Відбулась прес-конференція присвячена безпеці дитячих іграшок в Україні Друк
Вівторок, 25 грудня 2012, 17:16

caption12 грудня 2012 р. о 12:30 в інформаційному агентстві УНІАН у м. Київ відбулась прес-конференція, присвячена безпеці дитячих іграшок в Україні.

Всеукраїнська екологічна громадська організація «МАМА-86», в рамках продовження національної кампанії з безпеки дитячих іграшок, представила результати партнерського проекту «Хімічна безпека іграшок для дітей» танаціональнірезультати тестування продукції дитячого асортименту легкої промисловості і моніторингу якості дитячих іграшок в Україні.

Партнерський проект «Хімічна безпека іграшок для дітей», присвячений дослідженню вмісту токсичних металів в товарах для дітей, стартував у вересні 2012 р. в шести країнах регіону Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії (СЄКЦА) за участю IPEN (Міжнародна мережа неурядових організацій, що працюють в галузі забезпечення хімічної безпеки у восьми регіонах світу) і cофінансування Грід-Арендал. Україну в цьому проекті представляє Всеукраїнська екологічна громадська організація «МАМА-86». Інформаційний партнер проекту в Україні — міжнародне видання «Велика Епоха».

12 грудня 2012 р. прес-конференції з представлення результатів партнерського проекту «Хімічна безпека іграшок для дітей» також відбулись у Білорусі, Вірменії, Казахстані, Киргизстані та Росії.

У Києві у прес-конференції взяли участь Зоряна Міщук, виконавчий директор ВЕГО «МАМА-86»; Ольга Цигульова, координатор тематичного напрямку «Хімічна безпека» ВЕГО «МАМА-86»; Юрій Михайлов, начальник сектору випробовування іграшок ДП «Укрметртестстандарт»; Сергій Кияниченко, начальник управління ринкового нагляду Держспоживінспекції; Олексій Шуміло, кандидат юридичних наук, голова ХГОО «ЕкоПраво-Харків», а також 45 представників українських ЗМІ.

Відкриваючи прес-конференцію З. Міщук зазначила, що ВЕГО «МАМА-86» вже понад 20 років працює задля підвищення екологічної безпеки і збереження не тільки довкілля, але і здоров’я наших громадян і в рамках нашої різносторонньої діяльності від місцевого до національного і міжнародного рівня, багато уваги приділяючи тематиці хімічної безпеки. Зокрема в рамках цього напрямку організація займається питаннями безпеки дитячих іграшок. З.Міщук підкреслила, що у переддень новорічних свят, коли мільйони українців, поспішатимуть придбати своїм дітям подарунки, ця тема є особливо актуальною.

О. Цигульова представила результати партнерського проекту «Хімічна безпека іграшок для дітей», присвяченого дослідженню вмісту токсичних елементів в дитячих іграшках. Вона зазначила, що іграшки є важливим сегментом споживчих товарів, що має дуже великий попит. О. Цигульова відмітила, що національна кампанія «Безпечні іграшки» розпочалась у 2008 р. в рамках спільного проекту неурядових організацій з Росії, України і Білорусі. «Зараз в нас з’явилась можливість продовжити цю кампанію реалізуючи великий партнерський проект, присвячений хімічній безпеці. Хімічна безпека в цьому проекті обмежується лише шістьма токсичними металами, ми не торкаємось проблем небезпечних органічних сполук, які можуть містити наші іграшки — це буде робота наступного етапу». О. Цигульова зазначила, що вибір зразків для тестування робився на основі випадкової вибірки, як у спеціалізованих магазинах дитячих іграшок, так і в звичайних супермаркетах і на міських ринках. «Аналіз, який ми провели напередодні тестування, показав, що близько 80% іграшок, які були придбані, мають походження з Китаю. Це були різні виробники, різні бренди. Дані іграшки були сфотографовані за спеціальною інструкцією і відправлені на тестування». Тестування іграшок на вміст токсичних елементів було здійснено технічним експертом IPEN за допомогою спеціального пристрою — рентгенофлуоресцентного аналізатору. Із 569 зразків іграшок, відібраних у шести країнах для проходження централізованого тестування у 164 зразках (29%) було знайдено токсичні метали. Під час тестування зразки перевіряли насамперед на вміст чотирьох металів — сурми, миш’яку, ртуті та свинцю, а далі відслідковували наявність в зразках кадмію і хрому. За результатами тестування лідером серед токсичних металів в іграшках є свинець, який міститься в більшій частині протестованих товарів (18%), 13% зразків — містять сурму, 8% зразків — миш’як і 3% зразків — ртуть.

