейської Комісії та громадських організацій щодо впровадження Стратегії та його моніторингу. Між тим, останнє попередження Комітету з дотримання Оргуської конвенції від 11 січня 2011 року, а також прийнятий Верховною Радою України 13 січня 2011 року Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» (реєстраційний № 7418), яким практично скасовується обов’язкова екологічна експертиза для низки видів діяльності, наочно демонструють рівень проблем, що їх доведеться долати. З повним текстом документа можна ознайомитися на веб-сторінці Верховної Ради України http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?page=1&nreg=2818-17 Нагадаємо, що проект закону, розроблений за участі громадськості, науковців та депутатів ВРУ, з 2008 року неодноразово повертався на доопрацювання внаслідок процедурних порушень та змін урядів. Громадськість, зокрема Робоча група з екополітики Громадської ради при Мінприроди, пильно відстежувала процес обговорення та ухвалення цього довгоочікуваного документу і неодноразово висловлювала занепокоєння непрозорістю процесу, вимагала його доопрацювання та відкритого обговорення, як то передбачено українським законодавством. Підготовлені й подані письмові коментарі громадських експертів неодноразово ігнорувалися чи згодом «вимивалися» з тексту. Суттєвого прогресу у розвиткові діалогу Мінприроди і громадськості щодо змісту Стратегії вдалося досягти тільки восени 2010 року.
Згідно з ухваленим Законом, Кабінету Міністрів України доручено розробити та затвердити до 31 березня 2011 року Національний план дій (НПД) з охорони навколишнього природного середовища. Робоча група екологічних громадських організацій з екологічної євроінтеграції України «Екоінт» у співпраці з Громадською радою при Мінприроди та Громадською експертною радою при українській частині Комітету Україна-ЄС планує продовжувати моніторинг цього процесу, а також провести серію громадських експертних обговорень проекту НПД в різних регіонах України та в м. Києві. Варто нагадати, що ухвалення до кінця 2010 року Стратегії державної екологічної політики було основною умовою отримання Україною бюджетної підтримки від Європейського Союзу та уряду Швеції в загальному розмірі до 45 мільйонів євро. Угода про бюджетну підтримку ЄС, яка містить показники успішності використання європейських мільйонів, була схвалена КМУ Розпорядженням вiд 15.12.2010 № 2263-р Про підписання Угоди про фінансування програми "Підтримка реалізації Стратегії національної екологічної політики України". Це повідомлення підготовлене в рамках громадського моніторингу виконання Україною своїх зобов’язань перед Європейським Союзом у сфері екологічної політики, що, серед іншого, здійснюється в рамках проекту «Активізація участі екологічних громадських організацій України у розвиткові відносин між Україною та ЄС» за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”. Контактні особи: Ганна Голубовська-Онісімова, президент ВЕГО «МАМА-86», координатор проекту «Активізація участі екологічних громадських організацій України у розвиткові відносин між Україною та ЄС», This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду , Дарина Наконечна, координатор проектів Європейської програми МФВ, This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
|