Відбувся міжнародний науково-практичний семінар Ключові питання якості води та способи їх вирішення Print
Wednesday, 10 October 2012 18:09

18–19 вересня 2012 р. в м. Києві відбувся міжнародний науково-практичний семінар «Ключові питання якості води та способи їх вирішення». Організаторами семінару виступили Асоціації «Укрводоканалекологія» та «Питна вода України», ТОВ «Ватер Поінт» при організаційній та фінансовій підтримці фундації німецько-польської співпраці FWPN – SfDPZ.

На семінар було запрошено керівників лабораторій, технологів водопровідно-каналізаційних підприємств України. В роботі семінару взяли участь представники Мінрегіонбуду, провідні українські науковці а також експерти з Польщі та Баварії. Представники ВЕГО «МАМА-86» мали можливість взяти участь у роботі семінару.

Перший день роботи семінару був спрямований на обговорення питань загального стану галузі водопостачання та водовідведення, особливостей питної води в Україні. Значна частина роботи семінару була присвячена проблемам якості води та стану і перспективам розвитку контролю водоканалами якості питної води. Виступаючі наголошували на значному погіршенні якості вихідної води — в джерелі, проблемах якості питної води, а також питаннях очистки стічних вод.

Цікавою та ґрунтовною була доповідь доктора біологічних наук П.І. Гвоздяка про особливості питної води в Україні, про цінність води та її багато функціональність, важливість природних процесів та про значення природних екосистем у відновленні чистоти водних ресурсів. Доповідач наголосив на проблемах водопостачання та водовідведення у сільській місцевості, і підкреслив, що зараз основне завдання полягає у вирішенні проблем водовідведення та належній очистці стічних вод в Україні і рекомендував активніше впроваджувати повільні фільтри з використанням сучасних біотехнологій для водопідготовки та очистки стічних вод.

В обговоренні питань стану контролю якості питної води на водоканалах та перспектив і потреб розвитку контролю в Україні учасники семінару приділили увагу проблемним питанням якості питної води та стічних вод при розроблені Державних будівельних норм з водопостачання та каналізації, розвитку нормативно-правової бази, проблемам впровадження нового ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», з якими стикаються всі водоканали. Про обов’язковість впровадження ДСанПіНу та про проблеми гармонізації та впровадження нових нормативних актів (зокрема нового Держстандарту на питну воду, який вже розроблено) в галузі контролю якості питної виступила Лідія Почекайлова, завідувач кафедри екологічного контролю та фізико-хімічних вимірювань ДП «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості.

У багатьох виступах представників водоканалів звучало, що лабораторії не готові до впровадження нового СанПіНа 2010 року через брак обладнання, матеріально-технічного забезпечення лабораторій, відсутність кваліфікованих кадрів та проблеми методичного забезпечення виконання нових норм та правил. Разом з тим, обнадійливо звучали пропозиції з впровадження сучасних методів тест-контролю та інноваційних підходів до фізико-хімічного та бактеріологічного контролю якості води, які пропонував Володимир Кобилянський, «НДЦ водопостачання та якості води», м.Харків.

Представники Київодоканалу, Компанії «Вода Донбасу» навели приклади розвитку своєї лабораторної бази задля виконання нових вимог нового нормативу, але у виступах керівників лабораторій чітко звучало, що утримання лабораторій стає все більш обтяжливою високо витратною структурою водоканалів. Гостро стає питання хто і за які ресурси може виконувати необхідний контроль якості води, відповідно до нових норм та правил, навіть, для водоканалів великих міст: Харкова, Києва, Львова, Одеси, КП «Компанія «Вода Донбасу».

В ході семінару виступаючі обговорили можливості покращення контролю якості за умов, які склалися у галузі, а саме ідею створення регіональних лабораторій на базі провідних лабораторій великих водоканалів, які можна було б обладнати всім необхідним обладнанням, забезпечити спеціалістами, що могли б виконувати весь спектр необхідних вимірювань, відповідно до вимог нових норм якості питної води. Разом з тим піднімалися питання і про проблеми контролю водоканалів малих міст та у сільській місцевості, проблеми виробничого моніторингу, частоти вимірювань різних параметрів та можливості оптимізації цих вимірювань відповідно до місцевих проблем вихідної води та виробничого процесу водопостачання.

Також було підняте питання моніторингу якості води в джерелі, коли таким джерелом є транскордонні ріки. Зокрема проблему контролю та обміну інформацією щодо якості р. Дністер підняв начальник лабораторії ТОВ «Інфокс» філії «Інфоксводоканал» м. Одеси — Анатолій Поліщук.

