Безпека питної води «на крані» можлива! Print
Friday, 14 August 2015 16:10

caption11 серпня 2015 року в м. Києві відбувся національний семінар на підтримку планів забезпечення безпеки води (ПЗБВ).

У заході взяли участь 52 представники центральних органів виконавчої влади (Мінприроди, Мінрегіонбуду, Міністерства охорони здоров’я, Державного агентства водних ресурсів та Державної Санітарної епідеміологічної служби (ДСЕСУ) та обласних СЕС, наукових закладів та громадських організацій, зокрема партнери і члени мережі ВЕГО «МАМА-86», які будуть впроваджувати пілотні проекти з безпеки води у різних регіонах України в рамках проекту «Забезпечення рівного права на воду та санітарію в Україні».

Ініціаторами заходу виступили ВЕГО «МАМА-86» та Держсанепідслужба України.

Семінар відбувся за допомоги та участі Європейського регіонального бюро ВООЗ, Бюро ВООЗ в Україні, Держсанепідслужби України та ВЕГО «МАМА-86» за фінансової підтримки Шведської агенції з міжнародного розвитку та співпраці (SIDA).

Починаючи з 2011 року, ВЕГО «МАМА-86» та Європейське бюро ВООЗ розпочали інформаційно-просвітницьку роботу з ознайомлення та впровадження сучасного підходу та інструменту управління безпекою питної води та санітарії, який базується на планах забезпечення безпеки води (ПЗБВ). З цим підходом та інструментом управління безпекою питної води вже мали змогу ознайомитися представники СЕС різних рівнів, водоканалів міст та інші зацікавлені сторони.

Захід був дуже корисним перш за все для тих, хто розробляє політику та займається регулюванням сектору та наглядом за дотриманням правил і норм у секторі водопостачання і водовідведення та охорони здоров’я, з ходом впровадження Протоколу про воду та здоров’я (далі Протоколу) в Європейському регіоні та в Україні, (лінк на 1) Програму семінару та 2) «Цілі та завдання»).

Нинішній семінар був спрямований на ознайомлення учасників заходу із концепцією та принципами сучасного планування безпеки питної води на основі використання методики ПЗБВ, з досвідом європейських країн з використання ПЗБВ.

Остання сесія семінару була присвячена інтерактивному обговоренню методичних засад ПЗБВ та практичних кроків для впровадження цього підходу в Україні. Саме ПЗБВ, методику розробки яких розробила ВООЗ, визнані Нарадою Сторін Протоколу основним інструментом забезпечення безпеки води у споживача («на крані»).

У вітальному слові до учасників семінару ТВО Міністра екології та природних ресурсів — Сергій Курикін зазначив, що міністерство буде намагатися відійти від формального підходу до виконання зобов’язань Протоколу і сприятиме відновленню роботи міжвідомчої робочої групи з впровадження завдань Протоколу в Україні.

ТВО Голови Держсанепідслужби України — Святослав Протас запевнив присутніх, що попри всі складнощі, пов’язані із реформуванням служби, питання безпеки питної води є і залишаються в пріоритетах роботи ДСЕСУ, яка намагається винайти ресурси для вирішення гострих питань. Зокрема пан Протас наголосив, що зараз завдяки підтримці та фінансовій допомозі, Держсанепідслужба отримала сучасні мобільні лабораторії для експрес моніторингу, які будуть у найближчі дні передані Луганській обл. СЕС для забезпечення швидкого контролю безпеки води на території області, яка знаходиться під контролем Української влади. З боку ж представника Міністерства охорони здоров’я — пана Михайла Кошельника учасники семінару почули слова підтримки та про хід роботи Міністерства з впровадження принципів та рекомендацій ВООЗ щодо забезпечення безпеки питної води, зокрема щодо гармонізації українських норм і правил питної води відповідно стандартів ЄС.

Учасники семінару мали нагоду почути «з перших вуст» від представника Секретаріату Протоколу від Європейського бюро ВООЗ — пана Олівера Шмоля інформацію про стан справ з впровадженням Протоколу в Європейському регіоні, та детальну презентацію підходів та методики розробки ПЗБВ (лінк на презентації Семінару). Достатньо часу було приділено представленню зібранню досягнень України з впровадження Протоколу: національним цілям та оцінки прогресу їх досягнення на основі Короткої доповіді України 2013 року. Про це та про нинішній стан питного водопостачання, проблеми якості питної води розповіла Ірина Руденко — начальник відділу організаційно-методичного та інформаційного забезпечення та євроінтеграції Держсанепідслужби України.

Цікавою та інтерактивною була сесія, присвячена досвіду використання ПЗБВ у Великій Британії — експерт Міло Парселл (Milo Purcell), Інспекторат по питній воді Великої Британії, в Угорщині – Агнес Себастьян (Agnes Sebestyen) з Національного центру громадського здоров’я Угорщини та Німеччині — Беттіна Рікерт (Bettina Rickert) з Федерального агентство навколишнього середовища Німеччини, а також перспективам впровадження підходу ПЗБВ Єврокомісією в контексті розвитку Директиви по питній воді, про що доповів Олівер Шмоль (Oliver Schmoll) Європейське бюро ВООЗ.

У заключній частині семінару під час обговорення кожний учасник семінару висловився щодо можливих подальших кроків з впровадження ПЗБВ та рекомендацій ВООЗ в Україні. Більшість учасників виявила інтерес до методики ПЗБВ і можливість їх впровадження в Україні, використовуючи організаційно-інституціональну структуру та законодавчу базу, досвід роботи та потенціал СЕС. Також учасники підтримали ідею проведення пілотних проектів з розробки та впровадження ПЗБВ. Представники ВЕГО «МАМА-86», які прослухали вже тренінг з методики розробки ПЗБВ для малих місцевих громад, підтвердили бажання та готовність до співпраці з зацікавленими сторонами на місцях у пілотах, які розпочинаються цієї осені в рамках мережевого проекту за підтримки SIDA.

Також учасники семінару дійшли висновку про необхідність відновлення роботи Міжвідомчої робочої групи з впровадження Протоколу при Мінприроди та винести на обговорення цієї групи питань впровадження ПЗБВ, та/або створити окрему робочу групу представників зацікавлених сторін з розробки бачення та стратегії/дорожньої карти забезпечення безпеки води в Україні.

Наразі готується підсумковий документ за результатами обговорення, який зафіксує основні рекомендації учасників семінару щодо забезпечення безпеки питної води для громадян України, враховуючи принципи та методику планування безпеки води ВООЗ.

За більш детальною інформацією звертайтеся до Координатора водних програм, ВЕГО «МАМА-86» Анни Цвєткової: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it .

Презентації учасників семінару:

Milo Purcell. Experience with the Implementation of a WS approachin England and Wales

Bettina Rickert. WSPs experiences with small systems in Germany

 
Home Drinking Water and Sanitation News Безпека питної води «на крані» можлива!
Google+