Відбір програм ССВ на основі принципу життєвого циклу Print
Ecologization - UN Commission on Sustainable Development
Friday, 14 October 2011 12:44

Десятирічні рамки програм (10 РП) повинні передбачати конкретні короткострокові, середньострокові і довгострокові заходи по наданню підтримки діяльності і програмам, які прискорюють перехід до стійких моделей виробництва та споживання. Заходи, що вживаються в рамках переходу до ССВ, направлені всі етапи життєвого циклу від сировини до кінцевого використання і утилізації, а саме:

  • на скорочення об’єму природних ресурсів, необхідних для виробництва певної кількості товарів і послуг.
  • на підвищення ефективності виробництва і споживання шляхом удосконалення організації, інформації і планування. Наприклад принципи стійкого ведення сільського господарства передбачають збільшення сільськогосподарського виробництва при скороченні використання води, енергії і інших ресурсів.
  • на підвищення добробуту за допомогою виходу на певний рівень споживання. Сюди входять заходи, пов'язані з ефективними будівельними кодексами (що забезпечують більший комфорт при економнішому споживанні енергії), міським плануванням і транспортом.
  • на скорочення кількості відходів за рахунок повторного використання відходів. Сюди входять більш екологічно чисте виробництво, раціональна закупівельна політика і такі ініціативи по мінімізації відходів, як концепція “3Rs” (скорочення, повторне використання і переробка).

До кожного етапу життєвого циклу було запропоновано п'ять типів інструментів: 1) закони і постанови, адміністративні інструменти; 2) податкові і економічні інструменти (екоподатки, ціноутворення), 3) планування (інститути, інвестиції і інфраструктура), 4) інформаційно-аналітичні інструменти, освіта; 5) добровільні інструменти і підходи; 6) комбінації інструментів (наприклад, раціональні закупівлі).

Такий підхід, заснований на принципі життєвого циклу, ліг в основу підбору ряду конкретних програм, які могли бути включені в 10 РП.

 

Тип инструментів

 

 

Етапи життєвого циклу

Закони і постанови

Податкові і економічні інструменти

Планування (інститути, інвестиції і інфраструктура)

інформаційно-аналітичні інструменти, освіта

добровільні інструменти і підходи

комбінації інструментів

1.Виробничі процеси

Програма 1

 

 

 

 

 

2. Продукція і послуги кращої якості

Програма 2

 

 

 

 

 

3. Розподіл і маркетинг

Програма 3

 

 

 

 

 

4. Стійке споживання і спосіб життя

І т.д.

 

 

 

 

 

5. Комплексне управління ліквідацією відходів

 

 

 

 

 

 

6. Наскрізні стратегії

 

 

 

 

 

 

 

На міжсесійній зустрічі високого рівня для включення в 10РП було представлено 36 конкретних програм, з них 19 представлені основними групами і 12 ЮНЕП. Вони стали вихідною точкою для обговорення державами-членами типа і структури програм, які будуть включені в рамки. Надалі цей список буде переглянутий. Рамки мають бути досить гнучкими, щоб можна було додавати нові програми. Програми або їх комбінації вирішуватимуть основні питання ССВ в комплексі, з використанням підходу, заснованого на концепції життєвого циклу.

На сесії були визначені основні критерії відбору конкретних программ. Відмічено, що в 10 РП мають бути включені як галузеві, так і міжгалузеві програми. На перших етапах впровадження програм екологічно і економічно виграшні результати можливі через використання існуючих можливостей для підвищення ефективності виробництва і споживання. Це стане також етапом накопичення інформації. На наступному етапі робота, пов'язана з ССВ, може вимагати системних змін (у структурі енергетики, технології і інфраструктурі поряд із змінами в споживанні і способі життя), де мають бути використані знання, накопичені протягом першого етапу.

Джерело: Дуже скорочено з http://www.un.org/esa/dsd/csd/csd_pdfs/csd-19/sg-reports/ecn8_russian.pdf
 
Home Ecologization CSD Відбір програм ССВ на основі принципу життєвого циклу
Google+