З 50 іграшок, придбаних в Україні 7 зразків (14%) містять свинець у кількості, що перевищує норму, 10 зразків (20%) містять сурму, 5 зразків (10%) містять миш’як, 1 зразок (2%) містить ртуть, 3 зразки (6%) містили хром і 1 зразок (2%) містив кадмій. Було визначено, що 5 зразків (10%) містять більше 1 токсичного металу. «Отримані дані дозволяють зробити висновки про те, що лише 71% іграшок є безпечними, і їхня безпека не залежить від країни походження», — зазначила О. Цигульова і звернула увагу на те, що іграшка не тільки небезпечна для дитини, тому що вона може взяти її до рота, або проковтнути, але й тому, що в кінцевому результаті ця іграшка стає відходом, і якщо вона містить токсичні метали, які потрапляють в навколишнє середовище і можуть впливати на стан довкілля та нашого здоров’я. О. Цигульова порекомендувала дуже уважно підходити до придбання товарів для дітей і не купувати іграшки з дуже яскравим кольором чи сильно вираженим запахом, без маркування та в разі потреби вимагати від продавців супроводжувальні документи.

Ю. Михайлов навів дані про те, що відповідно до досліджень, дитина грає іграшками в середньому 2 години на добу, внаслідок чого іграшка втрачає в середньому 8 мг своєї ваги. Цей матеріал часто потрапляє до шлунку дитини. «Якщо поглянути на статистику, проблеми пов’язані зі здоров’ям дитини, що призвели до смертельних випадків, відбуваються якраз через потрапляння хімічних речовин до організму дитини, яка складає приблизно 4–6%. Згідно з результатами досліджень ДП «Укрметртестстандарт», відсоток невідповідності іграшок вимогам безпеки по фізико-механічним показникам складає 80%, за хімічними показниками — близько 7%, решта — пожежна небезпека.

С. Кияниченко, зазначив, що за результатами перевірок та моніторингу товарів дитячого асортименту Державною інспекцією України з питань захисту прав споживачів перевірено понад 255 тис. іграшок та забраковано 154 тис., що становить близько 60% від загальної кількості перевіреної продукції за період з серпня 2012 р. Тобто, приблизно кожен другий зразок продукції дитячого асортименту не відповідає вимогам технічних регламентів України. Відповідаючи на численні питання журналістів, С. Кияниченко погодився, що така кількість недоброякісної продукції, яка потрапляє на ринки України не є випадковістю, і свідчить про існування налагодженої системи потрапляння неякісної продукції на споживчі ринки. Держспоживінспекція застосовує дії обмежувального характеру, а саме санкції (штрафи, заборона реалізації, вилучення продукції з реалізації) до суб’єктів оптової реалізації та виробництва. С. Кияниченко вказав на те, що під час перевірки було виявлено різні порушення норм та невідповідності, але одне з основних — відсутність маркування на відповідність національному стандарту. Він також зазначив, що хоча наявність сертифікату ще не гарантує якість і безпечність іграшки, це є одним із необхідних «маркерів» щодо убезпечення від покупки неякісного товару. «Одним із основних порушень при перевірці є відсутність супроводжувальних документів. В такій ситуації порада споживачеві одна: дивіться супроводжувальні документи, вимагайте сертифікати якості, якщо не має таких документів, то це основна причина для прийняття рішення про не придбання цього товару» — зазначив С. Кияниченко.

Продовжуючи дискусію, О. Шуміло підкреслив, що, відповідно до частини 2 статті 50 Конституції України, кожен громадянин має право отримати інформацію про якість продукції. У випадку не надання такої інформації, споживач може звернутись до суду. О.Шуміло порекомендував перш за все шукати знак відповідності продукції «трилисник» на товарі, який вказує на те, що дана продукція відповідає Закону. Також на товарі мають бути вказані стандарти ISO 9000 або ISO 14000. О.Шуміло звернув увагу журналістів на те, що купуючи товари у не встановлених місцях, споживачі таким чином заохочують виробників неякісної продукції. «Ми маємо відповідально ставитись до вибору дитячих товарів і сподіватись на те, що органи державної влади будуть виконувати свої функції і здійснювати контроль за виробниками та продавцями такої продукції», — наголосив він.

Прес-конференція завершилась відповідями учасників на численні запитання журналістів щодо безпеки товарів для дітей в Україні і заходів щодо адаптації національного законодавства з безпеки іграшок до стандартів ЄС.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Головна Хімічна безпека Новини Відбулась прес-конференція присвячена безпеці дитячих іграшок в Україні
Google+