Відбулася зустріч Робочої групи 3 «Довкілля, зміна клімату та енергетична безпека» Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства Print
Tuesday, 12 February 2013 15:41

caption7 лютого 2013 року у Києві відбулася зустріч Робочої групи 3 «Довкілля, зміна клімату та енергетична безпека» Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (УНП ФГС), організована ВЕГО «МАМА-86» за фінансової підтримки Європейської програми Міжнародного Фонду «Відродження».

Зустріч учасників РГ3 — представників провідних українських НУО в сфері охорони довкілля, клімату та енергетики — було спрямовано на активізацію спільної роботи в рамках цього об’єднання та налагодження діалогу з іншими зацікавленими сторонами у євроінтеграційному процесі в екологічній та енергетичній сфері.

Робоча група 3 — одна з найактивніших та найбільших в Українській національній платформі і опікується широким колом питань секторальної європейської інтеграції. Беручи до уваги, що склад РГ3 істотно збільшився лише наприкінці 2012 року і не всі нові члени вже мали можливість детально ознайомитися з пріоритетами і формами діяльності групи та платформи ФГС в цілому, виникла потреба зібрати групу у розширеному складі та провести дискусію щодо доданої вартості від спільних дій у форматі УНП ФГС, а також пріоритетних питань, де зусилля РГ3 могли б мати істотний вплив для наближення екологічної, кліматоохоронної та енергетичної політики України до європейських стандартів.

В рамках зустрічі учасники РГ3 мали змогу дізнатися більше про проєвропейську діяльністю один одного, попередню спільну роботу групи, її поточні ініціативи і ті форми  роботи, де РГ3 могла б бути особливо ефективною. З огляду на важливість включеності РГ3 в регіональні та міжнародні громадські процеси, учасники також ознайомилися з пріоритетами на поточний рік РГ3, що діє на рівні Східного Партнерства (РГ3 ФГС СхП), та можливостями активізації міжнародної діяльності української групи, які представила  координатор  РГ3 ФГС СхП, Голова Координаційної ради ВЕГО «МАМА-86», Анна Голубовська-Онісімова.

Подальша дискусія стосувалася визначення ключових перешкод на шляху до успішної реалізації євроінтеграційних реформ, а відтак і тих питань, де зусилля групи є пріоритетними. Учасники звернули особливу увагу на проблеми із забезпеченням доступу громадськості до інформації та участі у прийнятті рішень, слабкістю системи врядування в цілому та відсутністю координації між відповідальними ЦОВВ, зокрема там, де йдеться про питання, що потребують міжсекторальних зусиль, як от зменшення впливу стану довкілля на здоров’я, низький пріоритет екологічних питань в програмах регіонального співробітництва ЄС, а також розрив, який існує між євроінтеграційною діяльністю на національному та місцевому рівнях.

Окремий блок зустрічі було присвячено одному із основних завдань роботи групи — громадському моніторингу та оцінці виконання євроінтеграційних зобов’язань України в екологічній та енергетичній сфері. ГО «Діксі-груп», що представляє «енергетичне крило» РГ3, ознайомила колег з результатами свого нещодавнього дослідження — моніторингу виконання зобов’язань України в рамках Європейського Енергетичного Співтовариства, який оцінює зусилля держави в цій сфері як недостатні і нескоординовані.

Беручи до уваги, що значна частина учасників РГ3 наразі задіяна у підготовці Оцінки виконання екологічних пріоритетів Порядку денного асоціації у 2012 році (проект «Оцінка екологічної складової двостороннього співробітництва між Україною та ЄС», що здійснюється за підтримки Європейської програми Міжнародного Фонду «Відродження»), Наталя Андрусевич, директор РАЦ «Суспільство і довкілля», в.о. координатора РГ3 УНП ФГС та координатор проекту Оцінки, а також Ганна Хомечко, МБО «Екологія-Право-Людина» та Мар’яна Булгакова, ЕДЦ «Правова аналітика», представили на обговорення групи методологію та перші результати дослідження.

Останнім питанням із внутрішньоорганізаційного блоку зустрічі групи було завершення процедури виборів координатора РГ3, після того як на Щорічній конференції УНП ФГС два кандидати набрали однакову кількість голосів. За результатами таємного голосування, у другому турі більшість голосів (12 проти 8) отримала Зоряна Міщук, Виконавчий директор ВЕГО «МАМА-86». 

Другий блок зустрічі став першою спробою налагодити тристоронній діалог за моделлю «громадянське суспільство – уряд – інституції ЄС» в сфері охорони довкілля, із залученням  відповідальних за питання європейської інтеграції в екологічній сфері представників Мінприроди та відповідальних за екологічні і енергетичні питання у Представництві ЄС в Україні. Зважаючи на кадрові зміни, Мінприроди було представлено лише однією особою — Наталією Трофименко, заступником директора Департаменту стратегічного та бюджетного планування МЕПР, координатором проекту «Додаткова підтримка Міністерства екології та природних ресурсів України у впровадженні Секторальної бюджетної підтримки». Натомість від Представництва ЄС в Україні в розмові з громадськістю взяло участь чотири особи: Вальтер Треттон, Керівник відділу програм допомоги «Енергетика, транспорт, навколишнє середовище», Представництво ЄС в Україні, Олександр Клітко, Менеджер сектору «Навколишнє середовище», Жан-Франсуа Море, Менеджер проектів відділу «Енергетика, транспорт, навколишнє середовище» та Коломб де Мерсей,  Менеджер сектору «Громадянське суспільство і ЗМІ».

Учасники дискусії мали можливість співставити свої оцінки прогресу євроінтеграційних реформ України в екологічній та енергетичній сфері, зокрема, в забезпеченні прозорості екологічної, кліматоохоронної та енергетичної політики. Дискусія також стосувалася українсько-європейського співробітництва у відповідних сферах — як поточних проектів, так і майбутніх пріоритетів та форм підтримки. Представники ЄС та Мінприроди протягом 2,5 годин відповідали на численні запитання учасників РГ3 та дискутували з ними щодо того, як підвищити роль громадянського суспільства у співробітництві України та  ЄС, зокрема як забезпечити участь громадськості у: прийнятті рішень щодо підтримки інвестиційних проектів, до підготовки яких  залучається фінансування ЄС, зокрема на стадії оцінки впливу на довкілля; визначенні пріоритетів та моніторингу реалізації проектів технічної допомоги; проведенні інформаційно-просвітницької роботи, спрямованої на популяризацію стандартів ЄС в екологічній та енергетичній сфері; моніторингу впровадження секторальної бюджетної підтримки в екологічному та енергетичному секторах, тощо. Тристоронній формат дискусії виявився цікавою формою роботи, яку учасники дискусії погодилися практикувати і надалі, забезпечивши регулярність подібних зібрань та активізацію взаємного обміну інформацією.

IMG 5715 IMG 5728 IMG 5749 IMG 5755 IMG 5762  MG 5709  MG 5710

 
Home Ecologization News Відбулася зустріч Робочої групи 3 «Довкілля, зміна клімату та енергетична безпека» Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства
Google+