Координатор водних програм ВЕГО «МАМА-86» Ганна Цвєткова представила сучасний підхід, який розробила ВООЗ і який заснований на розробці Планів безпеки води водопостачальними організаціями. Цей підхід передбачає оцінку ризиків для якості води на всьому ланцюгу водопостачання: від джерела до крану споживача. Для ознайомлення з цим підходом та інструментом розробки та оцінки якості Планів безпеки води у 2010 та 2011 роках ВЕГО «МАМА-86» разом з експертами ВООЗ- Європейським офісом провели 2 семінари-тренінги для представників СЕС та водоканалів. Поки цей підхід не отримав належної уваги ні з боку регулятора, ні з боку водоканалів.

Другий день роботи семінару відкрив виконуючий обов’язки Міністра регіональної політики, будівництва та житлово-комунального розвитку Олександр Аліпов. У своєму виступі він наголосив на соціальній важливості завдання, що стоїть перед урядом з покращення якості водопровідної води, та представив рішення Міністерства щодо утворення Лабораторної Ради, яка буде допомагати порадами фахівцям Міністерства у питаннях забезпечення надійної роботи лабораторій водоканалів. Зараз іде розробка рішення про Регіональні лабораторії на базі 6 великих водоканалів України. Олександр Аліпов зазначив, що зараз існує бачення подальшого розвитку галузі у поділі води, що подається водоканалами на технічну та питну. Міністерство очікує, що водоканали очолять процес реформування галузі водопостачання та водовідведення. Крім того, готується законопроект, де вода буде визнана товаром.

Подальша робота семінару була присвячена обміну досвідом розвитку водопостачання та водовідведення у Польщі та Баварії. Представники водоканалів м. Слупська та Гданської Фундації води (Республіка Польща) та Уряду Баварії, санітарної інспекції м. Бад Кіссенген поділились досвідом та результатами міжнародної співпраці водопостачальних компаній щодо забезпечення права на воду та виконання вимог Європейських водних директив. Головний урок реформування роботи водоканалу м. Слупська полягає у приділенні першочергової і значної уваги навчанню персоналу новим методам управління та роботи з новим обладнанням, у чому їм надали допомогу сусіди — колеги з Баварії. Завдяки цьому досвіду нині водоканал є фінансово стабільним підприємством, при цьому вартість послуг на ВВ та ВП у місті Слупськ — одна з найнижчих в Польщі, втрати в мережах були в значній мірі скорочені, організація має бюджет на весь період реформування водоканалу і головне — виконує його. У виступі експерта з Баварії було наголошено, що Баварія, як і Німеччина та багато інших Європейських країн, не поділяють бачення, що вода є товар (впроваджене у Великій Британії Маргарет Тетчер у 1990х) і розвивають сектор ВП та ВВ спираючись на праві кожної людини на доступ до безпечної води та належних умов санітарії. Тому це не є «звичайний бізнес», водопостачання та водовідведення має чітку соціальну спрямованість. Фінансування заходів з прокладання нових мереж у великих містах Баварії здійснюють в основному самі міста, а от заходи у сільській місцевості фінансуються на 50% з бюджету Баварії. В Баварії вартість послуг з водопостачання одна з найнижчих у Німеччині. Що стосується Польщі — члена ЄС, вона зобов’язана виконувати всі Директиви ЄС, у тому числі і по питній воді. Вимоги з охорони навколишнього середовища є головним чинником вдосконалення технологій та модернізації обладнання на об’єктах ВКГ у Польщі. Згідно європейських вимог, Польща повинна підключити всі агломерації з населенням більш ніж 2000 чол. до зливової та стічної каналізації. Країна рухається у цьому напрямку, хоча і стикається із значними складнощами щодо каналізування міст з населенням від 10 до 100 тис. чоловік.

Учасники семінару розглянули проект резолюції та погодились доопрацювати її у робочому порядку.

Продовженням роботи семінару буде реалізація проекту EXPRA з передачі знань, досвіду і кращих прикладів реалізованих проектів в водопровідно-каналізаційному господарстві європейських країн. В рамках проекту планується з 21 по 27 жовтня 2012р. проведення першого навчального візиту українських фахівців водопровідно-каналізаційного господарства до Гданської Фундації Води, Республіка Польща.

 
Home Drinking Water and Sanitation News Відбувся міжнародний науково-практичний семінар Ключові питання якості води та способи їх вирішення
Google+