Де виросли ваші штани? Print
Ecologization - Eco-textile market for sustainable consumers
Tuesday, 29 September 2009 16:47

З чого роблять текстиль

Більшість штанів виготовлені з рослин. Більша половина нашого одягу виготовлена з бавовни, яка є рослиною.

Деякі тканини виготовляються з суміші бавовни та штучних волокон, виготовлених з м’якого пластику. Пластик роблять з нафти. Нейлон, акрил та поліестр — це тканини, виготовлені з штучних волокон.

Лляну тканину виготовляють з льону. Льон може вирощуватися у Швеції, але зараз тут з нього роблять лише лляну олію.

Віскозні волокна отримують з деревини. Їх роблять з паперової маси. Вовняні тканини виготовляють з овечої вовни.

 

 

Кусючі штани

Дуже давно тканини вироблялися з жалкої кропиви. Кропива має довгі сильні волокна та стебла, котрі можуть використовуватися для плетіння. На щастя, жалкі волосинки легко видаляються.

Коли виробляють бавовняну тканину, пухнасті кульки розміром з яйце збирають з кущів бавовнику. Вони і є джерелом волокон, які захищають насіння і допомагають йому розповсюджуватися за вітром.

Для виробництва одного кілограму бавовняної тканини використовується близько кілограма хімічних препаратів та 350 літрів води.

Бавовняна промисловість це:

  • вирощування та збір урожаю;
  • виробництво ниток;
  • ткання чи плетіння тканини;
  • відбілювання, очистка, фарбування, нанесення малюнка;
  • пошив, транспортування та продаж.

Довгий шлях тканин

Багато людей в усьому світі працюють над виробництвом одягу й тканин. Найчастіше з природних матеріалів використовується бавовна. Її вирощують в багатьох країнах. Більшу частину світової бавовняної сировини вирощують Індія, Китай і США. Але водночас вона є важливим продуктом у багатьох маленьких бідних країнах, котрі експортують її в багатші країни. Вирощування бавовни забезпечує зайнятість більше ніж 100 млн. чоловік. Мільйони людей працюють з бавовною вручну: роблять нитки, тчуть, відбілюють, фарбують, шиють одяг, рушники, простирадла й іншу текстильну продукцію.

На різних етапах виробництва текстилю необхідні вода та хімічні препарати. Волокна та тканини очищуються декілька разів. Різноманітні хімічні речовини додаються, щоб пофарбувати тканину чи зберегти кольори. Бавовна — це тканина, яка викликає більшість екологічних проблем.

Шлях від поля, де вирощують бавовну, до пари штанів, проданих у Швеції, — це довга мандрівка з багатьма зупинками, більшість з яких залишають відбитки на довкіллі.

Чому бавовняне виробництво переїхало в бідні країни

До середини 90-их років майже весь одяг у Швеції вироблявся на місцевих фабриках. Коли тканини фарбували, фарби виявляли у водних потоках та річках поблизу текстильних фабрик.

Згодом це виробництво було перенесене за межі країни, туди, де робити це значно дешевше. Робітники тут отримують меншу зарплатню за складну й часто небезпечну для здоров’я роботу. На відміну від багатих держав, до яких належить Швеція, у цих країнах слабке законодавче регулювання відносно захисного обладнання, стандартів роботи та очистки відходів. Таким чином, разом з фабриками за межі країни були винесені також екологічні проблеми.

Ми отримуємо дешевший одяг, але бідні фермери, які вирощують бавовну, й робітники фабрик платять високу ціну через забруднене довкілля та проблеми зі здоров’ям.

 

Виробництво тканин та одягу впливає на довкілля. Фото праворуч показує річище в Індії, де розташовано багато текстильних фабрик. Фарбуючі виробництва можуть призвести до погіршення якості підземних вод, якщо стоки надходять в довкілля неочищеними.

