Про шкоду від спалювання сухої рослинності Print
Chemical Safety - Статті за тематикою «Хімічна безпека»
Wednesday, 06 May 2009 00:00

У весняну пору спалювання сухої рослинності набуло масового характеру, проте мало хто розуміє яка шкода цим самим завдається людям і довкіллю.

Під час горіння у повітря вивільняються небезпечні, а часом і канцерогенні речовини, які викликають захворювання дихальних шляхів, знижують імунітет людини, а часто посилюють негативний перебіг хронічних захворювань.

На присадибних ділянках рослини нерідко обробляють пестицидами та іншими хімічними речовинами, продукти згорання яких також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави.

Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття. При згорянні поліетиленового пакету в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні речовини. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і оксиди сірки, які спричиняють респіраторні захворювання. Особливо це відчувають люди, що страждають  на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти.

До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, а також можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець.

Прикро визнавати, та найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей – дошкільного і молодшого шкільного віку, на чиї організми вплив диму особливо небезпечний.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання сухої рослинності та сміття  знищує довкілля:

  1. В сухому листі згорають комахи та інші дрібні живі організми.
  2. Вогнем знищується не лише суха рослинність та її залишки, а й коріння майбутньої рослинності, так, що земля на кілька років зменшує підріст свіжої зелені.
  3. Вогонь знищує насіння рослин. Доведено, що щорічні спалювання в одному й тому ж місці призводять до зміни видового складу.
  4. При сухій та сонячній погоді, що спостерігається останніми днями, у кілька разів збільшилась можливість лісових пожеж. Під час таких пожеж, крім знищення самих лісових насаджень, гине інша рослинність та тварини.
  5. При спалюванні трави на присадибних ділянках виникає загроза перекидання вогню на житлові будинки.
  6. При спалюванні стерні на фермерських полях існує загроза неконтрольованого поширення вогню, особливо у вітряну погоду.
  7. Дим від вогнищ може надовго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що може призвести до збільшення частоти ДТП.

Держінспектори з охорони навколишнього природного середовища  й надалі продовжують ловити паліїв сухої рослинності та сміття.

Так тільки протягом квітня місяця за підпалювання сміттєзвалищ, випалювання стерні, поживних решток, сухої рослинності на полях, смугах відводу доріг, лісосмугах, на схилах ярів притягнуто до адміністративної відповідальності 25 осіб, накладено штрафів на суму 3,893 гривень.

Державна екологічна інспекція в Львівській області закликає не спалювати суху рослинність та сміття. Крім шкоди, що буде завдана довкіллю та здоров’ю людей, порушник уже в найближчому майбутньому може нести кримінальну відповідальність за свої дії.

Джерело: Міністерство охорони навколишнього природного середовища України
 
Google+