Удобрюємо та обприскуємо

Внаслідок того, що ми купуємо все більше тканин та одягу щороку, для вирощування бавовни потрібно все більше земель. Щодалі частіше бавовну вирощують на ґрунтах, надто бідних та сухих для цього. У таких місцях застосовується більше води та добрив, часто штучних.

Виробництво штучних добрив потребує багато енергії, а самі вони забруднюють ґрунти. Так само багато енергії використовується машинами на плантаціях, на фабриках, для транспортування тканин і одягу по всьому світі.

На великих плантаціях монокультур легко розповсюджуються комахи та хвороби. Це є причиною використання величезної кількості хімічних препаратів.

Часто плантації обробляються працівниками без захисних засобів. Вони вдихають небезпечні речовини, хімікати потрапляють на руки та тіла під час роботи.

Ви можете довіряти екомаркуванню

Вирощувати бавовну органічним методом цілком можливо. Потрібно не застосовувати пестицидів, штучних добрив, саджати її разом з іншими культурами на маленьких плантаціях. Певні види бавовни мають унікальні природні кольори, тому тканини не потребують фарбування. Бавовна, вирощена органічним способом, позначається екомаркуванням. Це маркування також може означати, що продукт був вироблений на екологічно дружній фабриці.

Що можете зробити особисто ви?

  • Шукайте екомаркований одяг та текстильну продукцію.
  • Купуйте менше одягу й товарів, порадьте те саме друзям.
  • Перешивайте та використовуйте повторно ваш одяг.
  • Купуйте одяг second-hand.
  • Піклуйтеся про свій одяг, ремонтуйте його за необхідності.
  • Не періть без необхідності. Видаляйте плями, коли це можливо.
  • Використовуйте екомарковані пральні порошки у невеликих дозах, заповнюйте пральну машину повністю.
  • Не періть при високих температурах без особливої необхідності. Зазвичай достатньо температури 40 °С.

 

Що робить Шведське товариство охорони природи?

Шведське товариство охорони природи працює задля того, щоб компанії, які імпортують бавовну та текстильну продукцію в Швецію, висували вимоги до її вирощування та виробництва, аби гарантувати, що люди та природа в межах та за межами фабрик не потерпають від негативного впливу.

У нас є своя екомарка Bra Miljöval, котра підтверджує, що текстиль був вироблений екологічно дружнім, наскільки це можливо, способом. Екомаркування допомагає кожному зробити правильний вибір при покупці.

Ми співпрацюємо з організаціями в країнах, де багато продуктів (товарів) вирощуються та виробляються. Вони допомагають визначити місцеві проблеми й зібрати інформацію, котру Шведське товариство охорони природи може потім розповсюдити серед компаній і споживачів у Швеції.

Ми пропонуємо рішення, які є кращими для людей та природи. Ми націлені на те, щоб довести, що кожен може докласти зусиль і допомогти покращити стан довкілля.

  •  

    У середньому, кожен житель Швеції купує близько 24 кг одягу та текстилю щорічно
  • Десять років тому ми купували близько 15 кг

Що про бавовну, штани та екомаркування можна дізнатися з цієї брошури?

  1. Які матеріали використовуються для виробництва тканин?
  2. З якого матеріалу найчастіше виготовляється наш одяг?
  3. Чому більшість одягу зараз виробляється за межами Швеції?
  4. Чому щорік більше води та добрив потрібно для вирощування бавовни?
  5. Яка кількість хімічних препаратів необхідна для виробництва одного кілограма тканин з бавовняних волокон?
  6. Скільки людей у світі працює на бавовняних фермах?
  7. Що може бути зроблено для покращення здоров’я співробітників текстильних фабрик?
  8. Чому тканини та одяг підлягають екомаркування?
  9. Як називається власна екомарка Шведського товариства охорони природи?
  10. Що ви особисто можете зробити для зниження екологічних сліду, який створюється одягом та тканинами
 
Home Eco-textile Market Де виросли ваші штани?
Google+